• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Medikalde Çin’in alternatifi olabiliriz”

23 Mart 2020 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

“Medikalde Çin’in alternatifi olabiliriz”

   ► Sağlık Yatırımcıları Derneği Genel Başkanı Dr. İhsan Şahin: Milli medikal sanayimizi kurarak önümüzdeki 2 yılda 200 bin kişiyi istihdam edebiliriz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle işletmeler bir bir kapanırken, medikal ve ilaç sektöründe üretim yapan firmalardan “biz görevimizin başındayız” mesajı geldi.
     Sağlık Yatırımcıları Derneği Genel Başkanı Dr. İhsan Şahin, medikal üretim yapan fabrika ve firma sahipleri ile yaptıkları değerlendirmede, “Bütün olumsuz şartlar ve imkanlara rağmen medikal üretimde son kapasite ile ürün üretmeye çalışmalıyız ve ülkemizin ihtiyacı olan sağlık ürünlerini karşılamalıyız. Fırsatçılık yapanlara, haksız kazanç elde etmek isteyenlere, komisyoncu ve aracılara fırsat vermemeliyiz” kararının alındığını söyledi.

     Şahin, işletmelerin AVM’lerin fabrikaların işi ve işletmelerini durdurduğu şu günlerde özellikle sağlık işletmelerinin tıbbi malzeme ve ilaç fabrikalarının tam tersine üretimlerine ara vermeden devam etmelerini istediklerini belirterek, “Bazı medikal ve ilaç üretimi yapan firmalarla değerlendirmelerimiz oldu. Firma sahipleri ‘Fabrikalarımızı kapatacak mıyız’ diye sordular. Ancak bizler bütün olumsuz şartlar ve imkanlara rağmen medikal üretimde tam kapasite çalışmaya devam edilmesi gerektiğini ifade ettik. Bu nedenle fabrikalar kapatılmamalı, medikal sarf ve ilaç üretimlerimiz tam kapasiteye geçmeli” dedi.

MİLLİ MEDİKAL ÜRETİM TESİSLERİNİ KURMALIYIZ
     Türkiye’de medikal alanda irili ufaklı 700-800 üretici olduğunu, bunların büyük kısmının Ankara ve İstanbul’da faaliyet gösterdiğini ve yaklaşık 25 bin kişiyi istihdam ettiğini hatırlatan Şahin, “Koronavirüs bir kez daha göstermiştir ki ülkemizin sağlığı ve sağlık için gerekli olan malzemeler, ilaçlar bir başka ülkenin insafına ve inisiyatifine bırakılamaz. Bu nedenle kendi milli sağlık medikal üretim tesislerimizi kurmalı ve hızla yerli üretime geçmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

     Bu güne kadar yerli medikal üreticilerin özellikle Çin kaynaklı fiyat ve rekabet baskısına dayanamadığını ve yeterince büyüyemediğini anlatan Şahin, “Ancak sağlık sektörü olarak korona öncesi ve korona sonrası diye dünyadaki tüm stratejilerin değişeceğini görüyor ve buna inanıyoruz. Önümüzdeki süreçte kendi Milli Medikal Sanayimiz ile bu tesis ve üretici sayımızı en az on katına çıkarmamız lazım. İstihdam hedefimiz önümüzdeki iki yıl için en az 200 bin kişi olmalı. Bunu yapacak gücümüz ve pazarımız var. Eğer bu salgını doğru okur ve doğru pozisyon alırsak medikal sanayide, hem ülkemizin tüm ihtiyacını karşılayabilecek bir potansiyelimiz olur hem de bölgemizdeki ülkelerin ihtiyacını büyük oranda karşılayan Çin’in en büyük alternatifi biz oluruz” dedi.

BİRÇOK ÜLKEDE BİZDEKİ SİYASİ İRADE YOK
     “Yeni bir dünya düzenine, yeni bir sanayi anlayışına hatta yeni bir savunma anlayışına geçiyoruz” diyen Şahin, şunları söyledi:
     “Sadece biz değil zannederim bütün dünya böyle düşünüyor. Ama birçok ülkede bizim sahip olduğumuz yetişmiş insan kaynağı ve siyasi irade yok. Tüm sağlık medikal yatırımcılarımız adına bu ülke için üretmeye, çalışmaya, daha çok çalışmaya söz veriyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Türkiye Perakendeciler Federasyonu tüketicileri alışveriş saatleri konusunda uyardı
» “Sağlık çalışanlarına var gücümüzle destek oluyoruz”
» Gürer: “EPKD’nin fatura kararı hayal kırıklığı yaşattı”
» Memurlarla internet üzerinden sözleşme
» PTT’den dağıtılan sosyal yardımlar evlere teslim edilecek
» Çeşme Belediyesi’nden psikolojik destek hizmeti
» “Evde kal” günlerinde ambalaj atıkları evlerde ayrı biriktirilmeli
» İzmir’de Mart ayı su tüketimi geçen yıla oranla arttı
» Menemen Belediyesi’nden minibüs ve otobüs esnafına destek
» İzmir’de psikolojik destek hattı devrede


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni