• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“MB’nın güven sağlaması ve şeffaf olması gerekiyor”

25 Kasım 2021 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“MB’nın güven sağlaması ve şeffaf olması gerekiyor”


   ► Özgener, TL’nin çok kısa sürede değer kaybetmesinin, finansal piyasalarda ve reel sektörde fiyat oluşturmayı imkânsız kıldığını ve  piyasaların dengesinin bozulduğunu ifade etti

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Odası (İZTO), kasım ayı olağan meclis toplantısını hibrit olarak gerçekleştirdi. Toplantıda Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybına değinen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Bir günde yaşanan yüzde 17’lik değer kaybıyla, dalgalı kur rejimlerinde alışılagelmiş hareketlerin dışına çıkıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın somut adımlarla güven sağlaması gerekiyor. Ayrıca atacağı somut adımlarla tepkisinin net ve şeffaf olmasını sağlarken, ileriye dönük öngörülebilirliğin arttırılmasını ve piyasalarda dolaşan yanlış haberlerin olumsuz etkisinin azaltılmasını hedeflemelidir” dedi.

“ÜRETİMDE MALİYET HESABI YAPILAMIYOR”
     TL’deki değer kaybının bu seviyelerde kalıcı olması, enflasyonun yükselme riskini arttırdığını belirten Özgener, “Reel sektörün TL’nin geldiği seviyeyi hazmetmesinin zaman alacak. TL’nin çok kısa bir sürede bu kadar hızlı değer kaybetmesi, finansal piyasalarda ve reel sektörde fiyat oluşturmayı imkânsız kılarken, piyasaların dengesini de bozdu.  Enflasyona karşı para politikasının yönü doğru belirlenmelidir. Yapılan veya yapılacak faiz indirimlerinin sürpriz olmaması sağlanmalı, piyasalara uzun vadeli planlar aktarılmalı ve spekülatif ortam yaratılmasının önüne geçilmelidir. Üretimde maliyet hesabı yapılamadığı ve buna bağlı olarak fiyat verilemediği için aksaklıklar meydana geliyor, vadeli ticaret ve ödeme sistemlerinde sorunlar oluşuyor. Büyük çaba ve emekle işlerini yürütmeye devam eden insanlara orta ve uzun vadeli hedeflerle ilgili net bilgiler verilmeli, günlük açıklamalardan ve gelişmelerden etkilenmemeleri sağlanmalıdır. En çok ihtiyacımız olan olgular bilgi ve güven” diye konuştu.

“GÜNLÜK FİYAT AYARLAMALARI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”
     Para piyasalarındaki dalgalanmaların gölgesinde çalışmalarını, işlerini sürdürdüklerini belirten Özgener, “Günlük dalgalanmaların yüksek boyuta ulaşması nedeniyle, dövize endeksli ürünlerde haftalık, hatta günlük fiyat ayarlamaları ile karşı karşıyayız. Maliyet ve fiyat belirleme süreçlerinde vadeler iyice kısaldı. Ticaret hayatımızda her türlü adımı atarken çok dikkatli olunması gereken bir dönemden geçiyoruz. Para politikasında güvenin ve öngörülebilirliğin artmasına yönelik somut adımların atılması gerektiği kanaatindeyiz. Para politikasına bağlı olarak TL cinsi varlıkların hiç kimsenin arzu etmediği kadar düşük seviyelere geriledi. TL cinsi varlıkların döviz cinsi değerindeki düşüşü önemli sonuçlar” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYON ETKİSİNİN ARTAN BİR TAHRİBAT YARATTIĞINI GÖRÜYORUZ”
     DİSK’in araştırmasına göre Türkiye’de yaklaşık 10 milyon işçinin asgari ücret seviyelerinde çalıştığını ve asgari ücretle çalışanların da giderek arttığını aktaran Özgener,  “Gıda, konut, ulaştırma gibi temel ihtiyaç alanlarında yüzde 30’a yaklaşan yıllık enflasyon ile Türkiye’nin yüzde 9’luk büyümesi her kesim tarafından aynı oranda hissedilmiyor. Büyümenin herkesi memnun etmediğini ve enflasyonun etkisinin artan bir tahribat yarattığını görüyoruz. Büyümenin sürdürülebilir olması, istihdama katkı sağlaması ve hane halkına yansıması büyük önem taşıyor. Yani büyümenin kapsayıcı olması ve gelir dağılımı eşitsizliğini daha da arttırmaması hedeflenmeli” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» “Sigorta sektörüne yeni bir soluk getiriyoruz”
» Mobilexpress dokuz ayda 160 milyon işleme aracılık etti
» Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi alt yapı işleri yaptıracak
» MedıaMarkt aralık ayına da cazip fiyatlarla girdi
» Koçtaş’tan ZUBİZU üyelerine özel indirim kampanyası
» Konak ve Nilüfer Belediyesi, “Kardeş Şehir” oldu
» İndirimli alışveriş döneminde 50 milyon dakika görüşme yapıldı
» İzmir Marina’da Mavi Bayrak gururu
» Gediz Havzası için FAO’dan yeni proje
» Samsun T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu akaryakıt satın alacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni