• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”

28 Şubat 2020 Cuma 14:00
12
14
16
18

“Madde kullanımıyla ilgili yol haritası belirlenecek”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadeleyle ilgili ‘Bağımsız Yaşam Çalıştayı’ düzenlendi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadele ile ilgili yol haritasının yeniden belirlenmesine öncülük edecek ‘Bağımsız Yaşam Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştaın açılış konuşmasının başında İdlib’de 33 Türk askerinin şehit düştüğü saldırıyı kınayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “Hepimizin içi yanıyor kan ağlıyor. 33 şehidimiz var, yaralılarımız var en az 33 ocak söndü. Derhal hemen barış ve savaşa hayır savaşa hayır savaşa hayır” dedi. Bağımlılık konusunda yerel yönetimlerin üzerine düşen çok önemli sorumluluklar olduğunu belirten Soyer, amaçlarının yerel yönetimlerin madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadelede yol haritası oluşturulması için kamu kurum ve kuruşlarıyla iş birliğinin geliştirilmesi olduğunu söyledi.

“Bağımlılık salt bir hastalık değil toplumsal bir mesele”
     İBB’nin madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadele konusunda üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu dile getiren Soyer, “Mali ve idari tüm birimler, STK’lar, halkımızla hareket etmek iş birliği yapmak üzere bugün önemli bir adım atıyoruz. Madde kullanım ve bağımlılık biyolojik bir sorun olduğu kadar bireysel toplumsal unsurların etkileşimiyle çok boyutlu bir küresel sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bağımlılığın çeşitleri bu soruna yönelik çözümlerin çok boyutlu olması gerekiyor. Bağımlılık salt bir hastalık değil toplumsal bir meseledir. Bu sebeple rehabilitasyon farklı boyutları olan bu sorunun çözümünde eksik kalır. Başta merkezi yönetim olmak üzere yerel yönetimin STK’ların ailelerin katılımına ihtiyaç var” ifadelerinde bulundu.

“Amacımız madde kullanımıyla ilgili yol haritası oluşturmak”
     Bağımlılık konusunda yerel yönetimlerin üzerine düşen çok önemli sorumluluklar olduğunu vurgulayan Soyer, “Konu uzmanlarına bir araya getirdiğimiz çalıştayın farklı paremetleri olan sorunun muhataplarıyla ortak bir zeminde tartışılarak oluşturulacak çıktıların çalışmalarımıza rehberlik etmesini sağlıyoruz. Çalıştayımızda madde bağımlılığı ve kullanım konusu eğitim sosyal rehabilitasyon mevzuat gibi tüm boyutlarıyla sorun ele alınacak. Amacımız yerel yönetimlerin madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadelede yol haritası oluşturulması için kamu kurum ve kuruşlarıyla iş birliğinin geliştirilmesidir” diye konuştu.

“Türkiye uyuşturucu güzergahı üzerinde”
     Madde kullanımının ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Özkan Yıldız, “Birleşmiş Milletler uyuşturucu ve suç ofisi dünyadaki her yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 5’inin hayatında en az 1 defa uyuşturucu kullandığını ortaya koymaktadır. Bu popülasyon içinde çocuk ve genç nüfusunun giderek arttığı görülmektedir. Madde kullanımı dünyanın her yerinde gençleri daha fazla etkilemektedir. Gençler madde kullanmakta, madde yetiştirmekte, üretimine dahil olabilmekte hatta kurye olarak kullanabilmektedirler” dedi.

     Türkiye’nin uyuşturucu güzergahı üzerindeki bir ülke olduğunu dile getiren Yıldız, “Ülkemizde madde kullanımı ile mücadelede birçok çalışmanın yapıldığı görülmektedir. Özellikle tedavi ve müdahale alanında Sağlık Bakanlığının ve ilgili kurumların aktif bir çalışmaları sürdüğü görmektedir. Madde kullanımının kişiyi ve toplu etkilemesi karşısında korunma ve sosyal rehabilitasyon konularının önemi yadsınmaz bir gerçektir. Madde kullanımıyla mücadelede yerel yönetimlere önemli görevler düşmektedir. İzmir birçok projede uygulamayı başlatan ve sürdürerek model olan bir şehirdir. Bağımsız yaşam çalıştayı mücadele çalışmalarımıza ışık tutacaktır. Hedefimiz madde kullanımının ülkemize ve İzmir’e olan etkilerinin azaltılması yolunda uygun bir eğitim ve rehabilitasyon modelinin mahalle temeli bazda hukuki mevzuat çerçevesinde oluşturulması tartışılması ve uygulanma aşamalarının yapılandırılmasıdır” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Vestel’de çözümü var
» Acer: “Zam yok, üstelik indirimli ürün sunacağız”
» Hackerleri zorlayacak yeni katman: ESET Derin Davranışsal İnceleme
» Siber dolandıcırıların yeni yöntemi: ücretsiz Netflıx üyeliği
» Kaspersky’den koronavirüsle mücadelede sağlık kurumlarına destek
» “İlk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz”
» “Teşvik programları ülkemizin ihracat ve ithalat rakamlarına olumlu yansıyacak”
» Menemenlilerin sorunlarını uzman psikologlar çözecek
» Gürer, “Kırsalda karantinalar artarsa tarımda sorun yaşanır”
» İZTO’dan sağlık çalışanlarına ‘Tatlı Bir Mola’


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni