• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Maxion İnci Jant Grubu yenilikte ve inovasyonda lider”

11 Kasım 2019 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

   ► Farklılığımız, en geniş ürün yelpazesine sahip olmamız ve geniş coğrafyaya yayılmış global bir tedarikçi olmamızda yatıyor. Ama en önemlisi; yenilikte ve inovasyonda lider konumdayız.

     Ülkemizde ticari ve ağır vasıta araçlar için jant üretimi konusunda lider konumda olan Maxion İnci Jant Grubu, bin 700 çalışanıyla geniş ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. Bu yıl 5’nci fabrikanın da temelini atan grup, Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.
     Ege Bölgesi’nde jant üretimine başlayarak kendilerinden sonraki yatırımlara örnek olduklarını kaydeden Maxion Wheels Türkiye ve Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Hakan Ünlü, Avrupa’nın tek lokasyondaki en geniş ürün yelpazesine sahip jant üreticisi Maxion İnci Jant Grubu hakkındaki gelişmeleri Ticaret Gazetesi’ne anlattı.

Yıllık bazda dünyada ve Türkiye’deki otomotiv üretimi milyonlarca adet jant demek. Ne kadar jant üretiyorsunuz? Hedefiniz nedir? Üretiminizin ne kadarını Türkiye içinde ne kadarını yurtdışında satıyorsunuz?
     Bugün dünyanın en büyük jant üreticisi Brezilyalı Maxion Wheels ve Türk İnci Holding ortaklığında Maxion İnci Jant Grubu olarak Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Maxion Jantaş ve Maxion İnci (Alüminyum ve Çelik) şirketlerimizle dört fabrikada üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 5’inci fabrikamızın da temellerini atmanın gururunu yaşadık. 1700 çalışanımızla birçok alanda yeniliklerin öncüsü olmaya devam ediyoruz.
     Avrupa’nın tek lokasyondaki en geniş ürün yelpazesine sahip jant üreticisi Maxion İnci Jant Grubu olarak 12 milyon adet jant üretim kapasitemiz ve 5 kıtaya gerçekleştirdiğimiz ihracatımızla sektör lideriyiz. 2018 yılında 10 milyondan fazla jant ürettik. Toplam ciromuzun yüzde 80’ini 5 kıtada 60’ın üzerinde ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracattan elde ediyor, Türkiye ekonomisine katma değer yaratıyoruz.

Türkiye’de rakiplerinize oranla pozisyonunuz nedir?
     Türkiye Avrupa’nın en büyük jant üreticilerinden biri haline geldi. Neredeyse tam kapasiteyle çalışan Türk şirketleri, dünya otomotiv devlerinin jant ihtiyacını karşılıyor. Özellikle İzmir, Manisa bölgesini jant üretiminin kalbi olarak da görebiliriz. Bugün sahip olduğu kapasiteyle Türkiye, özellikle alüminyum jant üretiminde Avrupa’nın en büyük oyuncularından biri haline geldi.
     Maxion İnci Jant Grubu olarak Ege Bölgesinde jant üretimine başlayarak bizden sonraki yatırımlara örnek olduk. Ege Bölgesi dünyanın jant üretim merkezi olarak tescillenmiş durumda. Bu markalaşmaya öncülük etmekten ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer almaktan gurur duyuyoruz. Global yapımız sayesinde dünyanın beş kıtasında ne olup bittiğini düzenli olarak görebilme şansına sahibiz. Bu sayede dünyada neler olduğunu, rekabette bizi öne çıkaracak faktörlerin neler olduğunu, ekonomik ve küresel verilerden şirketlerin nasıl etkilendiği ile ilgili sürekli veri akışı alıyoruz. Sürekli güncellenen bu bilgiler bizi çok ciddi anlamda artı yöne taşıyor ve rakiplerimizden ayrıştırıyor. Ayrıca gelişmeye açık ve çalışanın katılımına yönelik bir yönetim tarzını benimsiyoruz. Açık ve şeffaf iletişimi teşvik ediyoruz. Üretim hatlarımızda da yeni çağın ya da müşterinin talepleri doğrultusunda inovasyon ve yeni ürün geliştirme konusunda oldukça iyi noktadayız.
     Bizi sektörümüzde ayıran en önemli atılımlarımızdan biri de Endüstri 4.0 projemiz. Hedefimiz, 2030 yılına kadar tüm fabrikalarımızı akıllı fabrikalara dönüştürmek.

Üretim teknolojiniz hakkında bilgi verir misiniz? Fabrikalarınızda verimlilik ve rekabet konusunda neyi farklı yapıyorsunuz?
     Farklılığımız, en geniş ürün yelpazesine sahip olmamız ve geniş coğrafyaya yayılmış global bir tedarikçi olmamızda yatıyor. Ama en önemlisi; yenilikte ve inovasyonda lider konumdayız.
     Fabrikalarımızda başlattığımız inovasyon kültürü yaratma konusundaki çalışmalarımızı kararlılıkla ve başarıyla sürdürüyoruz. İnovasyon kültürümüzü, yenilikçi bakış açısı ile yapılan işi bugün yaptığımızdan nasıl daha farklı yaparız diye sürekli sorgulayarak ve kutuların dışına çıkarak yaşam biçimimiz haline dönüştürmek amacındayız.
     Maxion İnci Jant Grubu olarak geçmişten gelen yatırımlarımız sayesinde dijital dönüşümün alt yapısı hazırdı diyebilirim. Bugün Maxion İnci Alüminyum fabrikamızda 75 adet, Maxion Jantaş fabrikamızda 160 adet ve Maxion İnci Çelik fabrikamızda 50 adet robot aktif bir şekilde çalışıyor. Toplamda ise aktif 285 adet robotumuz bulunuyor. Sektörde en fazla adette robotu olan fabrikalar konumundayız.
     Türkiye’deki fabrikalarımızı, Endüstri 4.0 çalışmalarımız kapsamında 2030 yılına kadar akıllı fabrikalara dönüştürme hedefimiz bulunuyor. Maxion Global’de pilot proje uygulama yeri olarak seçilen Maxion İnci Jant Grubu, birçok konuda olduğu gibi dijital dönüşüm konusunda da öncü oldu. Amacımız önce ‘Big Data’nın sağlıklı bir şekilde oluşturulması ve süreçlerin akışa uygun bir şekilde dijital dönüşümlerini tamamlamaları.

     Endüstri 4.0 projemizi, proje ortağımız olan Bosch firması ile yürütüyoruz. Dijital dönüşüm kapsamında 1. fazda (2018-2022) Platform kurulumu, İzlenebilirlik (Ürün, Proses, Kalite ve Mühendislik datalarının izlenmesi), Fall out (Iskarta) azaltma analitik ve makine öğrenme, Enerji analitik ve makine öğrenme ve artırılmış gerçeklik konuları çalışılıyor. Bu kapsamda üst yazılım kısmı için Bosch ile birlikte işbirliğimiz mevcut. Hardware, networking, siber güvenlik konuları Maxion İnci Jant Grubu tarafından yürütülüyor. 2. fazda (2021-2022) talep tahmini, yapay zeka ile birleştirilmiş görsel kontrol, durum izleme makine öğrenmesi (condition monitoring), palet izleme yer alıyor. Son faz olan 3. fazda (2023) AGV (Automated guided vehicle) yönetimi ve otomatik proses kontrol, Saha analitiği (Edge computing) modülleri hayata geçecek. Sistemin sürdürülebilirliği için dijital akademi çalışmaları da paralelde yürütülüyor.
     Dijital dönüşüm süreci çok zorlu bir süreç ve fabrikalarımızın her bölümünde çok sistematik ve geniş katılımlı bir çalışma gerektiriyor. Bizim önceliklerimizden biri bu kültürü yaşam biçimimiz haline getirmek. Bugün sektör lideriyiz, küresel anlamda örnek gösterilen başarılara sahibiz, bütün bu başarılarımızın sürdürülebilirliğinin inovasyon ve dijital dönüşüm alanındaki başarılarımıza bağlı olduğunun bilincindeyiz. Bir yandan inovasyon kültürünü yapılandırma çalışmalarımız devam ederken diğer yandan Endüstri 4.0 ile desteklenen ve ‘Akıllı Fabrikalar’a doğru giden bir değişim ve dönüşüme imza atıyoruz. Zorlu ama bir o kadar da heyecanlı bu sürecin içerisinde geleceğe doğru yol alıyoruz.

Yabancı ortaklığın yararları, olumsuzlukları ve zorlukları nelerdir?
      İştiraklerinden olduğumuz İnci Holding yabancı ortaklıklar ile büyüme ve çalışma yetkinliğine ve alışkanlığına sahip bir grup. 5 kıtada 12 ülkede üretim tesisi olan ve küresel pazarda en büyük jant üreticisi Brezilyalı Maxion Wheels ile ortaklığımızın 27’nci yılını geride bıraktık. Türkiye’deki başarılı ve sonuç odaklı çalışmalarımız sayesinde Maxion Wheels Globalin dikkatini çekerek son 10 yılın en büyük yatırımını Türkiye’ye yapmasını sağladık. Bir jant fabrikası ile başlayan ortaklığımızda bugün dört jant fabrikamızla üretimimize devam ederken 5. fabrikamızın da temelini attık.
     Her iki ortağımızın ortak değerleri, vizyonu, misyonu bizim için öncelikli ve değerler açısından baktığımızda büyük bir örtüşmenin söz konusu olduğunu söyleyebilirim. Eşit mesafede olmak, etik uygulamaların altına imzamızı atmak ve oluşabilecek her türlü riski minimize etmek öncelikli konularımız arasında yer alıyor. Çeviklik, hız ve verimlilik her iki taraf için de önemli. Ana sanayiye hizmet veren tedarik sanayi olarak içinde bulunduğumuz sektör oldukça dinamik ve tempolu. Hızlı olmamız, çevik olmamız, verimli ve rekabetçi olmamız, müşteri memnuniyetini ön planda wtutmamız, onların ihtiyaçlarını karşılayacak sistemleri kurmamız gerekiyor.

     Aynı zamanda sürekli gelişim, inovasyon ve dijital dönüşüm her iki ortağımızın gündeminde olan konular. İnci Holding yeni yatırımları ve farklı uygulamalarıyla öncü bir şirket. Maxion Wheels de farklı ve küresel inovasyon çalışmalarına imza atan bir grup. Maxion İnci Jant Grubu olarak avantajımız, her iki ortağımızın bu konulardaki zenginlikleri, know-how ı sayesinde sektördeki uygulamaların bir adım ötesinde olabiliyoruz. Kendi içimizde de kıyaslama, en iyi uygulama örneklerini değerlendirme, birbirimizden öğrenme olanağına sahibiz.
     Maxion İnci Jant Grubu’nda yetişen yeteneklerimiz Maxion Wheels Global’de başarılarıyla örnek oluyor. Globalde görevli, yurtdışında yaşayan birçok Türk yöneticimiz mevcut. Bu durum aslında esneklik ve adaptasyon kaslarımızın da ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Farklı bir örnek vermem gerekirse, İK’nın dijital dönüşümüyle ilgili bir uygulama var. Maxion Wheels Grubu içinde de yeni bir uygulama, ilk defa Türkiye operasyonlarında hayata geçti. Tamamen dijital platformda iletişimimizi daha etkin hale getirmek, daha kolay iletişim kurmak ve hatta çalışanlarımıza daha çok erişebilmek amacıyla hayata geçirdiğimiz bir platform. Türkiye Operasyonları birçok uygulamada öncü olabiliyor. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere sektörde bu anlamda biraz farklılaşıyoruz.+ Benzer Haberler
» Patates ihracatı ilk dört ayda yüzde 236 arttı
» Türkiye GDO’suz pamuk üreten üç ülkeden biri
» Sanayiciler muz üretimi ve ihracatına yönelecek
» “2020’de buğday üretimi 20,5 milyon ton öngörülüyor”
» “Devlet alım yaparsa fıstıkçılar tüccara teslim olmaz”
» “Turizmciler ileriye yönelik tahmin yapamıyor”
» Pandemi döneminde kuru fasulyede ani yükseliş
» Türkiye’de ayçiçeği üretimi 4 yılda yüzde 39 arttı
» 2020’de mercimek ithalatı arttı
» Yılın ilk 4 ayında mısır ithalatı arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.07.2020
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni