• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Meclisinden Yorgancılar’a kredi yetkisi

12 Nisan 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Meclisinden Yorgancılar’a kredi yetkisi

   ► EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, nefes kredisine en fazla 3 milyon TL kaynak kullanılması için meclisten yetki aldı.

           SELDA AK     
     Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda meclis üyelerinin seçiminin ardından,11 Nisan Çarşamba günü yapılan seçimle Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar en fazla süreyle oda başkanlığını yürütme yolunda, 3. kez yönetim kurulu başkanı oldu.
     EBSO 2018-2020 döneminde gerçekleşen ilk meclis toplantısında görevinde üçüncü dönemine başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, nefes kredisiyle ilgili yaptığı konuşmada en fazla 3 milyon liraya kadar yeni kaynak kullanımı için meclisten yetki istedi. Yorgancılar şöyle konuştu: “Nefes kredisi uygulaması var. 3 milyonluk katkı payı ayırdığımız bu para 5 banka tarafından sanayicilere dağıtıldı. Ve aynı gün bitti. Yine de talep olduğuyla ilgili bize bilgi geldi. 6 ay ödemesiz 1 buçuk yıl vadeli şekilde kredi kullanım imkanı sağlandı. Şimdi meclis onay verirse bütçeden en fazla 3 milyon liraya kadar nefes kredisi için kullanım yetkisi istiyoruz”
     3 milyon lira civarındaki nefes kredisi için kullanım yetkisi kararı oy birliğiyle meclisten çıktı.

“Yenilenmemiz ve gençleşmemiz lazım”
     Daha önceki yönetimlerde de bazı değişiklikler olduğunu belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO Yönetim Kurulu üyeleri arasında yapılan değişiklikle ilgili şöyle konuştu:
     “Bu bir bayrak yarışı. Netice itibariyle herkesin burada emeği geçiyor. Yenilenmenin her zaman faydası var. Katkı koyan diğer arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum. Buralarda görev yapanlar huzurla, keyifle görev yapmalı. İzmir sanayisine, Türkiye sanayisine katkı koyacaklarına inanmalı.” 
     Yönetimde gençleştirme yaptıklarına dikkat çeken Yorgancılar, “Kadın üye daha önceki yönetimde de vardı. Daha önce Berkay hanım vardı. Şimdi ise İdil hanımı aldık. Genç arkadaşımız Ali Arda Yüksel de bu dönemde bizimle olacak. Dolayısıyla o da burada yetişir. Oda camiası, oda çalışmaları ile ilgili tecrübe kazanır. Çünkü bu işi bizden sonra yapacak olanlar gençler. O yüzden bizim gençlere örnek olmamız lazım. Yenilenmemiz ve gençleşmemiz lazım.” dedi.

“EBSO’da kırgınlık olmaz”
     Eski yönetimde olup da yeni yönetimde olmayan üyelerde herhangi bir kırgınlığın söz konusu olmadığını ifade eden Ender Yorgancılar, “Kırgınlık ne olabilir ki? Biz her zaman dostuz, arkadaşız. Biri gidecek, biri gelecek. Ben de gittiğim zaman benim yerime de birileri gelecek. Kırgınlık olduğunu düşünmüyorum. Başka yerlerde kırgınlık olabilir ama burada olmaz. Burası Ege Bölgesi Sanayi Odası. Burada kırgınlık, kavga, küslük olmaz.  Onu başka yerlere sormak gerek.” şeklinde konuştu.

“EBSO bir okul”
    CHP İzmir 24’üncü Dönem Milletvekili Alaattin Yüksel’in oğlu 39 yaşındaki Ali Arda Yüksel yönetim kurulunda görev alan en genç üyelerden biri olarak yerini aldı. Kendisini bu göreve layık görenlere teşekkür eden Yüksel, “Mecliste benden daha genç arkadaşlarımız var. Büyüklerimiz bizi layık gördüler onları mahcup etmemeye çalışacağım. Ben bunun çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum. Elimden geldiğince çalışıp faydalı olmak istiyorum. İnşallah kimseye mahcup olmam. EBSO bir okul. Bu fırsat her zaman var. Gençlerin bu işlere girip bu yerlerde görev alma arzusu yeterli değil. Diğer meclis üyesi ağabeylerimiz bu konuda serzenişte bulunuyor. Son dönemdeki genel konjonktürden dolayı bu tür oda ve sivil toplum kuruluşlarında gençler geri planda kalıyor. Genç sanayici arkadaşlarımız görev almaktan çekinmesin. Bu nezih ortamları kendimizi geliştirmek ve ülkemize faydalı olmak adına kullanmalıyız.”

“İzmir girişimci bir şehir”
     EBSO meclis ve meslek komitesi seçimlerinde meclisteki kadın sayısının azalmasıyla birlikte geçen dönemde seçilerek meclise 5 kadın üye girerken bu dönemdeki kadın üye sayısı 3 oldu. Geçmiş dönemden beri mecliste görev alan Işın Yılmaz’ın yanı sıra Mustafa Dirin’in kızı Dirinler Sanayi Makinaları ve Endüstri Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin ile Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili  İdil Yiğitbaşı meclise girdi.
     EBSO yönetim kurulunda yer almanın kendisi için çok güzel bir duygu olduğunu belirten Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı ise burada olmaktan, önemli bir görev üstlenmekten dolayı memnun olduğunu söyledi. Meclisteki kadın üye sayısının az olmasına dikkat çeken Yiğitbaşı, “Dolayısıyla burada yer almak oldukça önemli. EBSO’daki kadın sayısını arttırmamız lazım. Kadın sayısını artırmak için bir çalışma yapabilirsek iyi olur. Bende yapılacak her çalışmanın içinde yer almak isterim. İzmir, Türk sanayisinde öncü,  girişimci bir şehir birçok ilki var. Girişimciliğin daha da artması adına ve ülkemize katkıda bulunmak için kadınların her alanda yer alması gerekir.” dedi.

Esen, ikinci kez meclis başkanı oldu
     EBSO 2018-2020 dönemin Nisan ayı oturumunda gerçekleşen ilk meclis toplantısında meclis başkanı, iki meclis başkan yardımcısı ve iki katip üye belirlendi. EBSO meclisinin en yaşlı üyesi olan Nedim Uysal başkanlığında toplanan mecliste, meclis başkanlığına tek başına aday olan Salih Esen yeniden seçilirken Esen’in yardımcıları ise Işın Yılmaz ve Hakkı Attaroğlu, Meclis Katip Üyeliğine ise Fatih Aracı  oy çokluğuyla seçildi. İkinci kez seçilen Meclis Başkanı Salih Esen, meclis üye sayısının 132 olduğunu belirterek 64 sektörün homojen dağılımla temsil ediliyor olmasının EBSO için büyük kazanç olduğunu dile getirdi. 132 üyeden 41’inin yeni meclis üyesi olduğunu belirten Esen, 41 kişiden 8’inin daha önce de mecliste görev yaptığını, 33 meclis üyesinin ilk kez görev aldığını dile getirdi. Esen yeni üyelerin de katkılarıyla meclisin güçlendiğini sözlerine ekledi.

 


+ Benzer Haberler
» TÜSİAD’ın yeni başkanı Simone Kaslowski oldu
» Hazırgiyim ve tekstil sektörleri 15,6 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor
» Türk Eximbank’a 380,5 milyon dolarlık fon
» Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden açıkta satılan gıdalarla ilgili önemli uyarı
» Tunç Soyer: Bir arada yaşam kültürü olmadan adalet ve kalkınma mümkün değildir
» “İnsanlar tanzim noktalarında rencide edilmeyecek”
» EGİAD ve LİYAKAT Derneği’nden işbirliği
» Arkas rotayı buluta çevirdi
» Büyük ödül İzmirli mimar Kaftancı’ya
» “Gulfood İnovasyon Ödülü” Pınar Choco Labneh’e


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni