• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Macar yatırımcılar için en uygun kent İzmir

05 Eylül 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Macar yatırımcılar için en uygun kent İzmir

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İZTO’da düzenlenen Macaristan ülke tanıtım toplantısında konuşan Macaristan İhracatı Geliştirme Bakan Yardımcısı István Joó, iki ülke arasındaki ticaret son yıllarda büyüdüğüne dikkat çekerek İki ülke arasındaki ticareti daha da gelişeceğini söyledi. İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş ise Macaristan sermayeli firmalar için yatırım ve ticaret anlamında İzmir’in Türkiye’deki en uygun kent olduğunu söyledi.

     İzmir Ticaret Odası(İZTO) ev sahipliğinde Macaristan ülke tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısında Macaristan’daki yatırım fırsatları anlatıldı.
Tanıtım toplantısında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş, Türkiye ile Macaristan arasında ikili ticaret hacmi hızla arttığını kaydetti. Özkardeş, “Ticaret verilerine baktığımızda ülkelerimiz arasındaki dış ticaret dengesinin ülkemiz aleyhine olduğunu görüyoruz. Macaristan dış ticaretinin yaklaşık yüzde 70-80’i AB ülkeleri ile gerçekleştiriliyor. Ancak Macar firmaları, tüm ihtiyaçlarını AB’den çok daha uygun koşullarda ülkemizden temin edebilirler. 2016 yılında Macaristan’a ihracatımız 832 milyon dolar, ithalatımız 1,3 milyar dolar.

     2017 yılında ihracatımız 1 milyar dolara, ithalatımız ise 1,5 milyar dolara yükselmiş. Genel olarak bakıldığında, Macaristan’a yönelik ihracatımızın yüzde 97,5’ini sanayi ürünleri, yüzde 2,5’ini ise tarım ürünleri oluşturuyor. İhracatımızda olduğu gibi, Macaristan’dan yapılan ithalatta da sanayi ürünlerinin payı yüksek. Biz Macaristan ile ticari ilişkilerimizi yeterli düzeyde bulmuyoruz ve daha da artmasını istiyoruz. Zira Macaristan büyüme potansiyeli ve yabancı yatırım açısından Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında ayrıcalıklı ve özel bir pazar. Dwiğer yandan Macaristan ile aramızda geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan çok güçlü ilişkilerimiz, ortak bir tarihimiz ve kültürel yakınlıklarımız var” dedi.

“İzmir’den Macaristan’a ihracat 29 milyon dolar”
     Ticaret Bakanlığımızın kayıtlarına göre, 2017 yılı Aralık ayı itibariyle Türkiye’de 79 adet Macaristan sermayeli firma olduğunu belirten Özkardeş, “Macaristan sermayeli firmalar ticaret, turizm, enerji, kimyasal ürünler, cam ve cam ürünleri ve gıda alanlarında faaliyet gösteriyorlar. Bunlardan 2 tanesi İzmir’de faaliyet gösteriyor. İzmir’den Macaristan’a ihracatımız sadece 29 milyon dolar. Dünyanın 2’nci en hızlı büyüyen kenti ve Türkiye’nin 2. Büyük ekonomisi olarak bu rakamları kabul etmiyoruz. İzmir ile Macaristan arasındaki ilişkileri arttırmak istiyoruz. Gerek yatırım gerekse ticaret anlamında İzmir sizler için ülkemizdeki en uygun kent” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret büyüyor
     Macaristan İhracatı Geliştirme Bakan Yardımcısı István Joó, ise Macaristan’nın Avrupa Birliği’nin doğuya açılan kapısı olduğu belirterek Macaristan’daki yatırım fırsatlarını anlattı. Türkiye ve Macaristan arasındaki ticarete değinen Joó, “Her iki arasındaki ticaret 3 milyar euro. Bunu 5 milyar euroya çıkarmak istiyoruz. Türkiye, Macaristan’da yatırımcı olarak 37’inci sırada. Her iki ülke arasındaki ticaret son yıllarda büyüyor. İki ülke arasındaki ticareti daha da geliştireceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Yaşlı nüfus son beş yılda %16 arttı
» Şubat ayında konut satışları yüzde 18.2 azaldı
» Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
» Siirt fıstığı dünyaya açılıyor
» İstanbul dünyanın en çok ziyaret edilen 11. şehri oldu
» AmCham Türkiye/ABFT yeni yönetim kurulu seçildi
» 26. İzmir Avrupa Caz Festivalinde son hafta
» Sürpriz yok, Arkas-M.A.T. Sailing Team yine birinci
» İzmir’de ‘Frankofoni’ zamanı
» Çocuklar dijital mikroskop ile bilim dünyasını keşfe çıkıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni