• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mart ekonomide rekorlar ayı oldu

07 Nisan 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Mart ekonomide rekorlar ayı oldu

           HABER MERKEZİ     
     Medya Takip Merkezi, Mart ayı ekonomi karnesini açıkladı. Rapora göre en çok konuşulan ekonomi başlığı, geçtiğimiz ayda olduğu gibi dolar kuru oldu. Dolar, ay boyunca medyada 109 bin 991 haberde yer aldı. Konuşulan diğer bir başlık ise vergi oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi dairesiyle ilgili işlemleri elektronik ortamda interaktif olarak yapma imkanı getirdiklerini belirtti. 29. Vergi Haftası kapsamında gerçekleştirilen İnteraktif Vergi Dairesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Bakan Ağbal, 2017’de vergi gelirlerinde olağanüstü başarı yakaladıklarını söyledi. Mart ayında vergi ile ilgili medyaya 103 bin 845 haber yansıdı.

İhracat rekor kırdı
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 artarak 15 milyar 106 milyon dolara yükseldi. Böylece 2018 Mart’ı, ihracat tarihindeki en yüksek rakama ulaşılan ay oldu. Ayrıca tarihte ilk defa aylık ihracat 15 milyar dolar barajını aşmış oldu. Konuyla ilgili TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Kilis Öncüpınar’ın Sınır Kapısı’nda yaptığı açıklamada, ihracatta hedefin yıl sonunda 170 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu söyledi.
     MTM tarafından hazırlanan raporda, ekonominin önemli başlıklarından olan ihracat, ay genelinde 94 bin 727 haberle medyada yer aldı.

İstihdam edilen kişi sayısı arttı
     TÜİK verilerine göre istihdam sayısı 2017 yılı Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine oranla 1 milyon 619 bin kişi arttı. Özellikle finans, ilaç, perakende ve eğitim sektörleri hareketli bir ilk çeyrek yaşamış oldu. Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 24’ten yüzde 19,2’ye geriledi. Yine de 15-24 yaş arası gençlerin beşte biri hâlâ işsiz. Genç nüfusta ne eğitimde ne de istihdam piyasasında olanların oranı da yüzde 24,8’den yüzde 23,1’e sınırlı geriledi.
     İstihdam ile ilgili değerlendirmede bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye’de 7 milyonu aşan oranda istihdam sağlandığını belirterek, 5 yılda 5 bin kadına daha istihdam sağlanacağını ifade etti. Bu başlıklar çerçevesinde istihdam, 78 bin 699 haberin konusu oldu.

Türkiye ekonomisi 7,4 büyüdü
     TÜİK, 2017 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 7,4 büyürken yılın son çeyreğindeki büyüme oranı yüzde 7,3 oldu. Türk ekonomisinin büyümesi ilgili konuşan İTO Başkanı Öztürk Oran, “Türkiye büyümede 7 yıldızı yakaladı. Yükselen ekonomilerin kutup yıldızı artık Türkiye’dir.” dedi.

     IMF, Türkiye’ye yönelik 2018 ve 2019 büyüme tahminleri yüzde 4,3’e yükseltirken, Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini yüzde 4-5 arasında ılımlı bir şekilde olabileceğini açıkladı. Ekonomide büyüme başlığı, 58 bin 601 haber ile en çok konuşulan ekonomi başlılarından oldu.

     Türkiye ekonomisin önemli başlıklarından olan faiz ve enflasyon da medyanın yakından takip ettiği konular içerisinde yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi faiz belasından, faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan kurtaracağız” açıklamasını yaptı. Faiz indirimiyle enflasyonun tek haneli rakama düşmesi ve düzenlemelerin hayata geçmesiyle artık faiz ve enflasyon birbirini tetiklememesi bekleniyor. Faiz başlığı 37 bin 571 haberde ye alırken, enflasyon 31 bin 805 haberin konusu oldu.

İş dünyasının basında en çok konuşulan iş kadını Güler Sabancı oldu
     İş dünyasının tanınmış isimlerinden Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, medyada hakkında en çok haber çıkan iş kadını oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” Ödül Töreni’nde jüri başkanı olarak katıldı. Sabancı, kadınların yönetsel becerilerine değinerek enerji sektöründe de kadın erkek eşitsizliğinin yaşandığını ifade etti. İş kadını Sabancı, yazılı basında hakkında çıkan 174 haber ile listenin ilk sırasında yer aldı.

İş dünyasının basında en çok konuşulan iş adamı Aydın Doğan oldu
     Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu bünyesindeki tüm yayın organları ve Türkiye’nin en büyük medya dağıtım şirketi Yaysat’ın satışını gerçekleştireceğini duyurması, medyanın gündemine bomba gibi düşmüştü. Konuyla ilgili bir süre sessiz kalmayı tercih eden Aydın Doğan, daha sonra veda mektubu yayımladı. Hem konuyla ilgili yaptığı açıklamaları hem de hakkında çıkan haberler ile yazılı basında en çok konuşulan iş adamı oldu.

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni