• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak

13 Temmuz 2020 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

   ► Yeni inşaatların kriz öncesine göre yüzde 60 daha maliyetli olacağını belirten Niyazi Gültekin, “Müteahhitler maliyetlerdeki bu artışları ister istemez fiyatlara yansıtacak” dedi.

     KAMDER yönetim kurulu başkanı ve İZTO meclis üyesi Niyazi Gültekin 2018 krizinden bu yana inşaat maliyetlerinin yüzde 60 düzeyinde artış gösterdiğini, maliyetlerdeki artışların yeni projelerde konut fiyatlarına yansıtılacağını söyledi.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mayıs ayında inşaat maliyetleri bir önceki yıla göre yüzde 5,8 arttı. Açıklanan verilere göre maliyet endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,36 arttı. Yine bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 1,78 artarken işçilik endeksi yüzde 0,51 oranında arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 1,55 oranında, işçilik endeksi ise yüzde 15,37 oranında arttı. İnşaat maliyetlerindeki artış oranlarını değerlendiren Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) yönetim kurulu başkanı ve İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi meclis üyesi Niyazi Gültekin 2018 ve 2019 yılına oranla maliyetlerin daha az arttığını ve 2020’de ise inşaat maliyetlerindeki artışın enflasyon seviyesinin altında kaldığını belirtti.

“İnşaat maliyetleri yüzde 60 arttı”
     Son 2 yıldır ve son yaşanan krizden dolayı yeni inşaatların başlamadığını, maliyetlerdeki artışların 2020 yılı içerisinde sektörde daha net hissedileceğini kaydeden Gültekin, “2018 yılında dövizdeki artışa bağlı olarak inşaat maliyetleri yüzde 40 oranında arttı. 2019 yılının ilk yarısında da bu artış devam etti. 2019 yılının sonlarına doğru piyasaların normalleşmesi ile maliyet artışları da yavaşladı. Krizden bu yana inşaat maliyetleri yüzde 60 arttı. Müteahhit piyasa koşullarından dolayı bu zamları fiyatlara yansıtamadı. Stok sorunundan dolayı müteahhitler yeni projeye başlamadığından bu zamlar sektöre tam olarak yansımadı” ifadelerini kullandı.

“Konut satışları zirve yaptı, stoklar eridi”
     Yeni inşaatlardaki maliyet artışının fiyatlara yansıyacağını anlatan Niyazi Gültekin, “Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini 0,64’e düşürmesi ile beraber konut satışları zirve yaptı ve stoklar eridi. Stokları bitiren müteahhitler yeni projeler için çalışmalara başladı. Daha önce ruhsatı alınan projelerin inşaatı hemen başladı. Yılsonuna doğru çok sayıda projenin inşaatı başlayacaktır. Yeni inşaatlar kriz öncesine göre yüzde 60 daha maliyetli olacak. Müteahhitler maliyetlerdeki bu artışları ister istemez fiyatlara yansıtacak. Konut fiyatları ilerleyen aylarda daha da artacaktır” diye konuştu.

“İnşaat ruhsatı başvuruları rekor seviyeye ulaşacak”
     Dairelerin satışlarını tamamlayan müteahhitlerin arsa arayışına girdiğini belirten Gültekin, “Elindeki stokları bitiren inşaat şirketleri yeni proje için arayışlara girdi. Arsası olan inşaat firmaları kendi arsalarında proje çalışmasına başladı. Elinde arsa stoku bulunmayan firmalar ise arsa arayışına girdi. 31 Aralık 2020’den sonra yürürlüğe girecek olan otopark yönetmeliği’nden etkilenmek istemeyen inşaat şirketleri hızlı bir şekilde proje hazırlayıp ruhsat almak istiyor. Yılsonunda inşaat ruhsatı başvurusu rekor seviyeye ulaşacaktır. Belediyeler ve mimarlık-mühendislik ofislerinde büyük yoğunluk olacak. Belediyeler şimdiden önlemini almalı. 2021 yılında Türkiye büyük bir şantiyeye dönüşecektir” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar
» “Bayramda otellerde yüzde 20 artış bekliyoruz”
» Bayram şekercilerin beklentilerini karşılayamıyor
» “Küresel salgında ilk Kurban Bayramı kuralları unutmayalım”
» “Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”
» Sinema salonlarına olan ilgi yüzde 80 azaldı
» El dezenfektanlarındaki hileye dikkat
» Normalleşme bisiklet satışlarına olumlu yansıdı
» Pandemide klima tedbirli kullanılıyor
» “Dünya pazarında rekabetçi konumumuzu kaybetmeyelim”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
  Ticaret 29.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni