• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Makinecilerin yeni üssü Trakya’da kuruluyor

12 Temmuz 2018 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Makinecilerin yeni üssü Trakya’da kuruluyor

   ► MAKFED, sektörü dağınık yapısından kurtarıp bir araya toplayacak bir Organize Sanayi Bölgesi hayata geçiriyor.

           ANKARA TİCARET     
     Makine imalat sanayi; üretim gücü, ihracata katkısı, yarattığı istihdam ve oluşturduğu katma değer ile Türkiye ekonomisinin lider sektörleri arasında yer alıyor. Sektörü temsil eden 13 binden fazla firma, yetersiz kalan OSB’ler, küçük sanayi siteleri ve şehirlerin sıkışık yapısı içinde büyümesini sürdürmeye çalışıyor. Sektörü ileri taşıyacak projeleri ile dikkat çeken Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), sektörü dağınık yapısından kurtarıp bir araya toplayacak bir Organize Sanayi Bölgesi hayata geçiriyor. MAKFED, sektörün Trakya Bölgesi’ndeki ilk ve tek ihtisas organize sanayi bölgesini Polat Renaissance Otel’de düzenlediği tanıtım toplantısı ile tanıttı. 18 sektörel derneğin üyesi olduğu MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Makine İhtisas OSB Tanıtım Toplantısı makine üreticilerinden yoğun ilgi gördü.
     KOBİ’lerin yoğun olduğu makine imalat sanayiinde 13 bini aşan üretici firma bulunuyor ve bu firmalar 220 bin kişiye istihdam sağlıyor. Sanayileşmenin olduğu illerde faaliyet gösteren sektör firmalarının İstanbul, Bursa, Kocaeli, Trakya, İzmir, Eskişehir, Ankara, Konya ve Gaziantep gibi illerde yoğunlaştığı görülüyor. Makine üreticilerinin yüzde 50’si Organize Sanayi Bölgeleri, yüzde 30’u Küçük Sanayi Siteleri, geri kalan yüzde 20’si ise şehir içine sıkışmış durumda dağınık bir şekilde faaliyetlerini yürütüyor.

     Makine sektörünü; yetersiz kalan OSB’lerden, küçük sanayi siteleri ve şehir içinden kurtarıp birçok avantajın bir arada sunulduğu bir OSB’de toplayacak Makine İhtisas OSB, Kırklareli-Vize’de kurulan PAGDER&ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel OSB’ye komşu olacak. MAKFED öncülüğünde kurulacak Makine İhtisas OSB’nin sanayicilere sağlayacağı faydalar Polat Renaissance Otel’de düzenlenen toplantı ile katılımcılara anlatıldı.
     Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi tanıtım toplantısında konuşan PAOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Asrey İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Fidan Aslan Eroğlu, “Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) ile Asrey İnşaat’ın Kırklareli Vize’de Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki işbirliğinin heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Asrey İnşaat olarak Vize’de özel organize sanayi bölgesi kurulması konusunda öncü bir rol izledik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 2012 yılında Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile yapılan protokol ile 650 bin metrekarelik alanda PAGDER&ASLAN Plastik ihtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması yönünde ilk adım atıldı.

     Özel sektör ve Sivil Toplum Örgütü böylesine bir işbirliğine gitmesi ülkemizde bir ilkti. Bugün bu faydayı ülkemizin lokomotif sektörü makine imalat sanayi için sağlıyoruz. Yüzde 30 daha ucuz enerjiden yüzde 45 yatırım teşvikine, İstanbul ve Avrupa’ya komşu lokasyondan taşınma kredi desteğine kadar pek çok avantajın yanı sıra modern alt yapı olanakları ve sosyal yaşam alanları ile makine sanayimizi ihtiyaç duyduğu bir ihtisas OSB’ye kavuşturmayı hedefliyoruz. 400 bin metrekarelik büyüme alanı ile birlikte 1 milyon metrekare arazi üzerinde kurulacak Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi üç etaptan oluşacak. Birinci etap metrekaresi 55 dolar, İkinci etap metrekaresi 70 dolar, üçüncü etap metrekaresi 85 dolardan başlayan avantajlı fiyatlarla sanayicilerimize sunulacak. Dolar kurunu da 1$ = 4.5 TL’den sabitledik. Makine Organize Sanayi Bölgemizin ülkemize, makine imalat sanayine ve bölgeye hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

     Toplantıda yaptığı konuşmada makine sektörünün ülke ekonomisi açısından taşıdığı önemi vurgulayan MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ise; “Bir trende lokomotif ne ise makine sektörü de odur. Bunu kabul etmeyen ülkeler gelişmiş ülke sınıfına asla giremezler. Son 60 yılda gelişmekte olan ülke sınıfından gelişmiş ülke sınıfına giren sadece iki ülke var: Tayvan ve Güney Kore. Bunu da makine, elektronik ve yazılıma yoğunlaşarak yapmışlar. Dünyada makine üretmeden zenginleşmiş bir ülke yok. Çin’in 1992’de makine ihracatı 3 milyar dolar iken 2005 yılında 270 milyar dolara çıkmış. Neden bu alana yatırım yapmış çünkü üretim araçlarını kendi üretemeyen ülkeler teknolojiyi dışarıdan alıp hamallık yaparlar. Eğer Türkiye büyük ekonomi olacaksa makine sektöründe dünyada söz sahibi ülke olmak zorunda. Ülkemizde böylesi bir makine imalat sanayii altyapısı oluşmuşken bunu büyütebilecek stratejiler ortaya konularak bu yapılabilir.” dedi.

     MAKFED Makine İhtisas OSB’ye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Kırklareli Valisi Osman Bilgin, “Vize İlçemizde kurulan Türkiye’nin ilk plastik ihtisas özel OSB’si PAGDER&ASLAN’a komşu olarak makine sanayicilerini bölgemize getiren bu yeni girişimin özellikle Kırklareli ilimizde başlatılması ilimiz adına çok büyük önem arz ediyor. İstanbul artık il ölçeğini aşmış bir devlet niteliği taşıyor. PAOSB’nin yanında kurulacak Makine İhtisas OSB’nin konumunun önemini vurgulamak istiyorum. Üçüncü havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin yanı sıra Pekin’den Londra’ya uzanacak hızlı tren hattı ile Avrupa’ya daha güçlü bağlarla bağlanacak bir lokasyonda yer alıyoruz. İstanbul artık sanayiyi taşıyamıyor ve şehir içindeki sanayi tesislerinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. Makine sanayi gibi kümelenmeye ihtiyaç duyan sektörlerde bir araya gelmenin ve ortak bir alanda buluşmanın ve bunun da OSB çatısı altında olmasının çok büyük önem arz ettiğini düşünüyorum. Sıfır bürokrasi ile tek adımda hizmetle birlikte bizzat şahsım ve yakın çalışma arkadaşlarımla sanayicilerin yanındayız. Siz sanayiciler dünyanın en zor işlerinden birini yapıyorsunuz. Biz kendi ilimizde tüm sanayicilerin hizmetkarıyız, onlarla birlikte bu yatırımın ve altyapı çalışmalarının gerçekleşmesi yönünde her türlü katkıyı sağlayacağımızı belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Seçmen son sözü söyledi”
» “Evrensel değerler yolunuza ışık olsun”
» Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreni gerçekleştirildi
» Manisa Alaşehir Horzum-Alayaka Barajı’nın % 25’i tamamlandı
» İKÇÜ’lü genç mühendisler kep attı
» Karşıyaka’nın gurur günü!
» EÜ “En Girişimci ve Yenilikçi” ilk 10 üniversite içinde
» Arıcılık “Büyükşehir” desteği ile yaygınlaşıyor
» Şişecam’ın ambalaj üretim kapasitesi %30 arttı
» Panasonıc Eco Solutıons Türkiye, Şirket unvanında değişikliğe gitti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2019
  Ticaret 24.06.2019
  Ticaret 22.06.2019
  Ticaret 21.06.2019
  Ticaret 20.06.2019
  Ticaret 19.06.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni