• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Levent Yürükoğlu ►TİM’den SESLER
12
14
16
18
09/11/2020 02:05
Reyting Kuruluşları

TİM DANIŞMANLIK
danismanlik@tim.com.tr
www.tim.com.tr

     Reyting (Kredi Derecelendirme) Kuruluşları, bir borçlunun anapara ve faiz ödemelerini zamanında yaparak borcunu geri ödeyebilme kabiliyetini ölçen ve bunu derecelendirerek kredi notlarını tayin eden şirketlerdir.
     Kredi derecelendirmeleri, borçlanıcının kredi itibarı hakkında ileriye dönük görüşlerdir. Yatırımcılara, borçlanıcının borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyip ödeyemeyeceği konusunda bir görüş oluşturmaları için dünya çapında standartlaştırılmış, ortak ve şeffaf bir dil sağlarlar. Bu sayede de küresel sermaye piyasalarının verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olurlar.

     Dünya’da ağırlığı bulunan ve verdikleri notlar referans olarak kabul edilen iki önemli reyting kuruluşu Moody’s Investors Service (Moody’s) ve Standard & Poor’s Global Ratings (S&P) şirketleridir. Her ikisi de Amerikan kökenli olan bu şirketlerden Moody’s 1909 yılında, S&P ise 1860 yılında kurulmuştur. Her iki reyting kuruluşunun da dünya reyting pazarında ayrı ayrı %40 payı olduğu tahmin edilmektedir. Bu iki reyting kuruluşu dışında önemli olan diğer kuruluş Fitch Rating olup pazar payının %15 olduğu düşünülmektedir.

     Kredi derecelendirme kuruluşları şirketler için olduğu gibi ülkeler için de kredi derecelendirmeleri yayınlarlar. Devletler birçok finans piyasasında en büyük borç alanlardır. Devletin kredi notları, bir devletin borcunu geri ödeme kabiliyetinin derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan değerlendirmesini temsil eder. Bir devlet için derecelendirmeler başlatıldığında, reyting kuruluşu o devletle ilgili gelişmeleri izlemeye ve kredi görüşünü buna göre ayarlamaya devam etmektedir.

     Kredi derecelendirmeleri dinamik olup, piyasadaki gelişmeleri veya borçluya özgü kredi koşullarındaki değişiklikleri yansıtacak şekilde tasarlanmışlardır. Kredi riski ile ilgili görüşler değiştiğinde kredi derecelendirmeleri de değiştirilmektedir.

     2010 yılında yapılan bir IMF (Uluslararası Para Fonu) araştırmasında derecelendirmelerin devlet temerrüt riskinin oldukça iyi bir göstergesi olduğu sonucuna varılmıştır. Her ne kadar kriz öncesinde verdikleri normalden yüksek kredi notlarıyla (Lehman Brothers gibi) 2008-2009 küresel finansal krizinde büyük sorumlulukları olduğu düşünülse de, uluslararası finansal sistemde yatırımcılar, yatırımlarını yaparken bu kuruluşların notlarını esas almaya devam etmektedirler.

     Kredi derecelendirmeleri, kredibilitenin etkili bir şekilde ölçümlenebilmesinde geçtiğimiz yıllar içinde önemli fayda sağlamıştır. S&P’nin yapmış olduğu araştırmalar, derecelendirme ne kadar yüksek olursa temerrüt oranlarının o kadar düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Geçmiş istatistikler, BBB olarak derecelendirilen bir kurum için 3 yıllık temerrüt oranını %0.9, BB derecelendirmeli bir kurum için %4.2 ve CCC derecelendirmeli bir kurum için %45.6 olarak göstermiştir.

     Ülke kredi reytingleri, uluslararası finansal saygınlığın bir ölçüsü olarak, devletlerin hem yabancı yatırım çekme hem de bu yatırımların fiyatlamasının belirlenmesinde önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece devletlerin değil bankaların da reyting kuruluşlarından kredi reytingi almaları nedeniyle, ülke reytingi o ülkede faaliyet gösteren bankaların da reytinginin belirleyicisi olmaktadır. Genel bir uygulama olarak, ülkede faaliyet gösteren kuruluşların reytingi ülkenin reytinginin üzerinde olamamaktadır. Bu nedenle, ülkenin bankacılık sisteminin uluslararası piyasalardan yaptıkları borçlanmalarda fonlara erişim ve fonlama fiyatlaması büyük değişiklikler göstermektedir. Düşük reyting notu, fonlara kısıtlı erişim, yüksek fiyat (faiz ve komisyon) ödeme ve genelde daha kısa vade anlamına gelmektedir.

     Kredi kuruluşları, bir ülkenin notunu düşürdüğünde, o ülkenin imajının bozulması ve borçlanma maliyetlerinin artması nedeniyle, ülkelerin yöneticileri tarafından ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Öyle ki S&P, 2011 yılında ABD’nin, 2012 yılında da Fransa’nın kredi notlarını düşürdüğünde büyük baskılara maruz kalmıştır. Buna rağmen, S&P verdiği notların arkasında durmuş, ABD ve Fransa bu tarihlerden sonra notlarını yükseltememişlerdir.

     Kredi derecelendirme kuruluşları ülkemizde de, özellikle not açıkladıklarında, yoğun olarak gündeme gelmektedirler. 2013 yılına kadar olan süreçte Türkiye’nin kredi notları yükselirken kendilerinden olumlu olarak söz edilen ve derecelendirmelerinden gurur duyulan bu kuruluşlar, 2015 yılından sonraki süreçte açıkladıkları not düşürmelerinden sonra ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmışlardır.

Moody’s Reyting Skalası:
Moody’s uzun vadeli reyting göstergesinde 21 farklı seviye bulunmaktadır. Bunlar:

     Moody’s, borçluların kredi itibarını, temerrüt durumunda beklenen yatırımcı kaybını ölçen standart bir derecelendirme ölçeği kullanarak derecelendirmektedir. Moodys’e göre, derecelendirmelerinin amacı “Yatırımcılara menkul kıymetlerin gelecekteki nispi kredibilitelerinin ölçülebileceği basit bir derecelendirme sistemi sunmaktır”. Moody’s, Aaa’dan C’ye kadar derecelendirmelerinin her birine 1, 2 ve 3 gibi sayısal değiştiriciler de eklemektedir; öyle ki, sayı ne kadar düşükse, derecelendirme o kadar yüksek olmaktadır. Kuruluş, her ne kadar açıkladığı notların tavsiye olarak yorumlanamayacağını ve fiyatlamaya baz oluşturmayacağını söylese de, piyasa pratiği bu notların karar vermede ve fiyatlamada önemli ölçüde kullanıldığını göstermektedir.

Standard&Poor’s Reyting Skalası:
S&P uzun vadeli reyting göstergesinde 22 farklı seviye bulunmaktadır. Bunlar:

     S&P, dünyadaki reyting kuruluşları arasında en büyüğü olarak kabul edilmektedir. S&P, borçluları AAA ile D arasında bir ölçekte derecelendirmektedir. Ara derecelendirmeler, AA ve CCC (BBB +, BBB ve BBB− gibi) arasındaki her seviyede sunulur. Kuruluş ayrıca, bazı borçlular için notun yükseltilmesi (pozitif), notun düşürülmesi (negatif) veya durağanlık şeklinde alt kademe derecelendirme benzeri görünüm notlaması da (“Kredi izleme” olarak adlandırılır) sunmaktadır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Aralık ayının ilk gününde 190 kişi yaşamını yitirdi

  Kombine taşımacılık ekonomiye değer kattı

  396 KOBİ’ye dijitallesme için 158 milyon TL destek

  EGİAD’da aday Avni Yelkenbiçer

  Kültür harcamaları yüzde 4,7 arttı

  “Su ürünleri üretimimiz yüzde 511 arttı”

  İSO Türkiye imalat PMI Kasım ayında 51,4 oldu

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı

  ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR

  MEDREG’de görev değişimi

  Duayen gazeteci Yurdakul Fincancıoğlu hayatını kaybetti

  Bornova doğal tarımda marka kent olacak

  Sevk Sonrası Reeskont Kredisi ile ihracatçılarımıza rahat nefes

  “Düzenlemeler büyümeye odaklanmamızı sağlayacak”

  Konak Belediyesi’nden Pandemi kararları

  Güngören Caddesi, Narlıdere’nin çekim merkezi olacak

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden genel sanat yönetmeni ilanı

  “Pandemi tarımda bağımsızlık kavramını ortaya çıkardı”

  “Türkiye, Ege Bölgesi’ni gıda üssü olarak görmeli”

  “Depremzede esnafa da destek olacağız”

  Çeşme Belediyesi’nden karantinadaki ailelere ücretsiz yemek servisi

  219 depremzedeye ücretsiz eşya depolama hizmeti

  İZSU’dan yatırım hamlesi; 2021’de 45 şantiyede proje yürütülecek

  EGİAD, pandemide gelir kaybına uğrayan üyeleri için kolları sıvadı

  E-imza son çeyrekte yüzde 6 arttı

  Türkiye’nin Android 9.0 sürümüne sahip ilk pos cihazı: Beko 400 TR

  AXA Sigorta’nın iyi yaşam uygulaması AXAFit yenilendi

  Paşabahçe mağazaları ile “kahve bahane”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yasakları açıkladı

  Buca Belediyesi kentte ve kırsalda mama desteğini artırdı

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Karabağlar Belediyesi ‘e-devlet’te

  Tenis Turnuvası eğitime destek oldu

  CMS markalaşma tecrübesini paylaştı

  İhale Özetleri

  01 Aralık 2020 Tarihli ve 31321 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Toplam vak’a sayısı 500 bini geçti

  İZMİR GENÇLİK ve SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN KİRALIK TAŞINMAZLAR

  Küresel kırılganlığa yerelden çözüm arayışı

  GSHY üçüncü çeyrekte %6,7 büyüdü

  Dış ticaret açığı %34,4 arttı

  H-ÜFE yıllık %20,40 aylık %1,14 arttı

  “Covid-19 aşısının taşınması ve saklanmasına hazırız”

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  “Değişimi fırsata çevirmeliyiz”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
  Ticaret 27.11.2020
  Ticaret 26.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni