• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“MB piyasaları yönlendiremiyor”

24 Kasım 2021 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

“MB piyasaları yönlendiremiyor”


           HABER MERKEZİ      
     Ankara Sanayi Odası (ASO), kasım ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin piyasadan kopuk bir görüntü verdiğini belirten ASO Başkanı Nurettin Özdebir, “Merkez Bankası ne yazık ki piyasaları yönlendirme noktasında sözlü yönlendirmeyi yapamıyor. Merkez bankasının piyasaya güven verici bir iletişime geçmesi gerekiyor” dedi.

“TL’DEKİ DEĞER KAYBININ ÖNEMLİ NEDENİ BELİRSİZLİK”
     Merkez Bankası asli görevi olan TL’nin itibarını korumak için gerekli politika tercihlerini ivedi bir şekilde ortaya koyması gerektiğini dile getiren Özdebir,  “Ülke parasının değeri üretim gücünü ortaya koyar. Son dönemde TL’deki değer kaybı, risk algısını arttırırken üretim gücü üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkarmaya devam ediyor. Son haftalarda yaşanan TL’deki değer kaybının en önemli nedeni belirsizliktir. Cari fazlanın verildiği döviz talebinin azaldığı bir dönemde kurların bu denli yukarı yönlü hareketine anlam veremiyorum. Evet, bu aylarda reel sektörün bir miktar dış borç ödemesi var ama bu kadar artışa neden olacak bir miktar olduğunu da zannetmiyorum. Ortaya çıkan bu spekülatif hareketlerin Merkez Bankası’nın proaktif bir politika tercihi oluşturamamasının bir sonucu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“MB, PİYASADAN KOPUK GÖRÜNTÜ VERİYOR”
     Merkez Bankası’nın, mevcut durum ile piyasadan kopuk bir görüntü verdiğini aktaran Özdebir, “Eski FED bakanı Bernanke ‘para politikasının yüzde 98’i sözlü yönlendirme, yüzde 2’si ise aksiyondur’ der. Merkez Bankası ne yazık ki piyasaları yönlendirme noktasında sözlü yönlendirmeyi yapamıyor. Merkez Bankası’nın piyasaya güven verici bir iletişime geçmesi gerekiyor. Eski İngiltere Hazine Bakanı George Osborne’nun da ifade ettiği gibi, en iyi Merkez bankası en az şaşırtan, en az konuşulan ve yapacakları en iyi tahmin edilen Merkez bankası olması gerekir” ifadesine yer verdi.

“KÜRESEL PİYASALARDA ENFLASYON KAYGILARI DEVAM EDİYOR”
     Küresel piyasalarda enflasyon kaygılarının her geçen gün artmaya devam ettiğini söyleyen Özdebir, “ ABD’de 1990’dan bu yana kaydedilen en yüksek enflasyon verisi küresel piyasalarda belirsizliğinin daha da artmasına neden oldu.  Yüksek enflasyon, piyasaların sığlaşmasına, dış finansman kalitesinin düşmesine ve kurda oynaklığa yol açarak dolarizasyon sürecinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca Tedarik zincirindeki aksaklıkların devam etmesi, lojistik maiyetlerindeki artış, küresel enflasyon ve büyümeye ilişkin beklentiler, belirsizlik algısının hala devam ettiğini gösteriyor. Para politikalarının geleceğine dair belirsizlikler, yatırımcıların önünü görmesini zorlaştırırken, sürdürülebilir büyüme olgusundaki beklentileri de olumsuz yönde etkiliyor” sözlerine yer verdi.

“ASGARİ ÜCRET, KONUNUN GERÇEK SAHİPLERİ İLE KONUŞULMUYOR”
     Aralık ayı yaklaşırken ülkenin önemli gündem maddelerinden birisinin asgari ücret konusu olduğunu söyleyen Özdebir,  “Uzun zamandır bu ücreti tespit eden komisyonun yapısına itiraz ettik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bu komisyonda yer almıyor. Yani Türkiye ekonomisinin yüzde 99,8’ini oluşturan ve asgari ücret konusunun doğrudan muhatabı olan KOBİ’ler maalesef komisyonda temsil edilmiyor. İşçi tarafında da farklı bir durum yok. Yani masada konunun gerçek sahipleri maalesef yok “ dedi.


+ Benzer Haberler
» “Bereket ekonomisi inşa ediyoruz”
» “Sigorta sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz”
» Mobilexpress dokuz ayda 160 milyon işleme aracılık etti
» Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi alt yapı işleri yaptıracak
» MedıaMarkt aralık ayına da cazip fiyatlarla girdi
» Koçtaş’tan ZUBİZU üyelerine özel indirim kampanyası
» Konak ve Nilüfer Belediyesi, “Kardeş Şehir” oldu
» İndirimli alışveriş döneminde 50 milyon dakika görüşme yapıldı
» İzmir Marina’da Mavi Bayrak gururu
» Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni