• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Folkart’tan 13 projeye 4.3 milyarlık dev yatırım

19 Mayıs 2017 Cuma 08:00
12
14
16
18

Folkart'tan 13 projeye 4.3 milyarlık dev yatırım

   ► Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Çeşme'deki Ardıç projesinde doğaya zarar verdikleri yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

           KENAN YEŞİL     
     Folkart Yapı, yeni projesi Folkart Incity'i düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, yeni projeleri Incity projesinin tanıtımını Genel Müdür Metin Sancak, Proje ve Teknik İşler Genel Müdür Yardımcısı Ayetullah Mutlu ve proje mimari Enis Öncüoğlu'nun katılımıyla Folkart Academy'nin tiyatro sahnesinde gerçekleştirdi. Bornova'da Ankara Caddesi üzerindeki Folkart Time projesinin hemen yanındaki alanda Folkart Incity projesini başlattıklarını ve projenin 475 milyon liraya malolacağını belirten Sancak, “Folkart Incity projesi gökdelenler bölgesi olarak bilinen Yeni Kent Merkezi'nde bulunuyor. Bu projemiz dahil toplam 13 projemiz hala devam ediyor ve bunların yatırım miktarı 4 milyar 352 milyon lirayı buluyor. Bu projelerde, şu an için bin 500 kişinin üzerinde insan çalışıyor. Bu sayıda, önümüzdeki aylarda projelere göre ciddi artış olacak. Tek başına Basmane’deki projemizde binlerce insan çalışacak. Yani İzmir’de istihdama ciddi katkı sağlıyoruz” ifadesini kullandı.

     13 projeye 4.3 milyarlık yatırım
     Bugüne kadar İzmir'den kazandıklarını yine İzmir'e yatırdıklarını altını çizen Sancak, "Bugün tanıtımını yaptığımız Incity projemiz dahil, 13 projeyi bir arada yürütüyoruz. Bu 13 projenin toplam yatırım değeri tam 4 milyar 352 milyon Türk lirasıdır. Yine bu projelerle, 1500 kişi çalışma imkanı bulup, akşam evlerine ekmek götürüyor. Incity projemizin yapım aşamasında toplam 3 bin kişi çalışacak. İstihdam sayımız önümüzdeki aylarda daha da artacak. Basmane projemizde de binlerce insan çalışacak" dedi.

     5 bin civarında ek birim üretilecek
     Proje alanının Bornova Yeni Kent Merkezi olarak adlandırıldığını da kaydeden Sancak, yeni kent bölgesinde yakın gelecekte 5 bin civarında ek birim üretmek hedefinde olduklarını belirterek, "Bu alan, değişen, dönüşen İzmir'in yeni kent merkezi oluyor. Biz bu projeyle birlikte, bu alanda 2 bin 500'e yakın konut, ofis, çarşı birimi ürettik. Görüşmelerimiz sürüyor. Hedefimiz bu yeni kent bölgesinde yakın gelecekte 5 bin civarında ek birim üretmek. Bu yatırım adımlarıyla projelerin çevresi de, görsel olarak çok olumlu yönde değişime uğruyor. Örneğin Folkart Incity ile Folkart Time arasında kalan bir sokağı, belediyemizden izin alarak biz düzenliyoruz. Estetik düzeyi yüksek, örnek bir sokak düzenlemesi yapıyoruz" diye konuştu.

     Folkart Incity yatırım değeri 475 milyon TL
     Tüm projelerinde çevreye değer katmayı hedeflediklerini söyleyen Sancak “Peyzajından spor alanlarına kadar, tüm özellikleriyle çok iddialı bir projeyi başlatıyoruz. Biz bugüne kadar tüm projelerimize güvendik. Hepsinin birbirinden farklı, övgüye değer özellikleri var. Yeşilin her tonuna, bin bir çeşit çiçek kokusu eşlik edecek. Düşünün kendisine ait yemyeşil korusu olan bir projenin içindesiniz. 700 konut 42 ticari birimden oluşan proje alanının, yüzde 70'i yeşil dokuyla kaplı. Projenin yatırım değeri 475 milyon TL. Büyüleyici güzellikte bir alan hayal ettiğimizi söyleyebilirim” şeklinde konuştu

     Rekabete dayalı bir yarış başlattık
     Hayata geçirdikleri projelerle şehirde rekabete dayalı bir yarış başlattıklarını da vurgulayan Mesut Sancak şöyle devam etti: "Bu çok iyi bir yarış. Dünyada birçok şehir, örneğin Dubai, her zaman daha güzeli yapma yarışıyla, bugünlerine ulaştı. Dubai bu yarış sayesinde, dünyanın en önemli kentleri arasına girmeyi başardı. İzmir'de özellikle yapı projelerinde, böyle bir yarışın başlaması, bizi çok mutlu ediyor. Bu yarışa, bizzat biz neden olduğumuz için gurur duyuyoruz.

     Meyve veren her ağaç taşlanır
     Yaptıkları güzel projelere karşın eleştirilerin de yapıldığını aktaran Sancak, Çeşme'deki Ardıç projesinde doğaya zarar verdikleri yönündeki eleştirileri de yanıt verdi. Mesut Sancak şöyle konuştu: "Ülkemizde meyve veren her ağaç taşlanır. Yalan haberlerle, birileri bizi karalamaya çalışıyor. Biz Çeşme Ardıç'ta, projemizin tam ortasında yer alan bir ağacı kesmemek için, üstüne para harcayarak projeyi değiştirmiş çevreci bir kurumuz. Yani çevreyi böylesine çok seviyoruz ve sayıyoruz. Bu konuda çok hassasız. Bizi karalamak isteyenler, bu örnekleri görmemezlikten gelerek, bir de yüzleri kızarmadan yalan yazıyorlar. Ama moralimizi bozmuyoruz. Tam aksine hiçbir kuruluşa ve kişiye mahcup olmamak için, tüm detaylarda en mükemmelin peşinde koşuyoruz. Aslında onlara bir yerde teşekkür borçluyuz. Çünkü bizi hep daha çok dikkatli olmaya teşvik ediyorlar. Bu nedenle kendilerine bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum."

     “Doğayı korumak fikriyle hareket ediyoruz”
     Her zaman doğayı korumak fikriyle hareket ettiklerini söyleyen Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut dünyada sadece Amerika ve Almanya'da birer tane olan ağaç taşıma makinesini İzmir'e getireceklerini söyledi. Türkiye'ye dünyadaki üçüncü milyon avroluk makineyi getirmekten gurur duyacaklarını belirten Sancak şöyle konuştu: "Folkart Life projemizin içindeki 63 adet 50 yıllık vahşi ağacı da taşıyarak Folkart Bayraklı'daki 2 kulenin arasındaki peyzaj bölümüne diktik. Bu ağaçları taşıyan makinelerden dünyada 2 tane var; biri Amerika'da diğeri de Almanya'da. Biz Almanya'dan bu makineleri ilk kez Türkiye'ye getirerek taşıma işlemini yaptık. Her bir ağacın taşınması için o günün parasıyla 15 bin lira ödedik. Yine o günkü maliyetle 700 bin TL'yi sadece bu taşıma işi için harcadık. Taşıma uzmanları ise İtalya'dan gelmişlerdi. Biz şimdi o makineden yaptırıp Türkiye'ye getireceğiz. Bunun için görüşmelerimiz sürüyor. Eğer bir aksilik olmazsa milyon dolarlık o makineyi İzmir'e getireceğiz ve hangi inşaat firması hangi belediye isterse onların da kullanımına sunacağız. Bugüne kadar maalesef belediyeler çok kullanılmadığı için bu masrafı yapmak istemiyordu ama biz sadece İzmir için değil tüm Türkiye için bu makineyi birkaç içinde getireceğiz. Yeter ki ağaçlar kesilmesin; yaşatılsın."

     “Müşterilerimiz kazançları realize edebiliyor”
     Folkart Genel Müdürü Metin Sancak ise konuşmasında Folkart’tan konut alan herkesin kısa bir süre sonra karlı bir yatırım yaptığına dikkat çekerek, “Önceki projelerde yapılan değerlendirmeler ışığında müşterilere yüzde 50’nin üzerinde artı değer kazandırıyor. Bu da beraberinde hızlı satış yapmamızı sağlıyor. Müşterilerimiz 1 seneden kısa sürede bu kazançları realize edebiliyor” dedi.

     İkisi 28 katlı 8 blok olacak
     Toplam 700 konut ve 42 ticaret alanının yer alacağı ve yatırım maliyetinin 475 milyon lirayı bulacağı proje toplam 19 bin metrekarelik alanda hayata geçecek. Projedeki bloklardan ikisi 28'er katlı planlanırken, üç blok 9, iki blok da 5'er kat ve 1 adet de tek katlı olacak. Toplam 19 bin metrekarelik alanda inşa edilecek projenin yüzde 70'i ise yeşil alanlardan oluşacak. Fiyatlar ise 1+0'lar 239 bin TL'den başlayacak. 1+1'ler 337 bin TL'den 2+1'ler 574 bin, 3+1'ler 849 bin, 4+1'ler ise 1 milyon 349 bin liradan satılacak. Evler 2019 yılı Eylül ayında sahiplerine teslim edilecek.

     Üst düzey güvenlik ve sosyal donatı
     Projede 260 metrekare açık ve 127 metrekare kapalı olmak üzere 2 havuz bulunuyor. Açık spor alanları, basketbol, tenis, futbol, mini golf, masa tenisi, yürüyüş ve koru alanı, açık yüzme havuzu, açılabilir kapalı yüzme havuzu, spor salonu, sauna, çocuklar için kreş ve oyun alanları, playstation, sinema, karaoke odası, kütüphane, satranç ve çalışma odası, çatı alanlarında hobi bahçeleri, elektrikli araç şarj istasyonu gibi sosyal ve teknik donatılar yer alıyor. Ayrıca deprem algılama ve otomasyon sisteminin de olacağı projede acil durum asansörleri, havalandırmalı güvenlik alarmlı, deprem sensörlü, ses bağlantılı asansörler kullanılacak.

     Örnek sokak tasarımı
     Folkart Incity, yaşama dair ihtiyaç duyulabilecek her şeyi tek bir noktada buluşturan Folkart Time’a, İzmir’in modern görünüşünün yansıtılacağı şık ve estetik bir sokakla bağlanacak. Sokakta bulunacak oturma alanları, özel peyzaj düzenlemesi ve aydınlatması ile Folkart Incity, İzmir’in yeni çekim merkezi haline gelecek.

     Ritmin içinde
     Yaşam ritminin doyasıya yaşanacağı Folkart Incity hem İzmir’in merkezinde yaşama keyfini hem de seçkin markalara, çocuklara ve yetişkinlere özel eğlence alanlarına, büyük yapı ve süpermarketlere, lezzet noktalarına, Mektebim Koleji’ne ve diğer prestijli eğitim kurumlarına komşu olma avantajını sağlayacak.  

     Doğanın içinde
     Proje yaklaşık 32 bin metrekarelik alana sahip bulunuyor. Çevreye verdiği değer ile öne çıkan Folkart, kamuya terk ettiği alanlarda yeşil alan ve parklar oluşturacak.
     Estetik mimarinin konforlu yaşam alanları ile buluştuğu Folkart Incity, alışveriş, spor, doğa ve eğlence ile şehrin dinamizmini birleştirecek.  İzmir merkezdeki en yeşil projelerden birisi olmaya aday Folkart Incity’de, yüzde 72 oranında çatı alanları hariç 18 bin 900 m² yeşil alan bulunacak. Yeşil alanları sayesinde şehrin içinde yaşarken doğayla da iç içe yaşanabilecek bir proje olarak öne çıkıyor.

     Özel koru
     Kendine ait yemyeşil korusu ile Folkart Incity, binbir çeşit çiçek kokusunu barındırıyor. Özel olarak tasarlanmış peyzaj alanındaki rengârenk ağaçlar, çiçekler ve çeşitli bitkiler eşliğinde huzur dolu zamanlar vaat ediyor.

     Konforun içinde
     Diğer Folkart projelerinde olduğu gibi tesiste; güvenlik, temizlik, teknik, peyzaj gibi alanlarda etkin ve ekonomik işletilmesi amacıyla profesyonel yönetim modeli uygulanacak. Ayrıca Folkart Incity’yi tercih edenler, konsiyerj personeliyle; asistanlık hizmetleri, temizlik, servis ve teknik kadroları, housekeeping hizmetini kullan-öde sistemi ile tercih edebilecekler.

     PROJE KÜNYESİ
     FOLKART INCITY

     Konum: Ankara Asfaltı’na paralel konumdaki Üniversite Caddesi ile 296 Sokak’ın kesiştiği noktada.
     Proje Alanı: 32 bin m²
     Yeşil alan: 18 bin 900 m²
     Toplam inşaat alanı: 108 bin 611 m²
     Blok Sayısı: 8
     Kat Sayısı: A ve D Bloklar zemin+28 Kat, B Blok zemin+9 Kat, C-E Zemin+5 Kat, F-G Zemin+8 Kat, H Zemin+1 Kat
     Daire tip ve sayıları: Stüdyo 80 adet, 1+1 370 adet, 2+1 138 adet, 3+1 99 adet, 4+1 13 adet
     Özellikler: 260 m² açık ve 127 m² kapalı olmak üzere 2 havuz bulunuyor. Açık spor alanları, basketbol, tenis, futbol, mini golf, masa tenisi, yürüyüş ve koru alanı, açık yüzme havuzu, açılabilir kapalı yüzme havuzu, spor salonu, sauna, çocuklar için kreş ve oyun alanları, playstation, sinema, karaoke odası, kütüphane, satranç ve çalışma odası, çatı alanlarında hobi bahçeleri, elektrikli araç şarj istasyonu gibi sosyal ve teknik donatılar yer alıyor.

 


+ Benzer Haberler
» Gaziemir esnaflarından örnek proje: Açıkhava AVM
» Dijital dönüşümün katma değeri: 10 yılda 23,8 trilyon dolar
» Robot Sophia Anadolu Sigorta güvencesiyle Türkiye’ye geldi
» STK’ların dijital dönüşümü dünyayı değiştiriyor
» Dijital bahar temizliği için 7 ipucu
» Türkiye Vodafone Vakfı geleceğin kod yazarlarıyla buluştu
» TAİDER ‘Kuzey Yıldızı Projesi’ni konuştu
» Türkiye’de “hesaplı” nüfus oranı fırladı
» Aksa Enerji Madagaskarlı Jirama’nın santralini işletecek
» Koçtaş’ın dijital dönüşümüne ödül


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
  Ticaret 18.04.2018
  Ticaret 17.04.2018
  Ticaret 16.04.2018
  Ticaret 14.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni