• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Tüfenkci: Taşıt plaka okuma sistemini getiriyoruz

03 Ağustos 2017 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Tüfenkci: Taşıt plaka okuma sistemini getiriyoruz

           ANKARA TİCARET     
     Bakan Tüfenkci, kapılardaki yoğunluğu azaltacak Taşıt Plaka Okuma Sistemini getirdiklerini belirterek, “Bunun testini İpsala'da yaptık. Başarıyla çalıştığını gördük. Kapıkule'de ve diğer kapılarımızda da taşıt plaka okuma sistemini hayata geçireceğiz." dedi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kapıkule Sınır Kapısında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
     Yolcu giriş peronlarında yurt dışından gelen Türk vatandaşları ve Avrupa'ya çıkış yapan tır şoförleriyle sohbet eden Tüfenkci, istek ve sıkıntıları dinledi.

     Bakan Tüfenkci, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Trakya'daki sınır kapılarında incelemeler yapmak üzere Edirne'ye geldiğini belirtti.
     Kapıkule Sınır Kapısında gurbetçilerin gelişiyle beraber trafiğin yoğunlaştığını vurgulayan Bakan Tüfenkci, özellikle hafta sonlarında tır kuyruklarının meydana geldiğini ifade etti.
     Bakan Tüfenkci, gümrükte oluşan kuyrukların azaltılması için sahada incelemelerde bulunduğunu vurgulayarak, " Sizin de gördüğünüz gibi gurbetçi vatandaşlarımız gerçekten gümrük girişlerinden çok memnunlar ve uzun süre beklemediklerini ifade ediyorlar. Bundan dolayı memnun olduk. Gümrük çalışanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.  

ALT YAPI ÇALIŞMASI BİTTİ
     Kapılarda kayıt altına alma işlemlerini kaldıracaklarını belirten Bakan Tüfenkci, “Taşıt plaka okuma sistemini getiriyoruz. Bunun testini İpsala'da yaptık. Başarıyla çalıştığını gördük. Kapıkule'de ve diğer kapılarımızda da taşıt plaka okuma sistemini hayata geçireceğiz. İhaleleri bitti. Altyapı çalışmaları bitti. Bu sistemle girişlerin çok daha hızlandığını göreceğiz."
     Bakan Tüfenkci, sınır kapılarında yabancı yolcuların fazla beklememesinin Türkiye'nin prestiji açısından önemli olduğuna işaret etti.
     Bulgaristan gümrüğü tarafında hem personel hem de fiziki anlamda bazı sıkıntılar olduğunu aktaran Tüfenkci, Bulgaristan yetkilileriyle bu konuda görüşeceklerini sözlerine ekledi.

YURT DIŞINDA TÜRK YATIRIMLARI 31 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
     Bakan Tüfenkci, Kapıkule Sınır Kapısındaki incelemelerinin ardından bölgedeki iş adamları ile bir araya geldi.
     Türkiye'nin 2016'yı 2.9'luk büyüme rakamıyla tamamladığını belirten Bakan Tüfenkci,  “Bu performansla Türkiye, dünyanın 17'ncisi, Avrupa'nın da 6'ncı büyük ekonomisi oldu. 2002'den bu yana Türkiye ekonomisi küresel krize rağmen her yıl ortalama yüzde 5.6 büyüdü. 2002'den, 2016 sonuna kadar Türkiye ekonomisi reel olarak yüzde 115 oranında büyüdü. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'sıçrama yılı' olarak işaret ettiği 2017'de ise yüzde 5 gibi yüksek bir büyümeyle başladık. 2017'nin inşallah ikinci çeyreğinde ve üçüncü çeyreğinde yüksek büyüme oranlarını yakalayacağız." diye konuştu.

İSTİHDAMI BİZİM KADAR ARTIRABİLEN BİR ÜLKE YOK
     Bakan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde başlanan istihdam seferberliğiyle çok sayıda kişiye istihdam sağlandığını aktararak, "Aynı dönemde Avrupa Birliğinde istihdamı bizim kadar artırabilen bir ülke yok. Hatta bırakın artırmayı İspanya, Hollanda, Portekiz, Finlandiya, İrlanda gibi ülkeler o zamandan bu zamana kadar istihdam kaybı yaşadı. Hükümetimizin reel sektöre yönelik yapmış olduğu destekler bankacılık sektörünü de harekete geçirdi.” dedi.

15 TEMMUZ'DAN BU YANA 9.6 MİLYAR DOLAR YATIRIM ÇEKTİK
     Yeni pazarlara önem verdiklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, Türkiye'nin kendisine güvenerek yatırım yapan tüm yatırımcılara kazandırdığını anlatarak şöyle devam etti:
     "15 Temmuz darbe girişimine rağmen, 15 Temmuz'dan bu yana ülkemize 9.6 milyar dolar tutarında uluslararası yatırım çektik. Kendi girişimcilerimiz de yurt dışında oyunun kurallarını kendi belirliyor. Yurt dışındaki Türk yatırımları 31 milyar dolara ulaşmıştır. Bu yatırımların toplam ciro büyüklüğü 43.9 milyar dolayındadır."

 


+ Benzer Haberler
» Kurulan şirket sayısı yüzde 32,67 azaldı
» Palandöken, “Gıda ürünlerindeki KDV karmaşası son bulmalı”
» İzmir İtalyan Ticaret Odası’ndan fuar çağrısı
» Yaş Meyve Sebze Sektörü Ortaca’da buluştu
» “26 milyar $ katma değer sağladık”
» Borsa’dan tarım alanında proje fikri olan gençler için ödüllü yarışma
» Şişecam’ın kredi notuna Fitch’ten teyit
» Didim D-Marin’de Petrol Ofisi ve Asmira farkı
» Temsa Bayisi Yaşaroğlu ilk yarıda satış hedefine ulaştı
» Şehit Polis Kesikoğlu’nun adı Urla’da yaşayacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.07.2018
  Ticaret 21.07.2018
  Ticaret 20.07.2018
  Ticaret 19.07.2018
  Ticaret 18.07.2018
  Ticaret 17.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni