• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Lokomotif kent İzmir’de Ege Ekonomik Forum’u başladı

13 Kasım 2019 Çarşamba 20:00
12
14
16
18

Lokomotif kent İzmir’de Ege Ekonomik Forum’u başladı

   ► ‘Yarın için hayal et’ teması ile düzenlen Ege Ekonomik Forum’da konuşan Özgener, “Endüstride yeni bir devriminin eşiğindeyiz” dedi.

           DUYGU GÖKSU     
     ‘Yarın için hayal et’ teması ile bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Ege Ekonomik Forumu başladı. Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) ve Özgencil Grup ortaklığında gerçekleştirilen forum, alanında uzman 70’e yakın yerli ve yabancı fikir önderini İzmir’de bir araya getirdi. Çeşitli konularda oturumların yapılacağı forum, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası Başkanı(İZTO) Mahmut Özgener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam ve Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil açılış konuşmaları ile başladı.

“İzmir’i önemsemek zorundalar”
     Faydalı bir forum olmasını dileyen İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir’in insanlık tarihi kadar eski bir şehir olduğunu söyledi. İzmir’in ekonomisi ile de öne çıkan dünya kentlerinden bir tanesi olduğunu dikkat çeken Ayyıldız, “Formun ana konusu ‘Yarın için hayal et’, bunun gerçekliğini vurgulamak lazım. Dünyada bir şeyler yapmak isteyen ülkeler, mutlaka İzmir’i önemsemek zorundadır” dedi

Bölgenin lokomotifi İzmir
     Forumun açılış konuşmasında konuşan EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, Ege Bölgesi’nin tüm alanlarda başarılı bir bölge olduğunu belirterek, İzmir’in de bölgenin lokomotif şehri olduğunu dikkat çekti. Bölge insanının binlerce yıllık ticari, sanayi gelişme potansiyeli ile İzmir’in dünyaya açılan bir kapı görevini yerine getirdiğini ifade eden Susam, “Ege Bölgesi tüm alanlarda başarılı bir bölge. Bu bölgenin dünyaya açılan bir kapısı olarak da İzmir lokomotif olma görevini üstlenmiştir. İzmir’in liderliği için kol kola omuz omuza bölgenin varlarını ortaya çıkarmak ve İzmir’den Türkiye’ye ses vermek için Ege Ekonomik Forumu’nu düzenlendik. Bu mücadeleyi bu forum altında yapıyoruz. Ege’nin çok müspet katılımcı olduklarını görüyorum. İzmir’de çok önemli çalışmaları meslek odalarımızla birlikte koordine ettik. Ege Bölgesi, her türlü lokomotifliği yapmaya hazırdır. Dünyada teknolojik kalkınma ve araştırma geliştirmeyle, bilim ve akılla yeniden canlanıp dünyanın ilk büyük 10 ekonomisi arasında girmeye gücümüz vardır. Bu inançla çalışıyoruz” dedi.

Dünya değişimin eşiğinde
     Bilgiyi yönetenin dünyayı yöneteceğini vurgulayan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, dünyanın büyük bir değişimin eşiğinde olduğunu belirterek, “Dünyada insana dair her şey hayallerle başlar. Dünya, en zor zamanlarda da hayal edenlerin, krizlerin fırsata çevirenlerin, ayağa kalkıp yürümeye devam edenlerin sırtında yükseliyor. Endüstride yeni bir devriminin eşiğinde olduğumuzu görebiliyoruz. Yeni dünyada bilginin nasıl işlendiği çok önemli. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bilgiye nasıl hükmettikleri önem kazanıyor. Artık dünyayı bilgiyi doğru yönetenler yönetecek. Bilgiye yatırım yapanlar daha yüksek düzeyde geri dönüş sağlayacak. Fırsatlar olduğuna inanıyorum.

     Dünya büyük bir değişime yöneliyor. Dünyanın büyük ekonomileri ile aramızda küçük farklar var. Biz küresel ekonomiye çabuk ısınan dünyanın her yerinde ticaret yapabilen bir ülkeyiz. Devlet de dönüşümün eşiğinde olduğumuzun farkında olarak yatırımlarını yapıyor. Özel sektör olarak bize düşen daha inovatif olmak. Dünya ekonomisinin yüzde 20’si inovatif yaklaşımlarla yeniliklerle tanışabilmiş değil. Girişimcilerin yalnız bırakıldığı ekonomik düzen kısa sürede ölmeye mahkumdur. Büyümeyi ve girişimciliği mecbur kılıyor. İZTO olarak İzmir’i inovasyon ve girişimcilik kentine dönüştürme vizyonumuzu ortaya koyduk. Eğitimli gençlerimize fırsat sağladığımızda ülkemizi en üst sıralara taşıyacağını inanıyorum” diye konuştu.

“Yenilik üreten şehir olmalıyız”
Ekonomik Forumun 3’üncü defa yapılıyor olmasının İzmir’in önemini gösterdiğini aktaran İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “İzmir’in canlı, yaşayan bir ekonomiye sahip olmasını sağlamayı, dünyanın her tarafındaki yatırımcıları çekmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda yenilik üreten bir şehir olmamız gerekiyor. Sanayide ve diğer sektörlerde inovatif düşüncelerin üretildiği bir şehir hayal ediyoruz” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» 4 Temmuz’da 1.152 yeni vak’a
» “Doğal afetlerden en çok üreticiler zarar görüyor”
» Kimya sektörünün ihracatı Haziran ayında yüzde 10,2 arttı
» Bademli Barajı’nda tasarruflu sulama sürüyor
» Toplumsal ve teknolojik riskler için hazır değiliz
» Koronavirüs nakliye ve lojistik sektörünü dünya çapında etkiledi
» Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor
» İzmir Skal Kulubü, dünyanın en iyisi finalinde
» Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konfeksiyon sektörüne soluk aldıracak
» İş dünyasından otoyol çağrısı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni