• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Mandalina üreticileri arasında bir numara olacağım”

01 Nisan 2020 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

“Mandalina üreticileri arasında bir numara olacağım”

   ► Her geçen yıl tarım sektöründe deneyimlendiğini ifade eden Özgüner, mandalina üretiminde verilen yüzde 10’luk fireyi yüzde 1’e indirmeyi hedefliyor.

           DUYGU GÖKSU     
     Yıllarca tıp alanında mesleğini icra etmiş Eczacı Günay Özgüner, doğal şifa kaynağı mandalinaya olan sevgisinden dolayı 3 yıl önce İzmir’in Selçuk ilçesinde aldığı mandalina bahçelerinde mandalina üretmeye başladı. Atatürk Havalimanı’nın içerisinde bulunan eczanesini, havalimanının taşınması ile birlikte kapatmak zorunda kalan Özgüner, Selçuk’a taşındı. Türkiye’de mandalina üreticileri arasında ilk sırada yer almayı hedeflediğini söyleyen Özgüner, “110 dönüm alan üzerinde mandalina üretiyorum. En kaliteli mandalinaları üretmek ve üretimde yüzde 10 civarında verilen fireyi yüzde 1’e indirmeyi başaracağım” dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
     Ankara’da doğdum, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Eczacılık da her meslekte olduğu gibi büyük bir özveri ister. Ben de oğlum küçükken eczaneye fazla zaman ayıramayacağımı düşünerek, 16 sene boyunca sadece optik işi yaptım. Oğlum 16 yaşına geldiğinde eczacılığa dönüş yaptım. Eczacılık, dışarıdan kolay görünebilir ancak zaman alan, detaycı olmayı gerektiren bir meslek. Doktor her ne söylerse söylesin ilacın hasta tarafından kullanılmasını doktordan ziyade eczacılar takip eder. Hastalar doktor karşısında biraz çekingen olabiliyor, cümlenin başını yakalayıp sonunu yakalayamamasından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkar ve genelde bu sorunları eczacılar çözer.
     Atatürk Havalimanı içerisinde uzun yıllar eczacılık yaptım ve havalimanının taşınmasının ardından zorunlu olarak eczanemi kapattım. Zorunlu bir kapatış oldu, gönüllü değil. Bu arada tüm boş zamanlarımda Selçuk’a gelerek burayı takip ediyordum. Mandalina üretimine başlayalı 3 buçuk sene oldu, eczanemi kapattıktan sonra Selçuk’a yerleştim. Aynı zamanda kendi ürettiğim reçel, ekmek gibi katkı maddesiz gıdaları Selçuk’ta açtığım ‘Umut Kafe’de müşterilere sunuyorum.

“Sağlıkçı olarak sağlıklı meyveye yöneldim”
Uzun yıllar sağlık alanında çalışmış olmanız bu yolculuğa çıkmanızda etken miydi?
     Eczacılık gibi bir meslekte zaten derslerin bir kısmı botanik ve bitki bilimidir. Mandalinayı meyve olarak değil bitki olarak tanıyordum. Mandalina da sağlıklı ve çok sevdiğim bir meyve. Bu nedenle bir sağlıkçı olarak sağlıklı bir ürüne yöneldim diyebilirim.
     Sürekli olarak ‘nasıl daha iyi yapabilirim?’ diye çalışıyorum. Her ne iş olursa olsun, insan en iyisini yapmalı. Eczacılığı da en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Mandalina, nar ve ayva yetiştiriyorum. Bunları, kurallarına göre yapabildiğim en iyi seviyede yapmaya çalışıyorum. Hiç kimse, ‘Günay Hanım’ın mandalinaları çok da iyi değil’ dememeli. Mandalina yetiştiği bölgede parmakla gösterilecek kadar güzel olmalı. Şu anda bütün uğraşım bu. Öte yandan, mümkün olduğu kadar az ilaç kullanıyorum. Örneğin, Akdeniz sineği için ilaç yerine şapka kullanıyorum.

“Önemli olan güvenilir kişiler tarafından yönlendirilmek”
Eczacılıktan sonra tarım sektörüne girmek size neler öğretti?
     Tarım sektörüne yeni girdiğiniz zaman birileri sizi yönlendiriyor. Önemli olan güvenilir kişiler tarafından yönlendirilmek. İlk sene hasat ettiğimiz ürünleri soğuk hava deposuna koyduk. Verilen fiyatlar beğenilmedi ve hasadın yüzde 60’ı çürüdü. Örneğin, ilk sene ilaçlamayı kontrol etmek aklıma gelmedi. İlacı alıyorsunuz, ilaçlama için para veriyorsunuz, işçi tutuyorsunuz ve yapıldığını sanıyorsunuz. Kontrol etmediğim için ilaçlama düzgün yapılmamış ve ürünlerde çürümeye neden olmuş.
     İkinci sene ise hemen hemen her şeyi düzgün yaptım. Bu defa da tanıdık olduğu için güvenerek işi takip etmesini istediğim halden birisi, kendi satışına göre mal kestirmeye kalktı. Bu nedenle normal şartlarda birinci kalite mandalinada kabuk kalkması ürünün yüzde 10’u kadar olurken,  geçen sene ürünümüzün yüzde 25’inde kabuk kalkması oldu.
     Dolayısıyla bu sene daha da deneyimlenmiş olarak işe başladım. Mandalinada sulama süresi çok önemli. Bunları zamanla öğrendim. Bahsettiğim ilaç kalıntısının kalmaması için tuzaklar takıldı mı diye bakıyorum. Dallar ürün oldukça eğiliyor. Dal yere değerse ürünün kalitesi düşüyor. Bunun için altına dayak takıyorum. Eskiden takılıyor mu diye soruyordum şimdi ise gidip bakıyorum.
     Sektörde düzgün çalışan insanlar olduğunu bu sene öğrendim. Ege Yaş Meyve Sebze ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile bu sene birlikte çalışma fırsatı yakaladık. Şanssızlığım daha önce onlara ulaşamamak olmuş, sonra öğrendim ki onlar da bana ulaşmaya çalışmışlar. Önümüzdeki dönemlerde mandalinalar daha da güzel olacak.

“Tarım sektöründe işçi problemi var”
Farklı bir alanda çalışmaya başlamanın zorluklarını yaşadınız mı?
     Mandalinanın lezzetini, kokusunu çok seviyorum. İsteyen ve çalışan herkes her işi başarabilir. Kadınların tarım sektöründe yer almasını istemeyen insanlarla karşılaştım. Eczacıdan da çiftçi mi olurmuş’ , ‘kadın başına nasıl baş edeceksin’ gibi tepkiler aldım. Bazı insanların, ‘İstanbullu eczacı kadın gelmiş mandalinadan ne anlar’ demesi beni mandalina ile uğraşmaktan vazgeçirmedi. Bu sözlerin hiç biri beni olumsuz etkilemedi.
     Bir ziraat mühendisi değilim ama diğer mesleklere göre eczacıların bu alanda daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bir insanın rengine baktığımızda demir eksikliği olduğunu görebildiğimiz gibi, bir bitkinin renginden de demir almadığını rahatlıkla görebiliyoruz.
     Bu sektörde işçi bulma problemi var. İstanbul’dan geldiğim için ya da uzun süre eczacılık yaptığım için tarımda çalışanların çalışıyormuş gibi yapmasını büyük sorun olarak karşılıyorum. Büyük şehirlerde çalıştığınız zaman sahiden çalışırsınız. Çalışıyormuş gibi yapılmaz. Bana göre, en büyük sorunlardan biri tarımda çalışan elemanların çalışıyormuş gibi yapmasıdır.

Sizin ürettiğiniz mandalinalar neden tercih edilmeli?
     Bir insanın severek yaptığı her işin sonucunu olumlu olduğunu görür. Sevmeden yapılan işler olumlu sonuç vermez. Ben ağaçları çok seviyorum. Mandalina üretiminden birçok insandan daha iyi anladığımı düşünüyorum. Çiçekler ve ağaçlar da sevgiyi algılar.
     Selçuk’ta ilkbaharda şeftali ile her yer pembeye boyanıyor, sonbaharda narlar çiçek açıyor. Narları toplarken ayva toplamaya başlıyorsunuz. Ayva hayatımda duyduğum en muhteşem koku. Narenciye ile başlıyorsunuz ve narenciye size çok şey öğretiyor, çeşitliliği ve sabrı öğretiyor. Farklı bir şekilde eğitiyor. Bu eğitimden geçerseniz sizin yüzünüzü güldürüyor. Mandalinaların çok lezzetli ve iyi olması için severek çalışıyorum.

Ne kadar alan üzerinde yıllık kaç ton mandalina üretiyorsunuz?
     Bu sezon için yaklaşık olarak 450 – 500 ton arasında ürün bekliyoruz. 110 dönüm alan üzerinde bulunan mandalina ağaçlarında verilen fireyi en aza indirmek için çalışıyorum.

Yakın zamanda ulaşmak istediğiniz hedefiniz nedir?
     Bundan sonraki hedefim mandalina üreticileri arasında bir numaraya oturmak. İnsanlar, ‘Günay Hanım’ın mandalinası gerçekten muhteşem’ demeli. Mandalinada yüzde 10 oranında fire normal bulunsa da, ben mandalinada fireyi yüzde 1’e çekmeye çalışacağım. Bir işi ya tam yapmalı ya da yapmamalı.


+ Benzer Haberler
» Stoklar tükendi 2’nci el bisiklet talebi arttı
» EGEÇEP: Dikili TDİOSB gasp projesidir
» Yumurta sektörü yeni pazarlara yoğunlaştı
» Servisçi evine ekmek götüremiyor
» Çam balı üretiminde ciddi düşüş
» “Hedefimiz 2.9 milyar dolara ulaşmak”
» Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar
» “Paket servis fastfood kültürüne uygun”
» “İzmir’de 2 ayda 300’e yakın kuaför kapandı”
» Türk konut sektörü tüm dünyadan yatırımcı çekiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2020
  Ticaret 03.12.2020
  Ticaret 02.12.2020
  Ticaret 01.12.2020
  Ticaret 30.11.2020
  Ticaret 28.11.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni