• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Margarin sektörü 2019’u hareketli geçirdi

05 Aralık 2019 Perşembe 10:00
12
14
16
18

Margarin sektörü 2019’u hareketli geçirdi

           HABER MERKEZİ     
     Ülkemizde gıda sanayisi içerisinde önemli bir yere sahip olan margarin sektörü 2019 yılını başarıyla kapatmaya hazırlanıyor. Sektörün istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini söyleyen Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, dünya hala trans yağ limitlerini tartışırken, ülkemizde margarin sektörünün bu yıl “Trans yağsız” üretimde 12. yılını kutladığını belirtti.
     Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden gıda sektörü gerek iç tüketimin gerekse de ihracatın artmasıyla büyümeye devam ediyor. Margarin sektörünün 2019’u verimli geçirdiğini söyleyen Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Genel Koordinatörü Ebru Akdağ, 2019’da yapılanları değerlendirdi.

“Gıdada bilgi kirliliğine karşı farkındalığı yükselttik”
     MÜMSAD’ın 2019 yılında gıda alanındaki bilgi kirliliğiyle ve önyargılarla mücadele etmeye devam ettiğini söyleyen Ebru Akdağ, “Bilimsel gelişmelerin, global trendlerin sıkı takipçisiyiz. Üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik, Gıda Mühendisliği Bölümleri, tıp doktorları, paydaş STK’lar ve fikir liderleri ile sürekli iletişim halindeyiz. Bugüne kadar Türkiye genelinde 30 şehirde 57 üniversitede düzenlenen sempozyumlarla, yaklaşık 10.500 öğrenciye, 6.500 sağlık uzmanına ve akademisyene ulaştık. 2020’de yoğun bir ajandamız var. Daha fazla kişiye ulaşarak gıda güvenliğine dair bilgi alışverişinde bulunacak ve gıdada bilgi kirliliğine karşı verdiğimiz mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

2019’da dünyanın gündeminde trans yağ vardı
     Türkiye’de gıda ürünlerinde kullanılmasına izin verilen “Trans yağ yoktur” logosunun 12 yıldır MÜMSAD’ın üzerinde tescilli olduğunu söyleyen Ebru Akdağ, “2019 yılının margarin sektörü için en heyecan verici yanı, trans yağsız üretimin 12. yılında başarı hikayemizin hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda daha çok yankı bulmasıydı. Brüksel’de düzenlenen IMACE (Avrupa Margarin Birliği) Uzmanlar Kurulu Toplantısı’nda ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Elazığ’da düzenlediği uluslararası sempozyumda Türkiye margarin sektörünün trans yağı yok etme başarısını anlattık. Sektörün gönüllü uygulamasıyla trans yağların elimine edilmesi dünyada örneğine az rastlanır bir başarı hikayesi” diye konuştu.

Gıda ürünlerinde tuz azaltma çalışmaları yıllardır devam ediyor
     MÜMSAD’ın gönüllü olarak öncülük ettiği bir diğer alanın da ürünlerde tuz azaltma uygulaması olduğunu söyleyen Akdağ, “MÜMSAD çatısı altındaki firmalar yıllardır aşamalı olarak ürünlerinde tuzu azaltma adımları atmaktadır ve konulan hedefler de Sağlık Bakanlığımız tarafından takdirle karşılanmıştır. Biz MÜMSAD olarak gıda güvenliğini ve toplum sağlığını her şeyin üzerinde tutuyoruz. Unutmayalım ki hepimiz birer tüketiciyiz ve hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için en güvenilir olanı seçmek bizim de sorumluğumuzdur.” değerlendirmesini yaptı.
 


+ Benzer Haberler
» Toplu taşımaya ‘sistemli’ teşvik geliyor
» YEP’in 3 yıllık yol haritası: V tipi büyüme, finansal istikrar
» Elazığ ve Malatya’daki işletmelere ek süre
» "Aliağa’nın gelişmesi için çalışacağız"
» Henkel’de Hasan Alemdar’a yeni görev
» Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Başvuru Ofisi hizmetinizde
» Kastamonu Entegre ihracattaki yükselişini sürdürüyor
» Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 8 arttı
» Kaçak Hobi Bahçesine Güzelbahçe Belediyesi’nden geçit yok
» Online pazar yerlerinde strateji nasıl olmalı?


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.09.2020
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni