• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Madenci, Türkiye’ye 2,8 milyar $ kazandırdı

28 Temmuz 2021 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Madenci, Türkiye’ye 2,8 milyar $ kazandırdı


   ► Kaya, madencilik sektörünün 2021 yılının ilk yarısında ihracatta yüzde 52 artış gerçekleştirdiğini ifade etti

           HABER MERKEZİ      
     Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, madencilik sektörünün 2021 yılı Ocak-Haziran döneminin ihracat verilerini açıkladı. Kaya’nın yaptığı açıklamaya göre madencilik sektörü yılın ilk yarısında yüzde 52 artışla Türkiye’ye 2,8 milyar dolar kazandırdı. Bu artışın en büyük sebebinin metalik cevherler ve doğal taş ihracatında meydana gelen artıştan kaynaklandığını dile getiren Kaya, madenciliğin pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelmesine rağmen, geçtiğimiz yıl 4,3 milyar dolar döviz kazandırdığını belirtti. Kaya, “4,3 milyar dolar ihracata ek olarak, ülke ekonomisine tüm sektörlere de hammadde sağladığımız için  iç pazarla birlikte 40 milyar dolarlık bir değer oluşturarak, ülke ekonomisine GSYİH’nın yüzde 5’i oranında katkı sağladık” diye ifade etti.

Mottosu ‘sürdürülebilir madencilik’
     Dünyadaki 90 çeşit madenin 77 tanesinin ülkemizde bulunduğunu belirterek Türkiye’nin jeotermal potansiyeline dikkat çeken Kaya, “Türkiye’nin en önemli öz kaynaklarından biri olan madenleri, 150 bin kişilik madenci ordusuyla yeryüzüne çıkarıp, ‘Sürdürülebilir Madencilik’ mottosuyla ekonomiye kazandırırken, 2 milyon insanın madencilik sektöründen geçinmesini sağlıyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında 200 ülke ve serbest bölgeye Türk madenlerinin ihracatını gerçekleştirdik. Sağladığımız ekonomik büyüklüğün yüzde 90’dan fazlası yerli girdiden oluşuyor, yani katma değeri ülkemize kalıyor. Türkiye’de yaşayan 83 milyon insanın sahibi olduğu madenlerin kiracısı olduklarının bilinciyle hareket ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
 “Nitelikli mühendislere ihtiyacımız var”
     Kaya, Türkiye’nin maden sektöründeki rekabet gücünü artırıp, madenlerden aldığı verimi yükseltebilmesi için iyi yetişmiş, nitelikli mühendislere ihtiyacı olduğunu ifade etti. Kaya, “Maden Sektör Kurulu (EMİB, İMİB ve BAİB) olarak YÖK ile imzaladığımız protokol kapsamında 2020-2021 yılında maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve cevher hazırlama mühendisliği seçen ve belirli bir sıralamada olan öğrencilere burs vermeye başladık. Türkiye’nin başarılı 80 bin öğrencisinden 146’sı ilk 5 tercihini bu bölümlerden yana kullandı ve yerleşti, ayrıca bu öğrenciler asgari ücrete varan miktarlarda burs almaya hak kazandı. Bu öğrencilerimizin, en donanımlı şekilde bölümlerinden mezun olmalarını sağlayıp fabrikalarımızda, kendi açacakları fabrikalarda ya da işletmelerde başlattığımız bu reform hareketini hızlandırmalarını hedefliyoruz” diye konuştu. Kaya, “URGE doğal taş kümelerimizde yer alan firmalarımıza gerçekleştirdiğimiz dijital eğitim yanı sıra, 2020 yılı Kasım ayında Vietnam’a yönelik Şubat 2021’de ise Ortadoğu ülkelerine yönelik sanal sektör doğal taş ticaret heyetini organize ettik” diye ekledi.
 
“İş kazalarını önemli ölçüde engelleyebileceğiz”
     Pandemi sürecinde devlet tarafından yapılan birçok yapılandırmalardan yararlandıklarını belirten Kaya, “2020 yılında Mart ayı içerisinde birliğimizin de girişimleri sonucunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından madencilik sektörünün ekonomik istikrar kalkanı tedbirleri kapsamına alınmasını sağladık. Avrupa Birliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü projeler kapsamında ‘Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Projesi’ başvurusu kabul edilerek resmi onay aldı ve şu an proje faaliyetlerine devam ediyoruz. Bu proje ile madenlerde gerçekleşen iş kazalarını önemli ölçüde engelleyebileceğini düşünüyoruz” dedi.  Kaya, “Diğer taraftan Türk Eximbank’tan alınan kredilerin vadelerinin uzatılmasına ilişkin taleplerle ilgili üyeleri ve Eximbank arasında köprü görevi gördük. Diğer madencilik kurumları ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile tek ses olmamızın gücünü bu kurumlardan istediğimiz taleplerde hissediyoruz” diye ekledi.

“Türkiye dünya pazarlarında avantajlı”
     Bu dönemde metalik cevherlerde; demir cevheri başta olmak üzere kurşun bakır, çinko, krom; endüstriyel hammaddelerde   feldspat, doğal taş ürünlerinde ise hem blok hem işlenmiş doğal taş ürünlerinin arttığını belirten Kaya, “Türkiye’nin renk ve desen zenginliği bizi dünya pazarlarında avantajlı kılıyor. Konteyner bulma sıkıntısına ve navlun fiyatlarındaki artışa rağmen başarılı bir yıl geçiriyoruz. Doğal taş için yıl sonuna kadar belirlediğimiz 2 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Bildiğiniz üzere dünyada madencilik sektöründe 2 20 milyar dolarlık bir pazar var. Bu pazardan payımızı artırmak, sadece daha çok ürün satmakla değil katma değerli ürün satarak sağlanabilir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Çelik üreticisi karbon vergisine tedbir istiyor
» Rüzgârda hedefimiz 20 bin megavat kurulu güç
» İzmir Moda Endüstrisi 1,5 milyar $ ihracat hedefine yaklaştı
» İzmir’e ‘mobilya OSB’ müjdesi
» Kurulan şirket sayısı yüzde 30,7 arttı
» Bakan Pakdemirli: Herkesin sağlıklı gıdaya erişimi için çalışıyoruz
» “Metal fiyatına delta varyantı riski”
» Kırtasiye ürünlerinin satışı yüzde 51 arttı
» TOBB ve Visa’dan 1,5 milyon KOBİ’ye Akıllı KOBİ ile dijital dönüşüm daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
  Ticaret 14.09.2021
  Ticaret 13.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni