• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Lely, çiftçiliğin geleceğine sahip çıkıyor

17 Mayıs 2017 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Lely, çiftçiliğin geleceğine sahip çıkıyor

           DUYGU GÖKSU     
     Süt hayvancılığı robotları konusunda faaliyet gösteren Lely, “Lely ile Çiftçilik Günü” buluşmaları kapsamında İzmir’de 50 çiftçinin katılımıyla bir toplantı ve çiftlik gezisi düzenledi.
     Süt sığırcılığı sağımında kullanılan ve klasik yöntemlere göre ortalama yüzde 10 daha fazla verimlilik sunan robot teknolojisi hakkında bilgilendirme ve bilinçlenmeye vurgu yapılan toplantıda, ülkemizde oldukça yeni olan bu teknolojinin faydaları aktarıldı.
     Toplantının ev sahipliğini yapan Lely Türkiye Genel Müdürü Jülide İyigün, “Bize göre Türkiye’deki potansiyel gerçekten çok yüksek ancak çiftlik başına ortalama hayvan varlığı ve verimlilik anlamında hala Avrupa’ya göre çok gerideyiz. Örneğin, çiftlik başına ortalama hayvan varlığı Türkiye’de yaklaşık 5 iken bu değerin  İngiltere’de 149, Hollanda’da 103, Almanya’da 61, İtalya’da 50 olduğunu görüyoruz. Hayvan başına yıllık süt üretimi ise Türkiye’de yaklaşık 3 ton iken Avrupa’da bu ortalamanın 8 ton seviyesinde olduğu görülüyor. Diğer taraftan, Avrupa’da ülke başına ortalama 3 milyon olan süt sığırı sayısının Türkiye’de 6 milyona yaklaştığını dikkate alırsak, daha profesyonel bir yaklaşımla ulaşılabilecek potansiyelin büyüklüğü ortadadır” dedi.

     "Avrupa’da çeyrek asırdır bu teknoloji kullanılıyor”
     Türkiye süt sığırcılığında çok eski bir kültüre sahip olmakla birlikte ülkemizde büyük kapasiteli işletmeler oldukça yeni ve sayıca düşük durumda. IFCN’in verilerine göre Türkiye' de 1 milyonun üzerinde süt sığırcılığı yapan işletme bulunuyor. Ülkemizdeki çiftliklerin %75'inden fazlası 1-10 baş hayvana sahipken, 50 baş ve üzeri hayvan varlığına sahip işletmeler %2’nin altında kalıyor. Ülkemizde sağımda robotik sağım teknolojisini kullanabilenler, minimum 50 baş ve üzeri kapasiteli işletmeler. Bu işletmelerin de %99’u sağım odası ya da kilit arkası ahıriçi küçük sağım sistemlerini tercih ediyor. Avrupa ve tüm dünyada 1992’den beri kullanılan süt sağım robotları ülkemizde henüz 5 yıldır ve az sayıda işletme tarafından kullanılıyor. Avrupa’da yapılan süt hayvancılığı gerek işletmelerin verimliliği gerekse süt kalitesi olarak bize göre çok daha ileri bir noktada bulunuyor. Bu işletmelerde sürekli olarak veri toplanıyor ve analiz ediliyor. Bu analizler sayesinde kızgınlık takibi, hayvan sağlığı ve süt kalitesi çok daha etkin şekilde yönetilebiliyor. Türkiye’deki işletmelerin çoğunun kendi yemini üretememesi maliyetlerin yükselmesine neden oluyor ve ayrıca bu işletmelerde kurallara uygun yapılmayan sağımlar ya da kötü işçilik ve hijyen sorunları sebebiyle birçok hastalık ve süt verimi kayıpları yaşanıyor.

     “Rolümüz büyük”
     Türkiye’deki süt hayvancılığı konusuna önemle vurgu yapan Lely Türkiye Genel Müdürü Jülide İyigün, “Lely olarak Türkiye pazarını çok önemsiyor, bu kadar büyük potansiyele sahip bir ülkede süt hayvancılığının çok daha profesyonel ve daha verimli yapılabileceğine inanıyoruz. Bu anlamda, biz Lely Türkiye olarak kendi rolümüzün büyük olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yirmi yılı aşkın süredir süt hayvancılığı için yenilikçi ürünler geliştiren ve dünyanın dört bir yanında ürünleri kullanılan bir  markanın tüm uzmanlığını ve bilgi birikimini Türkiye’ye getirebilme imkanına sahibiz. Nitekim işbirliği içinde olduğumuz tüm işletmelerimizde, çiftçilerimiz Lely ile birlikte hayvancılığa bakışlarının değiştiğini ve işletmelerinin farklı bir seviyeye taşındığını ifade ediyorlar. Örneklerle somutlaştırmak gerekirse, Lely çözümleri kullanan işletmelerde, işletme sahipleri, hayatlarını sağım ve yemleme saatlerine bağlı yaşamak zorunda değiller, çalışanlara ilişkin problemler ve insan kaynaklı hatalara maruz kalmıyorlar, kazançları gözle görülür şekilde artıyor ve işletmelerini her an her yerden bilgisayar, tablet veya akıllı telefonla takip edip yönetebiliyorlar. Öte yandan, süt sağım robotlarının ilk yatırım maliyetleri konvansiyonel sistemlere göre daha yüksek görünse de işçilik, enerji kullanımı gibi operasyonel giderlerdeki düşüş, hastalıkların erken teşhisi ile azalan maliyetler, yem veriminin artırılması, süt kalitesinde ve veriminde sağlanan artış bu yatırımı çok daha akıllı ve karlı bir tercih haline getiriyor. Özetle, Lely robot teknolojileri ile çiftliklerde verimlilik ortalama %10 artırıyor ve hem inekler hem de çiftçiler mutlu oluyor” dedi.

     “İzmir’de yaklaşık 900 bin ton süt üretiliyor
     Bu sebeple işletme sayısının çok yüksek olduğu görülüyor ve yılda yaklaşık 900 bin tonluk süt üretimiyle Türkiye’de inek sütü üretiminde ikinci sırada yer aldığını ve Lely’nin iki ana hedef kitlesi bulunduğunu belirten Jülide İyigün, “İlk hedefimiz mevcut işletmeler diğeri ise yeni işletme kurmak isteyen yatırımcılar. İzmir bölgesi Lely için mevcut işletme varlığı sebebiyle büyük önem arz ediyor çünkü mevcut işletmelerin problemlerine ürün ve hizmetlerimizle çözümler sunarak, bu işletmelerin sağımda, yemlemede ve ahır içinde otomasyona geçmesini hedefliyoruz. İzmir’de 50 baş ve üzeri 2000’in üzerinde işletme bulunuyor. Bu işletmelerin Lely ürün ve hizmetleri ile daha verimli, karlı, profesyonel üretim tesislerine dönüştürülmesi için çalışmalar devam ediyor” dedi.

     “Malkoç Çiftliği günde 34 litreden fazla süt verimi elde ediyor”
     Süt sağımı yemleme dahil tüm çiftlik süreçlerini Lely robot sistemleriyle verimli biçimde yürüten Menemen’deki Malkoç Çiftliği, 7 yıldır faaliyetlerini başarıyla sürdüyor. 2010 yılı itibarı ile 100 sağmal kapasite ve 2x7 sağım odası ile bu işe başlayan çiftlik, 2016 yılının Ocak ayında T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği Kırsal Kalkınma Destekleri’nden faydalanarak yatırım yaptığı Lely Astronaut Süt Sağım Robotu, Juno Yem İtici Robot ve Calm Buzağı Besleme Robotu ile hayvan kapasitesini artırarak 240 sağmala çıkarttı. Bu yatırımla birlikte Malkoç Çiftliği eski işletmesine oranla ortalama yüzde 10 verim artışı sağladı. Çiftliğin günlük ortalama hayvan başına süt verimi ise 34 litreyi geçiyor. Çiftliklerinde verim artışı ve hayvan sağlığındaki iyileşmeleri göz önünde bulundurarak robot teknolojilerine olan yatırımın geri dönüşünün 3 yıl olması planlanıyor.

     60’tan fazla ülkede faaliyet
     1948'de kurulan Lely, müşterileri için çiftçiliğin geleceğini sürdürülebilir, kârlı ve keyifli bir hale getirmek için çalışmaya odaklanmıştır. Lely, süt hayvancılığı sektöründe enerji bakımından verimli operasyonlar sağlayacak iş kolları üzerinde de çalışmaktadır. Tavsiye vermekten yaptıkları seçimleri uygulamaya koymaları için destek sağlamaya kadar müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmak konusunda her gün insanlara ilham veriyoruz. Lely uzun yıllardır otomatik süt sağım sistemleri alanında öncülük yapmaktadır. 60'tan fazla ülkede faaliyet gösteren Lely Group, yaklaşık 2.000 kişiyi istihdam etmektedir.

 


+ Benzer Haberler
» Fuarİzmir’de ayakkabı ve deri kucaklaşıyor
» Demircilerin yeni patronu: Yalçın Ertan
» Türkiye’de kullanılan kart adedi 198 milyon
» Maden ihracatında rekor büyüme gerçekleşti
» Hizmet sektörü güven endeksi 97,1 oldu
» Sosyal Yardım Hizmet Hattı kuruluyor
» Trafik kazaları can yakıyor
» Türkiye’de geçen yıl 58 bin 27 kitap yayımlandı
» Son beş yılda 21 bin 937 elektronik kitap yayımlandı
» Kentte birlikte sinerji yaratalım


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni