• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Marmara’daki yatırımlar İzmir Limanı’nın önemini azalttı”

06 Aralık 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

“Marmara’daki yatırımlar İzmir Limanı’nın önemini azalttı”

   ► Öztürk: Marmara’da yapılan yatırımlarla birlikte İzmir Limanı’nın önemi her geçen gün azaldı.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi tarafından ‘Akdeniz’in Kıyı Kentlerinde Sürdürülebilir Yaşam’ konulu uluslararası sempozyumu Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. 6-7 Aralık günleri arasında sürecek sempozyum boyunca; Türkiye, İtalya, Yunanistan, İngiltere ve Hollanda’dan uzman, akademisyen ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri Akdeniz kıyı kentlerinde sürdürülebilir, yenilikçi ve bütünleşik kentsel çözüm önerilerini paylaşacak. Sempozyumda açılış konuşmasını yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Marmara’da yapılan yatırımların İzmir Limanı’nın önemini azalttığını ve Marmara’daki obez büyümenin Ege bölgesine kaydırılması gerektiğini vurguladı.

“İzmir doğal bir deniz ve liman şehri”
     İzmir doğal bir deniz ve liman şehri olduğunu dile getiren Öztürk, “İzmir Limanı 20’nci yüzyılın ortalarına kadar Anadolu’nun en büyük limanıydı. Malatya’nın kayısısı İzmir’den yüklenirdi. Fakat İstanbul ve Marmara da yapılan birçok yatırımla birlikte İzmir Limanı’nın önemi her geçen gün azaldı” dedi.
     Marmara bölgesinin obez bir büyüme içerisinde olduğunu ifade eden Öztürk, “Marmara’daki obez büyümenin Ege bölgesine kaydırılmasını gerektiğini konuştuğumuz zamanlarda da küçük dokunuşlarla aslında kaybettiğimiz ya da kaybetmek üzere olduğumuz birtakım varlıkları tekrar kazanabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

“Kurvaziyer turizmi İzmir’de olmalı”
     İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD Genel Müdürlüğü ile sürdürdükleri ‘İzmir Körfezi Rehabilitasyon Projesi’nin İzmir in önünü açabilecek bir proje olduğunu söyleyen Öztürk, “Bu proje İzmir’in önünü açacak sihirli değnektir. İzmir Körfezi’nde ekolojik iyileşme sağlanacak, İzmir Limanı’na büyük gemilerin yanaşması ile İzmir ekonomisi gelişecek” diye belirtti.
     Öztürk, “Bugün İzmir Körfezi’nde modern gemilerde yapılan yolculuklardan herkes mutlu. Ben de çok mutluyum. Bunlar yaşamı kolaylaştıran noktalar. Küçük dokunuşlar olsa bile  her geçen ivme ile artan dokunuşlar. İzmir tarihinden beri İpek Yolu üzerinde olan bir lojistik merkez konumunda. Çin’in ‘Bir Kuşak, Bir Yol’ projesinin İzmir’de olması için elimizden gelen çabayı göstermeye gayret ediyoruz” açıklamalarında bulundu. Akdeniz’in insanlarını birbirine bağlayan kurvaziyer turizminin gelişmesine önem verdiklerini ifade eden Öztürk, “Akdeniz’in insanlarını birbirine bağlayan bir köprü oluşturmak için kurvaziyerin tekrar şehrimizde olması için çaba göstermeliyiz” ifadelerinde bulundu.

“Liman İzmir’in genlerinde var”
     Akdeniz kıyılarının alarm verdiğini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ, Akdeniz’de iklim değişikliğinin yol açacağı felaketlerin yanında denizlerin kirlenmesi de çözüm aranması gereken bir konu. Son zamanlarda İsrail ve Kuzey Kıbrıs açıklarında Türkiye’yi dışlayarak doğal gaz araması yapıyor. Bu da Akdeniz’de gerginlik yaratıyor. Akdeniz’in barış gölü olabilmesi isteniyorsa sorunları dış müdahalelerle değil ikili görüşmelerle çözmek en doğru siyaset olacaktır” şeklinde konuştu.
     İzmir’in Anadolu’nun en batısında Akdeniz’in ise en doğusunda önemli bir liman kenti olduğunu kaydeden Tunçağ, sözlerine şöyle devam etti: “İzmir körfezi hem sığınma limanı, hem de Anadolu’nun nimetlerini dışarıya taşımanın çıkış noktası oldu. Bu nedenle liman İzmir’in genlerinde var ve bu genler bizi bırakmıyor.”

“İzmir geleceğini Akdeniz’de tanımlıyor”
     İzmir’in geleceğini Akdeniz’de tanımladığını söyleyen İzmir Akdeniz Akademisi Müdürü Doç. Dr. Ayşegül Sabuktay, bu çabanın bir parçası olarak Akdeniz’in tarihi üzerine pek çok bilimsel toplantı gerçekleştirdiklerini ve gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.
     Sempozyumda diğer toplantılardan farklı olarak deniz canlıları ile denizin durumunu konuşacaklarını ifade eden Sabuktay, “İzmir’in Akdeniz tutkusunu şehrin ortak tutkusu olarak görmek lazım. Şehrin sempozyumu olarak görmek lazım. Canlıları da dikkate alarak, bir deniz olarak Akdeniz’i düşünmek lazım. Ancak önceliğimiz deniz canlıları olacak” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşüm için çalışmalar başladı
» Karşıyaka’da vezneler haftasonu açık olacak
» WannaCry’ı unutmayalım!
» KOBİ’ler bulut yedekleme ile para ve zaman kazanıyor
» Bakan Pekcan, OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni