• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Liderlere incir ikramı ihracatçıya yarayacak

23 Eylül 2019 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

   ► Rusya pazarında iddialı olan Türk inciri Putin’e yapılan ikram ile daha da güçlenecek.

      İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla gerçekleşen Üçlü Zirve Toplantısı’nda ev sahibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ruhani ve Putin’e, Aydın yöresi inciri ikram etti. İncir sektörünün temsilcileri; Erdoğan’ın, Putin ve Ruhani’ye incir ikram etmesinin sektöre hareket getirirken yeni sayılan Rusya pazarının da gelişmesine katkı sağlayacağını paylaştı.

“Rusya’ya kaliteli incir ihracatı artar”
     Türk incirinin yaklaşık 8 yıl önce Rusya pazarına girdiğini ifade eden İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e incir ikram etmesi sektörümüz açısından çok önemli bir tanıtım oldu. Reklamın her türlüsü pazarlamamız için olumlu olacaktır. Rusya pazarı her gün gelişiyor. Rusya pazarını artıracaktır, çünkü devlet başkanlarına karşı halkın büyük bir güveni var. Rusya’ya daha kaliteli ürün satmamızı da sağlayacaktır. Türk incir üreticisi için çok iyi bir tanıtım oldu. Rusya pazarı her geçen gün artan bir pazar. Yeni bir pazar sayılır. Henüz 8-10 senedir Türk inciri Rusya’da. Her geçen gün de artırıyor. İhracatımızın artacağını düşünüyorum. Onların da kaliteli ürüne rağbet olacağını düşünüyorum” dedi.

“Asya Pasifik inciri tanımıyor”
     Ege Kuru Meyve Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve EİB Organik Komitesi Başkanı Mehmet Ali Işık da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’e incir ikram etmesini sektör açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. İncir sezonunun geçen yıla oranla iyi geçtiğini ve fazla mahsulü değerlendirmek için bu tanıtımın büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Işık, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e incir ikram etmesi sektöre olumlu katkı sağlayacaktır. Rusya ve İran pazarına giriş için olumlu değerlendirilebilecek bir harekettir. İncir satışlarında artış gözleneceğine inanıyorum. Şu an mevcut pazarlarımız Avrupa Birliği ağırlıklı olmak üzere Amerika. İnciri, Asya Pasifik ülkelerine, Orta Doğu ve Orta Asya’ya da tanıtım gruplarımız vasıtası ile lezzeti tattırarak satışlarını artırmamız gerekiyor. Daha geniş pazarlarda bu nadide ürünümüzü satmamız gerekiyor. Asya Pasifik ülkelerinde incir tanınmıyor. Önce inciri tanıtmamız gerekiyor. Hedef pazarlar için Ege İhracatçı Birlikleri olarak Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin (Ur-ge) çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“İncir bölgeleri korunmaya alınmalı”
     Işık, “Ülkemizin en özel meyvelerinden olan incirin bu şekilde tanıtılması sektörümüz açısından  çok sevindiricidir. Yaş olarak Bursa, Aydın ve İzmir’de, kuru olarak Aydın’da üretilen incir korunmaya alınması gereken bir ürünümüzdür” dedi. Işık, “Bu ürünümüzü gelecek nesillere bırakabilmek için özel ürün statüsünde değerlendirilmesi gerekiyor. Geçmişten bugüne kutsal kitaplarda da görünen incir yaklaşık 15-20 asırdır varlığını devam ettirerek bugünlere geldi. Bize düşen en büyük görev inciri gelecek nesillerimize aktarabilmektir. Bu doğrultuda bu bölgenin özel statü içerisinde değerlendirilmesi koruma altına alınması gerekiyor. İncir yapısı itibariyle büyük bir vitamin deposudur. Her gün incir tüketilmesi bağışıklık ve sindirim sistemini rahatlatır. İncirin insan sağlığına katkıları klinik laboratuvarlarda da ispatlanmıştır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» ‘Altın’da vergi artışı kayıt dışını tetikleyebilir
» “Düğünler bayram olsun”
» “Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”
» Zincir mağazalarda beyaz eşya satışı bitiyor
» Küresel pazarda gücün anahtarı yerli yazılım
» “Tavuk etindeki fiyat artışı üreticinin cebine yansımıyor”
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.06.2020
  Ticaret 01.06.2020
  Ticaret 29.05.2020
  Ticaret 28.05.2020
  Ticaret 27.05.2020
  Ticaret 22.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni