• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Kuzey Makedonya’da VİP ilgi

16 Eylül 2019 Pazartesi 15:00
12
14
16
18

Kuzey Makedonya’da VİP ilgi

   ► Makedonlar, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve Yönetim Kurulu üyelerini Üsküp’te VİP heyet şeklinde ağırladı.

           HABER MERKEZİ     
     Aralık ayında NATO’ya üye olmaya hazırlanan, Ekim ayında ise; Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamayı hedefleyen Balkanlarda Avrupa’nın kapısı konumunda Kuzey Makedonya, ülkeye yabancı yatırımcı çekmek için kolları sıvadı. Makedonlar, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve Yönetim Kurulu üyelerini Üsküp’te VİP heyet şeklinde ağırladı.
     Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in davetiyle, Kuzey Makedonya’ya giden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak ve Yönetim Kurulu üyeleri, Başbakan Zoran Zaev yanında, Dış Yatırımlar Bakanları Zorica Apostolska, Elvin Hasan, Tarım, Orman ve Su Bakanı Trajan Dimkovski, Kuzey Makedonya Ekonomi Odası Başkanı Branko Azeski ve Gazi Baba Belediye Başkanı Boris Georgievski ile bir araya geldi.

     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği heyeti, Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’den, Makedonya’ya Türk narenciye ürünlerinin ihracatında uygulanan 8 bin ton kotanın arttırılması, gazlı içecekler ve meyve sularındaki  gümrük vergisinin kaldırılması, hafta sonu Makedonya gümrüklerinin çalışması sözünü alırken, Dış Yatırımlar Bakanı Zorica Apostolska’dan Makedonya’ya yapacakları yatırımlara verilecek teşvikleri öğrendi.
     Tarım, Orman ve Su Bakanı Trajan Dimkovski ise, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında Tarım Yürütme Komitesi Toplantılarının düzenleneceğini dile getirirken, Kuzey Makedonya kabinesinin tek Türk asıllı bakanı Elvin Hasan ise; iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının kapsamını genişletme çalışmalarını başlatacaklarını müjdeledi.
     Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç başkanlığında Kuzey Makedonya’ya giden Egeli ihracatçılar, her görüşmede Kuzey Makedonya’ya yatırım yaptıkları takdirde elde edecekleri avantajları detaylı bir şekilde dinleme fırsatı buldu.

Zaev; “Kuzey Makedonya Avrupa’ya sıçrama noktası”
     Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev Kuzey Makedonya’nın küçük bir ülke olduğunu ancak özellikle tarım sektöründe potansiyeli olduğunu, Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle Türk firmalarının Kuzey Makedonya’da yapacakları yatırımlarla Makedonya’yı Avrupa’ya sıçrama noktası olarak kullanabileceklerini söyledi.
     Makedonya’daki Türk yatırımlarından mutlu olduklarını dile getiren Zaev, “Türkiye’de Makedon, Makedonya’da ise Türk kökenli insanlar yaşıyor. İki ülke arasındaki çok iyi ilişkileri, iki halkın çok yoğun ilişkileri destekliyor. Bu çerçevede Türk yatırımlarının artmasını arzuluyoruz. Konserve, depolama, paketleme, kurutma ile ilgili alanlarda büyük bir potansiyel görüyoruz. Kuzey Makedonya olarak yatırımcıları çekmek için ciddi teşvikler sunuyoruz. Sizleri bu teşviklerden yararlanmaya ve Makedonya’ya yatırıma davet ediyoruz” diye konuştu.

Kotalar ticaretimize zarar vermemeli
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya narenciye ürünleri ihracatındaki 8 bin ton kotanın yetmediğini, Makedon halkının daha sağlıklı ve ucuza Türk narenciye ürünlerini tüketebilmesi için kotanın 15 bin tona çıkarılmasını istediklerini dile getirdi.
     Uçak, Başbakan Zaev’den gazlı içecekler ve meyve sularındaki verginin kaldırılmasını, Makedon gümrüklerinin hafta sonu da çalışmasını talep etti.
     Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, gümrüklerin hafta sonu çalışması için Gümrükler Genel Müdürü ile görüşeceğini, kotaların arttırılması ve vergilerin kaldırılması için ise; Maliye Bakanı ile konuyu değerlendireceği sözünü verdi. Zaev, “Kuzey Makedonya’da narenciye ürünleri üretilmediği için Türkiye’den narenciye ithalatındaki kotanın kaldırılması doğru bir öneri. Kuzey Makedonya’da sezonu olmayan ürünlerde de o dönemlerde kotalar kalkmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Tunç; “Türkiye, Kuzey Makedonya’yı tanıyan ilk ülke”
     Ziyaretlerde konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Türkiye’nin Kuzey Makedonya’yı anayasal adıyla ilk tanıyan ülke olduğunu ve Üsküp’e büyükelçi gönderen ilk devlet olduğunu söyledi.
     Kuzey Makedonya’nın ülke bütünlüğünü, egemenliğini ve sınırlarının değişmezliğini Türkiye’nin kararlılıkla savunduğunun altını çizen Tunç, Türkiye’nin Kuzey Makedonya’ya her zaman destek sağladığını vurguladı.
     İki ülke arasında son yıllarda üst düzey ziyaretlerin gerçekleştiğine işaret eden Tunç, “Bu ziyaretler bizleri daha da yakınlaştırdı. Karşılıklı yatırımların artması genel ticaret hacmimiz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmuştur. Son 10 yılda genel ticaret hacmimizde yaklaşık yüzde 36’lık bir artış olduğunu görmekteyiz. Bu gelişme iki ülke için de olumludur. Tarım alanındaki ilişkilerimizin de olumlu bir şeklide gelişebilmesi için pek çok konuda Kuzey Makedonya ile iş birliği yapmaya hazırız.” diye konuştu.

Yatırımcılara 4 aşamalı teşvik paketi
     Kuzey Makedonya Dış Yatırımlar Bakanı Zorica Apostolska, Kuzey Makedonya’nın NATO ve AB üyeliği yolunda hızla ilerlediğini, yabancı yatırımcıların gönül rahatlığıyla yatırım yapabileceği bir ülke konumunda olduklarını, Makedonya’ya yatırım yapacak yabancı sermayeye 4 aşamalı teşvikler sunduklarını dile getirdi.


+ Benzer Haberler
» Günlük vaka sayısı 786 oldu
» İzmir Kent Konseyi’nin mülteci raporu açıklandı
» Mayıs ihracatında % 41 düşüş
» Firmaların döviz pozisyonu açığı 171 milyar 271 milyon dolar
» Hindistan ve Singapur Türk gıda ürünlerini bekliyor
» EPDK’dan akaryakıt sektörüne son uyarı
» İZSU sayaç okumalarına tekrar başladı
» Fethi Sekin’in adı bir kez daha ölümsüzleşti
» Sasalı Doğal Yaşam Parkı yeniden açılıyor
» Zabıtaya taze kan


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.06.2020
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni