• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mecliste orman yangınlarıyla mücadele konuşuldu

12 Eylül 2019 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Mecliste orman yangınlarıyla mücadele konuşuldu

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda 18 Ağustos’ta Karabağlar’da başlayan ve yaklaşık üç gün süren İzmir’in en büyük orman yangını konuşuldu.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediyesi Birinci Başkan Vekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda 18 Ağustos’ta Karabağlar’da başlayan ve yaklaşık 3 gün süren İzmir’in en büyük orman yangını üzerine İzmir Orman Bölge Müdürü Vekili Mehmet Erol ve İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak sunum yaptı. Mecliste, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında 22 Eylül Pazar günü düzenlenecek ‘Otomobilsiz Kent Günü’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu ulaşım araçlarının 1 kuruş olmasına karar verildi.

“2019’da 395 yangına müdahale edildi”
     Belediye meclisinin bir bölümünü ormanda yapan toplumda bilinç oluşturan belediye meclisine teşekkür ederek sözlerine başlayan İzmir Orman Bölge Müdürü Vekili Mehmet Erol, “Ülkemizin orman yangınlarına hassas bir bölgede bulunuyoruz. Hassasiyet bakımından İzmir ili diğer vilayetlerden öncelikli olarak en çok yangınların çıktığı bir il. Yangına ilk müdahale süresi 12 dakikaya indirildi. Yangının çok çıktığı 11.00-18.00 saatleri arasında araç bekleterek erken müdahaleyi sağlıyoruz. Yangın mevsiminde müdahale süremiz 12 dakika. 2019’da 164 ormanda, 231 kırsal alanda olmak üzere 395 adet yangına müdahale edildi. Tırazlı da yangına 10 dakika içinde müdahale edildi. 53 saat sonra yangın kontrol altına alındı” açıklamalarında bulundu.
     Erol’un belediye tarafından yangına en erken müdahale imkanı olan köylüler traktör arkasında yer alan mile su tankeri bağlanması talebi üzerine cevap verem Özuslu, “Biz bu konuda gerekeni yapacağız. 150 yıldan beri orman genel müdürlüğümüzün çalışanları ve köylüler kahramanca orman yangınlarına karşı mücadele ediyor onların bu emekleri karşısında saygıyla eğildiğimizi belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

“Günde ortalama 64’ü yangın 80 olaya müdahale ediyoruz”
     İzmir İtfaiyesi’nin 300 araç, 1245 personelle hizmet verdiğini ve Türkiye’ye örnek çalışmalar yaptığını dile getiren İtfaiye Daire Başkanı Murat Varlıorpak, günde ortalama 64’ü yangın 80 olaya müdahale ettiklerini söyledi.
     53 saat süren Tırazlı büyük orman yangınının İzmir’in tarihindeki en büyük orman yangını olduğunu belirten Varlıorpak, İtfaiye Daire Başkanlığı’nın 200 su tankeri, 650 personel ve 50 dozerle yangın sahasında görev yaptığını ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin altı daire başkanlığı ve İZSU Genel Müdürlüğü’nün de yangın söndürme çalışmalarında canla başla çalıştığını söyledi.

Tırazlı yangınından etkilenen 7 mahalleye destek
     Menderes, Seferihisar, Karabağlar ilçelerine bağlı Tırazlı, Çatalca, Efemçukuru, Yeniköy, Kuyucak, Orhanlı ve Beyler mahallelerinde 18-21 Ağustos tarihleri arasında yaşanılan ve bir felakete dönüşen orman yangınında zarar gören tarım alanları ve yaşam alanlarında oluşan zararların tespiti doğrultusunda hazırlanan ve önerge ekinde yer alan orman yangını hasar miktarları tablosunda belirlenen bedellerin bin TL ve üzerindeki zarar bedellerinin yüzde 20’sinin üreticilere sosyal yardım amaçlı ödenmesi ve söz konusu ödemesi oybirliği ile kabul edildi.

Torbalı’daki alan yeniden Göztepe’ye tahsis edilecek
     İzmir’in Torbalı ilçesinde Göztepe Spor Kulübüne tahsis edilen, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Torbalı Belediye meclisinde tahsisi iptal edilen arazi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tahsisin yeniden yapılacağı ifadelerinde bulunmuştu.
     Mecliste gündeme gelen İzmir’in Torbalı ilçesi, Pancar Mahallesi’nde ‘Kapalı ve Açık Semt Spor Alanı’ belirlenmesine yönelik hazırlanan önerge ilgili komisyona gönderildi. 

22 Eylül’de toplu taşıma ücretsiz
     Dünyanın çeşitli kentlerinde her sene 16-22 Eylül tarihleri ‘Hareketlilik Haftası’ 22 Eylül günü ise ‘Otomobilsiz Kent Günü’ olarak kutlanmakta olup, ‘Otomobilsiz Kent Günü’ kapsamında toplu taşıma araçlarının kullanımının arttırılması ve toplu ulaşımı teşvik amacıyla 22 Eylül Pazar günü boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesine ait toplu ulaşım araçlarında geçerli tarifenin 1 kuruş olarak uygulanması oybirliği ile uygun bulundu.


+ Benzer Haberler
» İzmir Kalkınma Ajansı’ndan 22 projeye 18 milyon TL hibe
» Dünyada içerisinde küresel devlerin yer aldığı 5 milyon şirket risk altında
» “Üzümde ürün çeşitliliği rekabetçiliğimizi arttırır”
» İzmir Mozerellası için ilk adım atıldı
» Alsancak Bornova Sokağı yayaların oluyor
» Tarihi Carfi Köşkü bilgi ve kültür evine dönüşecek
» Palandöken, “Turizme yerli turist ayarı yapılmalı”
» Kemalpaşa’da çiftçiye ücretsiz toprak analizi
» Jülide Özçelik AASSM’de caz rüzgarı estirdi
» Mevsimlik tarım işçilerinin ortalama günlük ücretleri 2019 yılında %17,1 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.02.2020
  Ticaret 27.02.2020
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni