• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Madenciler pandemide yurt içine yöneldi

15 Ekim 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

Madenciler pandemide yurt içine yöneldi


   ► Pandeminin getirdiği zorlukları 2021 yılında yavaş yavaş aştıklarını söyleyen sektör temsilcileri, fuara bu yıl katılım göstermekten ve maden sektörü temsilcileriyle bir arada olmaktan memnun olduklarını dile getirdiler

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Madencilik, Doğal Kaynaklar ve Teknolojileri Fuarı’nın (MINNEX) 9’uncusu 13-15 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. 2021 yılında pandeminin getirdiği zorlukları yavaş yavaş aştıklarını söyleyen sektör temsilcileri fuara bu yıl katılım göstermekten ve maden sektörü temsilcileriyle bir arada olmaktan memnun olduklarını dile getirdiler. Sektör temsilcileri özellikle pandemi sürecinde yurt içi satışlara ağırlık verdiklerini belirttiler.

“FUARLARIN NEREDEYSE HİÇBİRİNİ GERÇEKLEŞTİREMEDİK”
     Kocaeli’nde 1997 yılında kurulan KETMAK A.Ş. 20 yılı aşkın süredir aynı sektörde hizmet veriyor. Arıtma ve susuzlandırma ekipmanlarının tüm imalatını yaptıklarını belirten KETMAK A.Ş. Satış Pazarlama Sorumlusu Eren Açıl, “Çamur pompaları, dalgıç pompalar, sedimantasyon tankları üretiminin yanı sıra asıl uzmanlık alanımız filtre pres grubu. Aynı zamanda sığınma odası ve hiperbarik oksijen kabini imalatı da yapıyoruz. 2011 yılında KETMAK A.Ş.’nin bir alt grubu olarak kurulan KETPOL A.Ş.’de ise sarf malzeme olarak filtre pres bezleri ve arıtma kimyasalları üzerine çalışıyoruz. Firma olarak korona sonrası bir buçuk iki sene fuarsız kaldık. 2021’de yurt dışı bazlı çok güzel hedeflerimiz vardı ancak fuarların neredeyse hiçbirini gerçekleştiremedik. Tekrar burada olmak çok güzel. Açılış günü için çok kötü bir kalabalık değil. En azından direkt sektörün içinden insanlar burada bulunuyor” diye konuştu.

“BU YIL AMERİKA İHRACATINI İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRDİK”
     Pandeminin ilk aylarında iş geri dönüşü alma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Açıl, “Aynı zamanda üretimde de aksamalar oldu. Özellikle navlun fiyatlarının 3-4 katına çıkması bizi çok zorladı. Ancak 2021 yılı bizim için genel olarak iyi geçti. Ertelenen yatırımların geri dönüşleri başladı. Bu sene içerisinde büyük projeler imzaladık. Satış bazlı baktığımızda da verimli bir yıl oldu. Yurt dışı odaklı olmanın meyvesini topladık. Firma olarak Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya ve Türkiye Cumhuriyetlerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Özellikle Avrupa pazarı şu an bizim için çok aktif durumda. Onun dışında firmamız tarihinin Amerika ihracatını ilk kez bu yıl gerçekleştirdi. Şu an orada da bir tesisimiz var. Önümüzdeki senelerde de hedeflediğimiz pazarlar aslında biraz daha Avrupa’ya dönük olacak. Çünkü Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bir marka bilinirliği yaratmaya başladık. Yurt dışına yönelmeye çalışıyoruz. Geçen senede KETMAK Kazakistan kuruldu. Yurt içinde de çok büyük firmalarla belli ortaklıklar kuruyoruz” ifadelerinde bulundu.

“SEKTÖRÜN EN İYİ ZAMANINI YAŞIYORUZ”
     Kocaeli’ kurulan bir firma olan Arkoç Maden Makinaları, yeraltı maden ocaklarına ve kömür ocaklarına tahkimat sistemleri üretirken, aynı zamanda yedek parça imalatı yapıyor. Talep ve yatırımlarda aşırı yoğunluk olduğunu dile getiren Arkoç Maden Makinaları Şirket Sahibi Hakan Malkoç, “Biz şu an altın çağımızı yaşıyoruz. Sektörün en iyi zamanını yaşıyoruz. İmalatçı firma olduğumuz için pandemi bizi hiç etkilemedi diyebilirim. Firma olarak şu an sadece Almanya’ya ihracat yapıyoruz. Aşırı yoğunluktan dolayı sadece iç piyasaya yetebiliyoruz. Pazarımızın yüzde 90’ı yurtiçi yatırımdan oluşuyor. Yakın zamanda yatırım teşvik belgesi aldık. Bir iki sene içinde maden alanında kapasitemizi artırmak amacıyla 2-3 milyonluk yatırım yapacağız. Hedefimiz yeni yatırımlar ve yeni makinalarla teknolojiye ayak uydurmak. Örneğin şimdi Soma’da organize sanayi bölgesinde yeni bir yer aldık. Fuarda yoğunluk genelde ikinci ve üçüncü gün olur. Zaten sektör herkesin birbirini tanıdığı dar bir sektör. Fuarlar her zaman iyidir. Biz gerek İstanbul’da gerekse burada her fuara katılıyoruz” diye ifade etti.

“BİZİM İÇİN ASIL ÖNEMLİ OLAN YURTİÇİ SATIŞLARIMIZ”
     Ankara’da 2012 yılında kurulan Yılmaz Proses Teknolojileri (YPT) Ltd. Şti. yatırımcıya mühendislik çözümleri getiren bir firma. Proses Proje Uzmanı Kerem Kiremitçi, “Kaba ve detay mühendislik, teknik işler, betonarme işleri, ekipman üretimi, gerektiğinde anahtar teslimi projeler, gerektiğinde de tek ekipman bazında yatırımcıya el veren bir firmayız. Biz madencilik ekipmanları tasarlar, pazarlar, üretir ve satarız. Tasarımda ve uygulamada çok büyük bütçeli projeler gerçekleştiriyoruz ve ekipmanlar üretiyoruz. Yurtdışı bazında Azerbaycan’la çok ciddi projelerimiz var. Ancak bizim için asıl önemli olan yurtiçi satışlarımız. Yurt içi satışlarımızda daha önce yapmış olduğumuz ekipmanların bakımı ve yedek parça ihtiyacı satış ayağımızın önemli bir kısmını oluşturuyor. Bunların yedek parça temini, bakımı, tamiri anlamında da ekipman üreticisi ve mühendislik firması. İşimiz sadece cevher hazırlamak. Fuarda pandeminin etkisini görmeyi bekliyordum. Eski fuarlardaki coşkuyu tabi beklemiyorduk. İlk gün rehaveti olduğunu düşünüyorum. Ancak kişi sayısı diğer günlerde artacaktır” diye konuştu.

“İMALATLA İLGİLİ KENDİ YEDEK PARÇA AĞIMIZ VAR”
     Ankara merkezli olan ve 1994 yılında kurulan Askom Makine Mühendislik A.Ş., yurtdışından farklı markaların distribütörlüğünü yapıyor. Servis öncelikli bir firma olduklarını belirten Askom Makine Mühendislik A.Ş. Firma Sahiplerinden Bahadır Çiftçi, “İmalatla ilgili kendi yedek parça ağımız var. Bu bizim yeni başladığımız bir oluşum. Aynı zamanda ithalatını yaptığımız ithal grupta makine ve makine yedek parçaları da var. Fuara katılım ilk gün için normal görünüyor. İlerleyen günlerde daha fazla hareket olacaktır. 2021 firmamız için genel olarak iyi geçti. Kendi müşterimizden kaynaklı ağırlıklı olarak enerji piyasasına iş yapıyoruz. Oradaki sektör de pandemiden etkilenmedi. Çünkü enerji tüketimi sürekli devam etti. Şu an distribütörlüğünü yaptığımız yurt dışı olarak sadece Orta Doğu var” dedi.


+ Benzer Haberler
» “Nükleer çöplük haline geleceğiz”
» İzmir’de ekmeğin fiyatı 2,50 TL
» Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu
» İş dünyası kur artışından tedirgin
» Gübrede fiyat yüzde 300 arttı
» Taksiciler yoğun trafik nedeniyle müşteriye yetişemiyor
» Yurtdışı satışları gelinlik sektörünü canlandırdı
» Altın 2022’de yükselişini sürdürecek
» “Oteller orman yangınlarına karşı ‘su topları’ ile önlem almalı”
» Türkiye yaş meyve sebzeyi en kaliteli ihraç eden ülke konumunda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni