• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Liseler yeni sisteme hazır değil!

05 Kasım 2019 Salı 14:00
12
14
16
18

   ► 2020 LGS’de 600 bin öğrenci fazlalığı olacağını söyleyen Cangı, “Bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Şuan için en uygun ve hızlı çözüm yolu ise boş olan okulları Anadolu Lisesi yapmak” dedi.

     2012-2013 eğitim öğretim yılında okula başlama yaşının 60 aya çekilmesiyle birlikte, okullu olan öğrenci sayısında artış yaşandı. O yıl okula başlayan öğrenciler, 2019-2020 eğitim yılında 8’inci sınıftan mezun olacaklar. Bundan dolayı, 2020’de Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak sınava girecek ve merkezi yerleştirmelerle liseli olacak öğrenci sayısı da arttı. Önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde daha fazla öğrencinin liseli olması bekleniyor. Aynı dönem okula başlayan 60 aylık ve 72 aylık öğrencilerin bu yıl LGS’de 600 bin öğrenci fazlasına neden olduğunu söyleyen Eğitim İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, “Liseler yaşanacak öğrenci fazlalığına hazır değil. Şuan için en uygun ve hızlı çözüm yolu boş olan okulları Anadolu Lisesi yapmak” dedi.
     2012 yılında uygulan kanunla, 60 aylık çocukların okula başlaması ve 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesi nedeniyle bu yıl öğrenci fazlalığı çıktığını dile getiren Ahmet Cangı, “O dönem bilindiği üzere 60-66 ay arası velinin tercihine bırakılmış ama 66 ayını dolduran çocuklar birinci sınıfa başlatılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda LGS sınavına ortalama 1 milyon 200 bin öğrenci girerken bu yıl 1 milyon 800 bin civarında öğrencinin hak kazanacağını görüyoruz. Bu olayda eğitim sisteminde sıkıntılar yaşanmasına sebep olacak” ifadelerini kullandı.

“Yaşı küçük olan öğrencinin önceliği olması adaletsizliktir”
     Bu sene yaşanacak öğrenci fazlalığına, Türkiye’deki liselerin hazır olmadığını belirten Cangı, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın 2 yıl önce uygulamaya koyduğu sistemde öğrencilerin yüzde 90’ı evlerinin yakınındaki liseye, adrese dayalı olarak yerleştirilecek. Öğrencilerin yüzde 10’unun ise sınavla Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler Lisesine yerleşecek. Bu durum mahalle liselerinde yığılmalara sebep oldu. Başarılı öğrenciyle, gerçekten başarısız olan öğrencinin bir arada eğitim görmesi, okullardaki başarı seviyesini de aşağı çekti” şeklinde konuştu. Bu süreç içerisinde Mesleki Teknik Anadolu Liseleri’nin de büyük darbe gördüğünü vurgulayan Cangı, artık bu liselerin öğrenci bulamaz hale geldiğini söyledi. Son zamanlarda Meslek Lisesi bölümlerinin büyük çoğunluğunun kapatıldığını belirten Cangı, “Bu liselerdeki öğretmenlerin çoğunluğu norm kadro fazlası durumuna düşüyor. Ayrıca İzmir’de 17 tane liseyi sene başında ikili eğitime geçirmeye çalıştılar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklamasıyla bu olayın çözüldüğünü öğrendik. Fakat bu yıl için geçerli olan bir durum seneye ne olur bilinmez çünkü 600 bin öğrenci fazlalığı var ikili sisteme mecbur kalınacak gibi gözüküyor” dedi.

     Yeni okul yapmak yerine yıkılan okulların yenilenmesinin çözüm olmadığını ifade eden Cangı, “İzmir'de yeni okul binalarının yapılması gerekir. 2 yıl önce depreme dayanaksız okullar yıkılıp yeniden yapılması gerekirken inşaatlar durdu, çünkü İzmir devlet yatırımlarından gerekli desteği alamıyor. Örneğin; Erzurum’a gittiğimizde oradaki okulların yüzde yüze yakınının normal eğitime geçmiş olduğunu gördük” diye konuştu. Türkiye açısından bakıldığında liselere yatırım yapılması gerektiğini belirten Cangı, “Fakat bir yıl içerisinde yatırımların yetişmeyeceğini biliyoruz ve önümüzde 600 bin öğrenci fazlalığı var ve bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Şuan için en uygun ve hızlı çözüm yolu boş olan okulları Anadolu Lisesi yapmak. Örneğin; İmam Hatip Liseleri’ndeki öğrencileri bir araya toplayarak boşalan okulları Anadolu Liseleri yaparak bu sorununun önüne bir nebze geçebiliriz” dedi.

     LGS’de yerleştirme sisteminde de sıkıntı olduğunu ifade eden Cangı, “Bu yıl 60 aylık öğrencide, 72 aylık öğrencide sınava girecek. O yaşlardaki çocuklarda 2 yaş beyin gelişimi, duygusal gelişim ve kişilik gelişimi açısından büyük bir farktır. Doğal olarak yaşı büyük olanlar daha olgun seviyede olduğu için daha başarılı olacaklarını düşünüyoruz. Ayrıca sınavdaki bir kıstas da okullara yerleştirme yapılırken aynı puanı alan çocuklardan yaşı küçük olana öncelik verilecek olması. Zaten 5 yaşındaki ile 7 yaşındaki çocuğun aynı sınıfta olması bir hatayken, birde yaşı küçük olanın önceliği olması çocuklar için adaletsiz bir durum. Bu adaletsizliğin düzeltilmesi gerektiğini istiyoruz” şeklinde ifade etti.

“MEB ile YÖK arasında bir birlik yok”
     Önümüzdeki yıl lise müfredatında da değişikliğe gidildiğini söyleyen Cangı, seçmeli dersler, ders sayısının azaltılması ve sertifika programlarının yükseltilmesi ile ilgili değişikliğin liseye yeni başlayan öğrenciler ve bu yıl hazırlık okuyan öğrenciler için geçerli olacağını belirtti. Aynı zamanda bu öğrencilerin yeni uygulanacak müfredata göre üniversite sınavına gireceğini vurgulayan Cangı, “YÖK’ün açıklamasına göre üniversite sınavıyla ilgili bir değişiklik çalışmalarının olmadığı yönünde. Yani görünen o ki MEB ile YÖK arasında bir birlik yok. Eğer bu sorun çözülmezse yine öğrencilerimiz mağdur olacak yine kayıp nesiller yetişecek” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Sağlıklı bir gelecek ve yaşam için sorumluluk almak gerekir”
» “Doğal bir avcı türemezse palmiyeleri kaybedeceğiz”
» “Çevre mevzuatından muafiyet ile ‘kirletme hakkı’ getiriliyor”
» Müze ziyaretlerinden 40.1 milyon TL’lik gelir
» İEÜ mezunları çarpan etkisi yaratmaya başladı
» Çocuklar arkeolojik mirası deneyimleyecek
» “İlaç stratejik ürün olarak belirlenmeli”
» Meşe palamudunda kaynak çok, hammadde yok
» “Maxion İnci Jant Grubu yenilikte ve inovasyonda lider”
» Pamukta tek teselli teknoloji


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.11.2019
  Ticaret 22.11.2019
  Ticaret 20.11.2019
  Ticaret 19.11.2019
  Ticaret 18.11.2019
  Ticaret 16.11.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni