• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Levent Yürükoğlu ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
09/11/2020 02:05
Reyting Kuruluşları

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     Reyting (Kredi Derecelendirme) Kuruluşları, bir borçlunun anapara ve faiz ödemelerini zamanında yaparak borcunu geri ödeyebilme kabiliyetini ölçen ve bunu derecelendirerek kredi notlarını tayin eden şirketlerdir.
     Kredi derecelendirmeleri, borçlanıcının kredi itibarı hakkında ileriye dönük görüşlerdir. Yatırımcılara, borçlanıcının borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyip ödeyemeyeceği konusunda bir görüş oluşturmaları için dünya çapında standartlaştırılmış, ortak ve şeffaf bir dil sağlarlar. Bu sayede de küresel sermaye piyasalarının verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar.

     Dünya’da ağırlığı bulunan ve verdikleri notlar referans olarak kabul edilen iki önemli reyting kuruluşu Moody’s Investors Service (Moody’s) ve Standard & Poor’s Global Ratings (S&P) şirketleridir. Her ikisi de Amerikan kökenli olan bu şirketlerden Moody’s 1909 yılında, S&P ise 1860 yılında kurulmuştur. Her iki reyting kuruluşunun da dünya reyting pazarında ayrı ayrı %40 payı olduğu tahmin edilmektedir. Bu iki reyting kuruluşu dışında önemli olan diğer kuruluş Fitch Rating olup pazar payının %15 olduğu düşünülmektedir.

     Kredi derecelendirme kuruluşları şirketler için olduğu gibi ülkeler için de kredi derecelendirmeleri yayınlarlar. Devletler birçok finans piyasasında en büyük borç alanlardır. Devletin kredi notları, bir devletin borcunu geri ödeme kabiliyetinin derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan değerlendirmesini temsil eder. Bir devlet için derecelendirmeler başlatıldığında, reyting kuruluşu o devletle ilgili gelişmeleri izlemeye ve kredi görüşünü buna göre ayarlamaya devam etmektedir.

     Kredi derecelendirmeleri dinamik olup, piyasadaki gelişmeleri veya borçluya özgü kredi koşullarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde tasarlanmışlardır. Kredi riski ile ilgili görüşler değiştiğinde kredi derecelendirmeleri de değiştirilmektedir.

     2010 yılında yapılan bir IMF (Uluslararası Para Fonu) araştırmasında derecelendirmelerin devlet temerrüt riskinin oldukça iyi bir göstergesi olduğu sonucuna varılmıştır. Her ne kadar kriz öncesinde verdikleri normalden yüksek kredi notlarıyla (Lehman Brothers gibi) 2008-2009 küresel finansal krizinde büyük sorumlulukları olduğu düşünülse de, uluslararası finansal sistemde yatırımcılar, yatırımlarını yaparken bu kuruluşların notlarını esas almaya devam etmektedirler.

     Kredi derecelendirmeleri, kredibilitenin etkili bir şekilde ölçümlenebilmesinde geçtiğimiz yıllar içinde önemli fayda sağlamıştır. S&P’nin yapmış olduğu araştırmalar, derecelendirme ne kadar yüksek olursa temerrüt oranlarının o kadar düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Geçmiş istatistikler, BBB olarak derecelendirilen bir kurum için 3 yıllık temerrüt oranını %0.9, BB derecelendirmeli bir kurum için %4.2 ve CCC derecelendirmeli bir kurum için %45.6 olarak göstermiştir.

     Ülke kredi reytingleri, uluslararası finansal saygınlığın bir ölçüsü olarak, devletlerin hem yabancı yatırım çekme hem de bu yatırımların fiyatlamasının belirlenmesinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece devletlerin değil bankaların da reyting kuruluşlarından kredi reytingi almaları nedeniyle, ülke reytingi o ülkede faaliyet gösteren bankaların da reytinginin belirleyicisi olmaktadır. Genel bir uygulama olarak, ülkede faaliyet gösteren kuruluşların reytingi ülkenin reytinginin üzerinde olamamaktadır. Bu nedenle, ülkenin bankacılık sisteminin uluslararası piyasalardan yaptıkları borçlanmalarda fonlara erişim ve fonlama fiyatlaması büyük değişiklikler göstermektedir. Düşük reyting notu, fonlara kısıtlı erişim, yüksek fiyat (faiz ve komisyon) ödeme ve genelde daha kısa vade anlamına gelmektedir.

     Kredi kuruluşları, bir ülkenin notunu düşürdüğünde, o ülkenin imajının bozulması ve borçlanma maliyetlerinin artması nedeniyle, ülkelerin yöneticileri tarafından ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Öyle ki S&P, 2011 yılında ABD’nin, 2012 yılında da Fransa’nın kredi notlarını düşürdüğünde büyük baskılara maruz kalmıştır. Buna rağmen, S&P verdiği notların arkasında durmuş, ABD ve Fransa bu tarihlerden sonra notlarını yükseltememişlerdir.

     Kredi derecelendirme kuruluşları ülkemizde de, özellikle not açıkladıklarında, yoğun olarak gündeme gelmektedirler. 2013 yılına kadar olan süreçte Türkiye’nin kredi notları yükselirken kendilerinden olumlu olarak söz edilen ve derecelendirmelerinden gurur duyulan bu kuruluşlar, 2015 yılından sonraki süreçte açıkladıkları not düşürmelerinden sonra ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmışlardır.

Moody’s Reyting Skalası:
Moody’s uzun vadeli reyting göstergesinde 21 farklı seviye bulunmaktadır. Bunlar:

     Moody’s, borçluların kredi itibarını, temerrüt durumunda beklenen yatırımcı kaybını ölçen standart bir derecelendirme ölçeği kullanarak derecelendirmektedir. Moodys’e göre, derecelendirmelerinin amacı “Yatırımcılara menkul kıymetlerin gelecekteki nispi kredibilitelerinin ölçülebileceği basit bir derecelendirme sistemi sunmaktır”. Moody’s, Aaa’dan C’ye kadar derecelendirmelerinin her birine 1, 2 ve 3 gibi sayısal değiştiriciler de eklemektedir; öyle ki, sayı ne kadar düşükse, derecelendirme o kadar yüksek olmaktadır. Kuruluş, her ne kadar açıkladığı notların tavsiye olarak yorumlanamayacağını ve fiyatlamaya baz oluşturmayacağını söylese de, piyasa pratiği bu notların karar vermede ve fiyatlamada önemli ölçüde kullanıldığını göstermektedir.

Standard&Poor’s Reyting Skalası:
S&P uzun vadeli reyting göstergesinde 22 farklı seviye bulunmaktadır. Bunlar:

     S&P, dünyadaki reyting kuruluşları arasında en büyüğü olarak kabul edilmektedir. S&P, borçluları AAA ile D arasında bir ölçekte derecelendirmektedir. Ara derecelendirmeler, AA ve CCC (BBB +, BBB ve BBB− gibi) arasındaki her seviyede sunulur. Kuruluş ayrıca, bazı borçlular için notun yükseltilmesi (pozitif), notun düşürülmesi (negatif) veya durağanlık şeklinde alt kademe derecelendirme benzeri görünüm notlaması da (“Kredi izleme” olarak adlandırılır) sunmaktadır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  CUMMİNS MOTORLU OTOBÜSLER İÇİN MOTOR YENİLEŞTİRME MALZEMELERİ ALIMI

  GENEL YEPIM, ONARIM ve TADİLAT İŞLERİ YAPTIRILACAK

  T.C. DİKİLİ (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞUNDAN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  Yıllık enflasyonda % 18,95’lik artış

  EİB’ten Temmuz ayında 1 milyar 238 milyon dolarlık ihracat

  İkinci el araç piyasasında daralma devam ediyor

  Borcunu peşin ödeyenlere yüzde 90 avantaj

  Çelik üretiminde dünya daralırken Türkiye büyüdü

  Metro için ilk ihale 9 Ağustos’ta

  Urla Birgi’de çıkan yangın kısa sürede söndürüldü

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  “Sizi kendi kaderinizle baş başa bırakmayacağız”

  Yudum Egemden Lezzetine dünyanın saygın yarışmalarından 3 ödül

  12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı yatakhane bakım ve onarımı yaptıracak

  Küresel reklam pazarı 1 trilyon doları aştı

  Hedefte avrupa birliği projeleri var

  Oyun sektörüne kitle fonlaması dopingi

  Cobot’lar KOBİ’lerin otomasyon yatırımlarını kolaylaştırıyor

  14. Türkiye Tiyatro Buluşması Efes Selçuk’ta başladı

  SunExpress’ten yangın bölgelerine yardım

  Milyonlarca genci, mobil uygulama geliştirme alanında kariyer fırsatı bekliyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi çocuk oyun grubu satın alacak

  Tüm ekipler ve vatandaşlar seferber oldu Sarnıç yangını büyümeden söndürüldü

  Narlıdere’nin dönüşüm projesine Bakanlık onayı

  Konutta Satışlar arttı fiyatlar yükselmeye devam ediyor

  Bornova’dan Marmaris’e yardım eli

  EÜTF ve EÜTF Hastanesinin Covid-19 Pandemi Raporu kitaplaştırıldı

  “Kıyıdan Kıyıa Türkiye-Yunanistan Film Festivali” Çeşme’de gerçekleşecek

  EGOD ile Ekonomi Üniversitesi’nden işbirliği

  “Çobanlar ormanın tabi koruyucusudur”

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Kadıköy Belediyesi güneş enerji santrali satın alacak

  Bayraklılı öğrencilere YKS desteği

  Rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretim payı 3 kat arttı

  Çeşme’nin suyu yolda

  Çeşme’nin kuş gözlem parkı’nda temizlik seferberliği

  Manavgat’ın yaraları birlikte sarılıyor

  Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü araç kiralama hizmeti alacak

  BİNA DIŞ CEPHE ve ÇATI YALITIMI İŞLERİ YAPTIRILACAK

  KAZAN DAİRESİ DOĞALGAZ TADİLATI YAPIM İŞİ

  İhale Özetleri

  03 Ağustos 2021 Tarihli ve 31557 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif vka’a sayısı 253.454’e yükseldi. Vak’a test oranı da %8,47’ye çıktı

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK

  Temmuz’da ihracat 16,4 milyar dolar

  Yangın söndürme çalışmaları sürüyor

  İSO Türkiye İmalat PMI Temmuzda 54,0’e yükseldi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni