• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

MB: Kapanma nedeniyle bazı kalemlerde fiyat artışı düşük seyretti

04 Haziran 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

MB: Kapanma nedeniyle bazı kalemlerde fiyat artışı düşük seyretti

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), tarafından Mayıs ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu paylaşıldı. TCMB tarafından yayınlanan raporda enerji ve temel mal gruplarında yıllık enflasyonun gerilediği, gıda grubunda ise fiyatların yatay seyrettiği vurgulandı. Tüketici fiyatlarının Mayıs ayında yüzde 0,89 oranında arttığı, yıllık enflasyon 0,55 puan düşüşle yüzde 16,59 olduğu belirtilen raporda, “Yıllık enflasyon enerji ve temel mal gruplarında gerilerken, gıda grubunda yatay seyretti, hizmet grubunda ise yükseldi. Bu dönemde enerji fiyatları, Türk Lirası cinsinden petrol fiyatlarındaki gelişmelere ek olarak eşel mobil sisteminin uyarlanması ve tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasıyla yükseldi ancak yüksek baz nedeniyle grup yıllık enflasyon geriledi” denildi.

     Mayıs ayındaki kapanmaya bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı bazı kalemlerde fiyat artışlarının düşük seyrettiği belirtilen raporda, “Bu kapsamda, döviz kuru gelişmelerine karşın, giyim sektörü başta olmak üzere temel mal enflasyonu ılımlı bir seyir gösterdi. Hizmet grubu enflasyonunun seyrinde kapasite kısıtlarına bağlı olarak yüksek fiyat artışı sergileyen ulaştırma hizmetleri etkili oldu. Bu dönemde emtia fiyatlarındaki yükseliş genele yayılarak hızlandı. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ile bazı ürünlerde süregelen arz kısıtlarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiş ve maliyet baskıları etkisini sürdürdü. Bu gelişmelerle, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları ve eğilimleri bir miktar gerilemekle birlikte yüksek seviyelerini korudu” ifadelerine yer verildi.

Enflasyon temel mal ve işlenmiş gıdada azalırken, hizmette yatay seyretti
     Mayıs ayında tüketici fiyatlarının yüzde 0,89 oranında yükseldiği ve yıllık enflasyon 0,55 puan azalarak yüzde 16,59 olduğu aktarılan raporda, “Bu dönemde B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla, 0,62 ve 0,78 puan azalarak yüzde 17,49 ve yüzde 16,99 olarak gerçekleşti. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre hizmet grubunun katkısı 0,09 puan artarken, temel mal, enerji, alkol-tütün-altın ve gıda gruplarının katkıları sırasıyla 0,52, 0,05, 0,04 ve 0,03 puan azaldı. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle, 3 aylık ortalamalara göre B ve C göstergelerinin eğilimi geriledi. Bu dönemde, enflasyon eğilimi temel mal ve işlenmiş gıda gruplarında azalışını sürdürürken, hizmet grubunda yataya yakın seyretti. Hizmet fiyatları Mayıs ayında yüzde 1,18 oranında yükseldi, grup yıllık enflasyonu 0,50 puan artarak yüzde 13,62 olarak gerçekleşti. Yıllık enflasyon, ulaştırma hizmetleri grubunda belirgin bir oranda yükselirken, lokanta-otel, haberleşme ve kirada daha sınırlı bir artış gösterdi, diğer hizmetlerde ise bir miktar geriledi.

     Ulaştırma hizmetleri yıllık enflasyonundaki yükselişte, salgın sebebiyle getirilen kapasite kısıtlamalarına bağlı olarak şehirlerarası otobüs ücretlerindeki artış belirleyici oldu. Lokanta-otel grubu fiyat artışını yemek hizmetleri kalemi sürüklerken, kapanmanın da etkisiyle aylık fiyat artışı daha sınırlı gerçekleşti. Buna karşın, geçen yılın aynı ayındaki düşük baz nedeniyle grup yıllık enflasyonu yükselişini sürdürdü. Haberleşme hizmetleri fiyatlarındaki aylık artışta ise internet ücretleri etkili oldu. Temel mal yıllık enflasyonu Mayıs ayında 2,29 puan azalarak yüzde 20,84 oldu. Bu dönemde yıllık enflasyon, giyim ve ayakkabı grubunda daha belirgin olmak üzere tüm alt gruplarda geriledi. Giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarında bir süredir devam eden yüksek artış eğilimi, salgın kaynaklı kısıtlamalarla önemli ölçüde yavaşladı, grup yıllık enflasyonu 5,40 puan azalarak yüzde 5,56 seviyesine geriledi. Dayanıklı mal fiyatları bu dönemde artışını sürdürürken, otomobil ve mobilya gruplarında döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelerin etkileri izlendi, öte yandan elektrikli ve elektriksiz aletlerde gözlenen aylık fiyat düşüşü grup enflasyonunu sınırladı. Diğer temel mallar grubunda fiyatlar sınırlı bir artış gösterdi, grup yıllık enflasyonu yataya yakın seyrederek yüzde 18,59 oldu” ifadeleri kullanıldı.

Enerji fiyatları Mayıs ayında yüzde 1,50 oranında arttı
     Türk lirası cinsinden petrol fiyatlarındaki gelişmelere ek  olarak eşel mobil sisteminde yapılan uyarlamalar ve tavan fiyat  uygulamasından çıkılmasıyla birlikte akaryakıt fiyatlarının yüzde 3,84  oranında yükseldiği ifade edilen raporda, “Mayıs ayındaki ÖTV artışına rağmen, eşel mobil  uygulaması hâlihazırda önemli bir enflasyonist etkiyi bertaraf  etti. Doğalgaz ve katı yakıt fiyatları ise sırasıyla yüzde 1,33 ve 0,93 oranlarında artarak grup içerisinde öne çıkan diğer unsurlar oldu. Akaryakıt fiyatlarındaki artışa karşın, enerji grubu yıllık enflasyonu baz etkisiyle 0,73 puan düşerek yüzde 17,71’e geriledi. Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları Mayıs ayında yüzde 0,29 oranında arttı, grup yıllık enflasyonu yüzde 17,04 ile yataya yakın seyretti. Bu dönemde yıllık enflasyon işlenmemiş gıda grubunda 0,06 puan azalışla yüzde 14,61’e gerilerken, işlenmiş gıda grubunda 0,13 puan artışla yüzde 19,49’a yükseldi. İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, sebze grubu kaynaklı olarak taze meyve-sebze fiyatlarında artışa işaret etti. Bu dönemde, diğer işlenmemiş gıda grubunda kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürdüğü gözlendi. Mayıs ayında işlenmiş gıda fiyatları aylık bazda yüzde 0,87 oranında arttı, bu gelişmede ekmek ve tahıllar ile alkolsüz içecekler kalemlerindeki yükselişler öne çıktı. Böylelikle, taze meyve-sebze dışı gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 18,61 seviyesine yükseldi” denildi.

Tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları baskıları güçlendi
     Yurt içi üretici fiyatlarının Mayıs ayında yüzde 3,92 ile kayda değer bir oranda yükseldiği, yıllık enflasyonun 3,16 puan artarak yüzde 38,33’e ulaştığı değerlendirilen raporda, “Üretici fiyatlarındaki bu yükselişte, döviz kuru gelişmeleri, uluslararası emtia fiyatlarında süregelen artışlar ve arz kısıtları belirleyici oldu. Bu gelişmelerle, petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının eğilimi yükselişini sürdürdü. Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, yıllık enflasyon ara malı ve enerji gruplarında belirgin bir şekilde yükseldi. Mayıs ayında ara mallarında oldukça belirgin bir fiyat artışı gözlendi. Bu gelişmede demir-çelik ve ferro alaşımlar, tekstil iplik-elyafları, plastik ürünler, kâğıt ürünleri ve profiller öne çıkarken, artışların grup geneline yayıldığı izlendi. Enerji grubu fiyatlarındaki artışta rafine edilmiş petrol ürünleri ve elektrik enerjisinin üretimi ve dağıtımı öne çıktı. Sermaye malı grubunda metal yapı ürünleri ve diğer genel amaçlı makinelerdeki artışlar dikkat çekti. Dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki artışta mobilya, ev aletleri ve mücevherat belirleyici olurken, dayanıksız tüketim malları fiyatlarındaki yükselişte et ürünleri, diğer tekstil ürünleri ve katı-sıvı yağlar öne çıktı. Bu gelişmelerle, tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı baskılar güçlenerek devam etti” ifadelerine yer verildi.


+ Benzer Haberler
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor
» Coca-Cola’nın tanıtım desteği devam ediyor
» Pandemide dijital dönüşümü sağlayan şirketler ayakta kaldı
» Migros’tan sürdürülebilirlik algısı araştırması
» Nural: Finansal piyasalarda panik kaybettirir
» Çiğ süt kalitesini geliştirmek için AB ile işbirliği
» İzmir’in altyapı yatırımlarına uluslararası kaynak
» Afrika’nın doğu kapısı yapı malzemeleri sektörüne açıldı
» Sinop Üniversitesi laboratuvar malzemesi satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni