• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Mecliste siyasi seviyeyi aşağı çekmek isteyenlere izin vermeyeceğim”

11 Şubat 2020 Salı 15:00
12
14
16
18

“Mecliste siyasi seviyeyi aşağı çekmek isteyenlere izin vermeyeceğim”

   ► İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu gerçekleştirildi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Mecliste dilek ve temenniler bölümü kaldırılırken, yerine gündem dışı konuşmalar getirildi. Ayrıca meclis üyelerinin oturumda konuşma sürelerine de kısıtlama getirildi. Alınan kararların ardından meclis salonunun yenileneceğini belirten Soyer, “Salonumuz yenilenecek dijital saatler gelecek. Ancak şimdilik için konuşma süreleri için kum saati kullanacağız” dedi. Ak Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe’nin söz konusu Sayıştay raporunda Soyer’e yapılan suçlamaları okuması üzerine konuşan Soyer, “Sayıştayın tespit ettiği bulguları meclis gündemine taşımak, bunları müzakere etmeye çalışmak burada yaptığımız siyasetin seviyesinin aşağı çekilmesidir ve siyaseten ahlaksızdır, siyasi ahlaka uygun düşmez” diye konuştu.

“Kişisel saldırı yapılmasına müsaade etmeyeceğim”
     Boztepe’nin gündem dışı konuşmalar bölümünde Seferihisar Belediyesi’nin Sayıştay raporuyla ilgili Soyer’i hedef alan açıklamaları mecliste tansiyonu yükseltti. Boztepe’nin söz konusu Sayıştay raporunda Soyer’e yapılan suçlamaları okuması üzerine konuşan Soyer, “Siz sadece bana yapılan suçlamaları okuyorsunuz. Yaptığınız siyasi ahlaka yakışmayan bir şey, sizi uyarmam gerekiyor. Benim savunmam var. Siz bu yokmuş gibi burada hakimlik, yargıçlık yapıyorsunuz. Benim size cevap vermem söz konusu değil, Sayıştay’a gereken cevabı verdim. Sizin burada benim cevaplarımı gündeme getirmeden suçlamaları okumanız çok yakışıksız bir şey” diye konuştu. Konuşmalarına ardından Ak Partili Hüsnü Boztepe’nin ısrarla söz istemesi üzerine Soyer, “Siyasi ahlaka aykırı olduğu için size söz vermiyorum. Susar mısınız lütfen. Attıracağım sizi salondan” dedi.

     Meclisin siyasi seviyesini aşağı çekmek isteyenlere izin vermeyeceğini söyleyen Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü: “10 aydır görev yaptığımız bu mecliste iki şeye özen göstermeye çalıştım. Birincisi siyasi ahlakı korumaya gayret ettik. İkincisi siyasetin seviyesini başka yerlerde olduğu gibi aşağılarda tutmayalım, hepimizin layık olduğu seviyede siyaset yapalım istedik. Ve dedik ki zarafetle zafiyeti kimse karıştırmasın. Zarafet zafiyet demek değildir. Belediye başkanı olmak yaptığım, yapamadığım, yapmadığım şeylerle ilgili söz alan hiçbir arkadaşımın sözünü kesmem. Ama kişisel saldırı noktasında hiçbir arkadaşımın bir diğerine bunu yapmasına izin vermem, söz de vermem. Çünkü Sayıştay raporları her belediyeyle ilgili birtakım bulgular tespit eder.

     Türkiye’de bir tane belediye yoktur ki sayıştay bazı bulgular tespit etmesin. Bu bulguların cevaplanması istenir, verilen cevaplar yeterli bulunur bulunmaz buna göre yargı yolu açılır. Bütün bunlar yokken sayıştayın tespit ettiği bulguları meclis gündemine taşımak, bunları müzakere etmeye çalışmak burada yaptığımız siyasetin seviyesinin aşağı çekilmesidir ve siyaseten ahlaksızdır, siyasi ahlaka uygun düşmez. O nedenle söz vermedim, bundan sonra da vermeyeceğim. Bu meclisin siyasi seviyesini aşağı çekmek isteyenlere izin vermeyeceğim. Çünkü bu meclisin büyük çoğunluğu paçadan çekiştiren, sataşan bir siyaset anlayışını istemiyor. Dolayısıyla da bunu yapaya kalkan arkadaşlara izin vermeyeceğim.”

“Elektrik fabrikası ve balıkçı barınağı konularını her mecrada söyleyeceğiz”
     Cumhurbaşkanlığından onay bekleyen elektrik fabrikası ve balıkçı barınağıyla ilgili taleplerini her fırsatta dile getirecekleri ifade eden Soyer, “Elektrik fabrikası 10 ay oldu, balıkçı barınağı daha da uzun. Her meclis sonunda bende gündem dışı konuşmalarda bu dileğimi ifade etmeye devam edeceğim. Bir gerekçesi mi var? Belediye ihaleye girmiş 10 aydır bu onay verilmiyor. Bunu kabul etmiyoruz, talep etmeye devam edeceğiz. En üst düzeyde, en üst makama taleplerimizi yaptık. Elektrik fabrikasıyla ilgili ne gibi bir sorun olabilir. Diyelim ki İzmir Büyükşehir Belediyesinin ihaleye girilmesi mümkün değil dendi tekrar ihaleye çıkılır. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bunu her mecrada söylemeye hakkı var, bizde söylemeye devam edeceğiz. Biz haklıyız, taleplerimizi defalarca söyledik söylemeye de devam edeceğiz. Buradan sesimiz daha çok yere gitsin, gitmesi gereken yere gitsin. Biz İzmir’iz İzmir olarak bunları hak ediyoruz” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Çeşme, geleceğin 50 yılının turizm merkezi olacak
» Yasadışı trol avcılığına geçit yok
» Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”
» Başkan Soyer EuroVelo 8. Akdeniz Rotası İzmir Güzergahı’nı açtı
» “YEKDEM’in uzatılması yatırımcıya nefes aldırdı”
» Ödeme sistemlerinde yeni bir devir başlıyor
» Yıl sonu dolar kuru ve enflasyon beklentisi yükseldi
» Başkan Sandal’dan gazilere ziyaret
» Girişimcinin hassas noktası kur riski
» Başkan Soyer Gaziler Günü törenine katıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.09.2020
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni