• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Liselilere enerji verimliliği eğitimi

07 Kasım 2018 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Liselilere enerji verimliliği eğitimi

           HABER MERKEZİ     
     Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emrah Bıyık’ın yürütücülüğünü yaptığı “Şebekeye bağlı enerji verimli binalar” Avrupa Birliği projesi kapsamında, lise öğrencilerine yönelik “Enerji verimliliği ve Arduino ile kodlama uygulamaları” kursu düzenlendi.
     Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 Marie Sklodowska Curie programı tarafından desteklenen, yürütücülüğünü Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emrah Bıyık’ın yaptığı “Şebekeye bağlı enerji verimli binalar” projesi kapsamında, lise öğrencileri için enerji verimliliği ve Ardunio ile kodlama eğitimi düzenlendi. Bornova’daki 5 mesleki ve teknik Anadolu lisesinden 15 öğrencinin katıldığı kursta; öğrencilere, Yaşar Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Arif Hepbaşlı, Dr. Emrah Bıyık ve Araştırma Görevlisi Mustafa Araz ile mezunlardan Oğuz Başoğlu, Birce Ongun ve Ayşegül Kahraman tarafından “enerji ve verimlilik kavramları, yenilenebilir enerji sistemleri, binalarda enerji verimliliği ve Arduino ile binalarda enerji sistemleri izleme ve kontrol” konularında uygulamalı eğitimler verildi.

ENERJİNİN YÜZDE 40’INI BİNALAR KULLANIYOR
     Zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz binaların, enerji tüketiminde oldukça yüksek paya sahip olduğunu vurgulayan Dr. Emrah Bıyık, “Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, dünya ortalamasında enerjinin yaklaşık yüzde 40’ı binalar tarafından kullanılıyor. Bu nedenle, binalarda enerjiyi verimli kullanmak, Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı bir ülke için oldukça büyük önem arz ediyor. Konut ve ofislerde kullandığımız elektrik enerjisinde yüzde 30’a yakın bir tasarruf potansiyelimiz mevcut. Projemizde, binaların ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemleri için yeni kontrol yaklaşımları geliştirerek hem binaların enerji verimli kullanımını hem de elektrik şebekesindeki yükü azaltarak ekonomik ve çevresel katkı sağlamayı amaçladık. Bu amaçlarımızı öğrencilere aktarmak ve enerji verimliliğini Ardunio ile kodlayarak kendi ürettikleri sistemler üzerinde uygulamalı olarak göstermek istedik” dedi.

TASARRUF İÇİN TEMİZ ENERJİ
     Prof. Dr. Arif Hepbaşlı’nın enerji verimliliği sunumu ile başlayan kursta, en ucuz enerjinin kullanılmayan enerji olduğuna vurgusu yapıldı. Hepbaşlı, enerji verimliliğinin, bunu sağlamakta en etkili yöntem olduğunu belirtti. Öğrenciler daha sonra, termal kamera, infrared termometre, ultrasonik debimetre gibi gelişmiş ölçüm aletlerini kullanarak binalardaki enerji kaçakları, yalıtım özellikleri, elektrik ve klima tesisat hataları gibi enerji verimliliğini doğrudan etkileyen faktörleri inceleme fırsatı buldu. Güneş enerjisinden elektrik üreten fotovoltaik enerji sistemleri hakkında bilgi alan öğrenciler, sonrasında Yaşar Üniversitesinde kurulu olan binaya entegre fotovoltaik sistemini inceleyerek çeşitli deneyler de yaptı.

KODLAMA BİLGİSİ DE ÖĞRETİLDİ
     Kursun ikinci gününde ise öğrenciler, günümüzde okul müfredatlarına girmeye başlayan yazılım ve kartlardan oluşan Ardunio mikrodenetleyiciyi kullanarak enerji verimliliği uygulamaları geliştirdi. Dr. Emrah Bıyık, “Arduino kullanarak kodlama bilgisi, algoritmik düşünme ve takım çalışması gibi çağımızın öğrencilerinde bulunması gereken önemli becerileri kazandırmayı amaçladığımız kursta, öğrencilerin grup çalışması yaparak Arduino’nun binalarda enerji verimliliği ile uygulamalarını yapmalarını istedik. Sıcaklık sensoru ile ölçüm alma, ölçülen değeri ekranda görüntüleme, fan kontrol etme gibi uygulamalar geliştiren öğrenciler, kurstan birer enerji verimliliği gönüllüleri olarak ayrıldı” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Fidye yazılımı sodin işlemcinize sızmış olabilir
» Boyalık Beach Otel’den örnek çevre duyarlılığı; doğa için gönüllü temizlik yaptılar
» Türk kirazı Çin Seddi’ni aştı
» CC-Link IE TSN yeni endüstriyel haberleşme teknolojisi
» “Türkiye dijital dönüşüme öncülük edecek”
» Rafineri modern DCS ile üretimi artırıyor
» Çin’e elektronik ürün satan Elektra Elektronik hedefine Amerika’yı da aldı
» İSO Haziran ayı İhracat İklimi Endeksi 51,5 oldu
» Tarım-ÜFE Haziran ayında %2,97 azaldı
» Çinliler kayısıyı keşfetti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni