• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Madenciye 216.6 bin Euro’luk hibe desteği

27 Nisan 2021 Salı 00:00
12
14
16
18

Madenciye 216.6 bin Euro’luk hibe desteği

   ► Mevlüt Kaya, madencilik ve doğal taş sektöründe iş kazalarını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını vurguladı.

           SELDA AK      
     Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesi ile yürütülen, madencilik sektöründe iş kazalarını ortadan kaldırması amacıyla hazırlanan ‘Madencilik Sektöründe İş Kazalarının Önlenmesi İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarının Geliştirilmesi Avrupa Birliği (AB) Projesi’, 216 bin 615 Euro değerinde hibe desteği almaya hak kazandı. EİB, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürütücülüğünü yaptığı Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi hibe programı çerçevesinde hazırladığı projeyle hibe almaya hak kazandı. EİB toplantı salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer ile Ticaret Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcileri çevrimiçi katılım sağladı. İş güvenliğinin önemine değinen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya,  madencilik ve doğal taş sektöründe iş kazalarını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını söyledi.

“Yüzde 90 hibe desteği almaya hak kazandık”
     Madenlerimizi, yer altından çıkarıp ekonomiye kazandırırken hiçte kolay olmayan bir üretim sürecinden geçiyoruz diyen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “İş ve işçi sağlığına, iş ve işçi güvenliğine azami özen gösterilmesi gereken bir iş koluyuz. Madencilik ve doğal taş sektöründe iş kazalarının ortadan kaldırılmasını amaçladığımız Madencilik Sektöründe İş Kazalarının Önlenmesi İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarının Geliştirilmesi Projemiz, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından yüzde 90 hibe oranıyla 216 bin 615 Euro değerinde hibe desteği almaya hak kazandı” dedi.

“Proje, iş kazalarını ve yaralanmaları azaltmayı amaçlıyor”
     Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’yle birlikte yürütülen bu projenin yazılma kararı verildiği andan itibaren, tüm aşamalarında çok başarılı bir ekip çalışması gerçekleştirdiklerini kaydeden Kaya, “Projemizin genel amacı, iş kazaları ve yaralanmaları azaltmak. Bu amaca ulaşmak için Türkiye’de doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konularında farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz. Doğal taş sektörümüzde iş kazalarını önlemek için daha fazla işveren ve çalışana ulaşmak için İzmir, Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli, Burdur, Antalya ve Muğla’da İş Sağlığı ve Güvenliği Çalıştayları ve eğitimleri düzenleyeceğiz. İnsan kaynakları düzeyini artırmak için bilgi (İSG Kılavuzları, mobil uygulama, Animasyon Filmi ve filmin sanal gerçeklik (VR) gözlükleriyle tanıtımı risk analizi, güvenlik çalışma koşulları vb.) sağlanacak. İSG kültürü oluşturularak, mevcut durumun kapasitesi güçlendirilecek.  Türkiye’deki İSG uygulamalarını AB ülkeleri seviyesine yükseltmek için İtalya’daki madencilik şirketleri ziyaret edilecek. Seçilen en az iki pilot madencilik şirketinde İSG odaklı uygulamalı eğitimler düzenlenecek. Hazırlanan tüm belgelerin ve görsel malzemelerin ilgili firmalara ulaştırılması sağlanacak. Maden sektöründe çalışanlar için gerekli olan tekstil koruyucu kıyafetler ve koruyucu donanımlar üzerine çalışılması proje boyunca odaklanacağımız süreçler olacak” diye konuştu.

“İş sağlığı ve güvenliğinde farkındalık artacak”
     Türk doğal taş sektörünün dünya rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olmasına karşın, yıllık 2 milyar dolarlık ihracat rakamıyla dünya doğal taş ihracatından yüzde 10 civarında aldığını anımsatan Kaya, “Projeden elde edilen çıktılar, doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin AB ülkeleri düzeyine yükseltilmesi konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağlamanın yanında, doğal taş madenciliği sektöründe koruyucu sağlık ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi, doğal taş madenciliği sektöründe üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması gibi sonuçları sağlayacağı gibi Türkiye’nin 7 milyar dolar doğal taş ihracat hedefine ulaşmasına da olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir madencilik ve verimlilik için iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının öneminin sektör olarak farkındayız. Bizim dışımızda doğal taş ocakları özelinde 3 farklı projenin, yer altı işletmeleri ile ilgili ise birden fazla projenin desteklenmesi bunun en büyük göstergesi. İş sağlığı ve güvenliğiyle istihdam kalitesinin artması ve Türkiye’de doğal taş madenciliği sektöründe iş kazalarının ve yaralanmaların azalması, itibarın artması, madencilik sektöründe yeni yaklaşımların geliştirilmesi şeklinde sonuçlar doğuracak olup projemizin sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Her yıl 3 milyon insan iş kazası sonucu hayatını kaybediyor”
     İş sağlığı ve güvenliğinin, küresel düzeyde iş hayatımızın en mühim sorunlarından biri olarak varlığını koruduğunu vurgulayan Gülle, “Dünyada her yıl işle ilgili kaza ve hastalıklar sonucunda 3 milyonda fazla insan hayatını kaybediyor. Ayrıca her yıl her yıl 160 milyon yeni meslek hastalığı vakası ile 300 milyon ölümcül olmayan iş kazası meydana geliyor. İş sağlığı ve güvenliği, küresel bir sorun olarak varlığını korusa da, bizler sürdürülebilir kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda, bu küresel soruna ulusal düzeyde ve kendi işletmelerimiz düzeyinde çözümler üretmeye devam etmek durumundayız. Egeli ihracatçılarımızın bir yandan üretim ve ihracatını artırmaya odaklanırken bir yandan da “Sürdürülebilir Madencilik” mottosuyla, iş sağlığı ve güvenliği bilincinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütmesini büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Özellikle madencilik sektöründe, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik gerçekleştirilen tüm çalışmalar önem arz ediyor. Bu projenin hayata geçmesini çok önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Proje kapsamında, farklı illerde düzenlenecek çalıştaylar, eğitimler, seminerler, ziyaretler ve simülasyonlar vasıtasıyla, çalışanlarımız iş sağlığı ve güvenliği alanında bilinçlendirilecek. Ayrıca, onlara daha iyi bir çalışma ortamı sunulması adına çeşitli faaliyetler yürütülecek” ifadelerine yer verdi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a test oranı %11,54’e indi
» İş dünyasından ‘ticari kredilere erteleme’ talebi
» TCMB yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi
» Sahte kozmetik ürünler tehlike saçıyor
» Türkiye, dünya ortalamasının üzerinde internet kullanıyor
» 130 bin işletmeye 5 milyar TL bütçeli destek
» Otomotiv endüstrisinden Nisan’da % 313’lük ihracat artışı
» Türk gıda ürünleri ABD’ye dijitalden pazarlanacak
» Doğasıyla 4 Mevsim Büyüleyen Sinop’ta Harika Tatil Önerileri
» Konya Meram Devlet Hastanesi gıda ürünleri satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
  Ticaret 04.05.2021
  Ticaret 03.05.2021
  Ticaret 30.04.2021
  Ticaret 29.04.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni