• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Kuyumcularda taksit sıkıntısı

06 Ağustos 2018 Pazartesi 19:00
12
14
16
18

   ► İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Kuyumculuğu bitiriyorlar”

     Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sayısı ve ihtiyaç kredileri vade sınırlarına ilişkin yönetmeliklerde değişiklik yapılmasını içeren bir taslak hazırladı. BDDK’nın internet sitesi üzerinde yapılan açıklamaya göre kuyum harcamalarında yapılan taksitlendirme 4’ten sıfıra düşürüldü. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum ile ilgili harcamalarda artık taksit uygulanamayacak. Bu yeni düzenlemeye itiraz edeceklerini dile getiren İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Müşteri alışveriş yapmak istiyor ama elinde birikmiş parası yok, kredi kartı kullanmaya ihtiyacı var” dedi.

“İnsanlar taksitle takı almaya mecbur”
     “Kuyumculuğu bitiriyorlar” diyen İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Müşteri alışveriş yapacak, ama herkesin elinde birikmiş parası yok, kredi kartı kullanmaya ihtiyaçları var. Maaşınız bin 600 Türk lirayken 10 gram bilezik almak için bugünkü fiyatıyla 2 bin Türk lirasına, 20 gramlık bilezik almak için ise 4 bin Türk lirasına ihtiyaç var. Bu durumda harcamalarınızı kredi kartıyla yapmak zorunda kalıyorsunuz. İnsanlar taksitle takı almaya mecburlar” diye belirtti.
“Devlet bizi tefecilere muhtaç ediyor. Yeni düzenleme ile birlikte tefecilerin önü açılıyor” diye belirten Baransel, “Biz esnaf değil miyiz, vergi ödemiyor muyuz? İzmir’de tefecilik yapan birçok insan var. Telefon açıyorsunuz tefeciler geliyor taksiti yapıp gidiyor. Benim paramı da veriyor, müşterinin kartına da taksit yapıp gidiyor. Bu sefer işi tefecilere teslim etmiş oluyorlar. Kuyumcular kredi kartına taksit yaptığı zaman faturasını kesiyor, vergisini gerektiği gibi ödüyor. Taksit sınırlamasını neye istinaden yaptılar merak ediyorum” diye konuştu.

“Kuyumculuk sektörü bir darbe daha aldı”
     Kuyumculuk sektörünün sıkıntılı bir dönem geçirdiğini dile getiren Temizocak Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kuyumculuk Sektör Meclis Üyesi Yılmaz Temizocak, “İşlerimiz zaten çok kötüydü. Taksitin kalkması bu sıkıntıları daha da arttıracak, ciro daha da düşecek. Türkiye’deki en daralmış sektör kuyumculuktu, bir darbe daha aldı” dedi.
     Taksit kısıtlamasının düğünler de aile içi anlaşmazlıklara ve tatsızlıklara da sebep olacağını vurgulayan Temizocak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evlilik döneminde rakamlardan ziyade takılacak takılar önemli. Birikmiş parası olan müşteri gelecek ya da düşündüğü rakamın çok altında alışveriş yapacak. Bu takıların ya kalitesi düşecek, ya azalacak ya da yok olacak. Aileler arasında tatsızlıklar meydana gelecek. Hiç olmazsa 4 taksit olması bir miktar rahatlık getiriyordu.”

“Artık düğünlerde takı değil, para takılacak”
     Porsuklar Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Porsuk, “İşler zaten zayıflamıştı, zayıf işleyen bir mekanizmayı iyice zayıflattılar. Taksit ortadan kalktığı için takıya talep azalacak, insanlar düğünlerde para takmaya yönelecek. Kuyumcular açısından baktığınızda da son 3 yıldır esas iş yapılan sezonlar Ramazan’a rastladı. Bir ay düğün yapılmadığı için bir olumsuzluk vardı. Taksit zaten 9’dan 4’e indirilmişti, 4’ten de taksit sıfıra indirildiğinde kuyumculuk sektörü bu yeni karardan olumsuz etkilenir” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Sanayide su verimliliğini arttırmalıyız”
» “Kuzey Avrupa’nın gemi üretim merkeziyiz”
» Müze gelirlerinde yüzde 100,8’lik artış
» “Konaklama sektöründe kapasite arttırılmalı”
» İlmekler zamlı atılacak
» "Gıda üretirken hastalanıyoruz"
» “Piyasada soğan kalmayacak”
» Tütün ürünlerinde tek tip paket sektörü yavaşlatır
» İş dünyasının korkusu ‘konkordato’
» “Teknoloji devi ülkelere ihracat yapıyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.11.2018
  Ticaret 13.11.2018
  Ticaret 12.11.2018
  Ticaret 10.11.2018
  Ticaret 09.11.2018
  Ticaret 08.11.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni