• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Mehmet Önder ►ÇOK GEÇ OLMADAN
12
14
16
18
08/10/2020 06:46
Aşı bulunsa bile evimize gelebilecek mi ?

monder4@me.com

     Covid-19 salgını ve aşı çalışmaları devam etmekte ve yakın gelecekte aşının bulunacağını düşünülmektedir. Aşı hazır olduğunda evimize gelebilmesi için karşımıza ciddi bir lojistik problemi vardır. Dünya nüfusu kadar, yaklaşık 8.000.000.000 (8 Milyar) insanın aşı olması ve bu tek doz ise 8 Milyar, çift ise 16 Milyar doz aşı üretilmesi ve bir yerden bir yere taşınması gerekecektir.

     Nakliye işlemleri hız ve pratiklik açısından hava yolu ile yapılacak ve tek doz aşı vurulacaksa aşı taşımaya uygun 8000 adet, çift doz ise 16.000 adet B747 kargo uçağının hareketi gerekecektir. Buna ek olarak üretilen aşının üretim yerinden havalimanlarına taşınması için gerekli soğuk zincir özelliklerine sahip kamyonların da karayolunda hareketi söz konusu olmaktadır. Ayrıca Covid-19 aşısı tehlikeli madde olarak kabul edilmekte ve belli önlem ve şartlar altında taşınması gerekmektedir.

     Tüm bu şartları sağlamak için her sektörün üzerine düşen görevler vardır.
Bunlar,
    ✓ Havayolu şirketlerinin şu anda salgın yüzünden âtıl durumda olan personelin ve uçaklarının bu operasyona yönelik hazırlık yapmasına gereksinim duyulacaktır. Normalde bu sayıda kargo uçağı bulunmamakta ve bazı yolcu uçaklarının da kargo uçağına çevrilmesi gerekecektir. Ancak bu işlem de anında olabilen bir iş değildir, Yolcu uçaklarının kargo olarak uçma ön izni olmasına rağmen ek çalışma yapılıp kargo taşıma izni de alması gerekmektedir.
    ✓ Ayrıca, karayolu taşımacılığı için gerekli donanıma sahip kamyon ve gerekli belgelere sahip sürücülerin olması,
    ✓ Depolama için uygun depo koşulları,
    ✓ Ambalaj üreticilerinin uygun ambalajlar üretmek için hazırlanmış olması,
    ✓ Tüm bu işlemlerin koordinasyon ve kontrolünü yapacak olan tehlikeli madde konusunda eğitimli kişilerin yani Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının (TMGD) olması gereklidir.

      Tehlikeli madde mevzuatı ve taşımacılık sistemi karşılıklı anlaşmalarla 52 ülke tarafından benzer koşullarla kabul edilmiştir. Türkiye taraf ülkelerden biridir ve TMGD meslek olarak tanımlanmış olup mevzuat gereği şartları sağlayan tüm firmalarda uygulamanın gerekli olacağı ve TMGD görevlendirmeleri gerektiği ilan edilmiştir. Bu şekilde can, mal ve çevre emniyeti gözetilerek hızlı üretim, nakliye ve depolama yapılabilmesi ve sağlıklı bir taşımacılık sağlanması hedeflenmiştir.

     TMGD tarafından kontrol edilen ve uygun olduğu beyan edilen bir nakliyat anlaşmaya üye olan tüm ülkelerce kendi tarafından kontrol edilmiş gibi kabul edilmekte, ayrıca bir incelemeye gerek duyulmamaktadır. Bu şekilde tüm tehlikeli madde içeren kargoların, dolayısıyla aşının da istendiği gibi çok hızlı teslimatı mümkün olacaktır.

     Bu bağlamda sağlıklı tedariki sağlayabilmek için hava taşımacılığında kural koyucu durumda olan IATA (İng. International Air Transport Association / Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) bir çalışma yapmış ve tehlikeli madde olarak taşınacak aşıları UN 3373 BİYOLOJİK MADDE, KATEGORİ B olarak tanımlamıştır.

     Tanımın yapılmış olmasından hareketle paketleme şekli, ambalaj çeşidi, araç çeşidi, taşıma miktarı, güvenlik önlemleri gibi konular standart hale gelmiş ve tüm Dünya’da çevre ve insan sağlığını koruyacak şekilde aşıları bozulmadan nakletmek için gerekli ilk adım sağlanmıştır. Bu önlemleri yerel olarak uygulatacak ve kontrol edecek olan kişiler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarıdır.

     Türkiye aşıların nakliyesini sağlama yeterliliği açısından şanslıdır ve bu operasyonu kaldıracak tüm olanaklara sahiptir. Ancak operasyonların uzun süreceği, farklı salgın hastalıklarında çıkabileceği düşünülerek özellikle TMGD kısmında acilen iyileştirmeler yapılması gereklidir. Bu bağlamda TMGD gibi teknik bir işte yetişmenin zorluğu da göz önüne alınarak TMGD ile ilgili sorunların yetkililerce düzeltilmesi ve sektörün önünü açacak kararların bir an önce alınması gereklidir. Aksi takdirde mevcut çalışanlar da mesleği bırakacak ve yılgınlık nedeniyle başladığımız yerden daha kötü bir yere varmış olacağız.

     TMGD’ler ile ilgili birçok sorun vardır ve çeşitli dernek ve kurumlarca defalarca dile getirilmiş, öneriler verilmiş ancak ilerleme sağlanamamıştır. Bence en önemli olan iki tanesini burada paylaşmak isterim.
     İlk olarak, ilgili makamlarca TMGD ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kurumlarına (TMGDK) mevzuat maddeleri gösterilip hangi firmaların kapsama alınacağı belirlenmekte ve buna uygun hazırlık yapmaları istenmektedir.

     Ancak mevzuatların uygulamaya girişleri söylenen tarihte olmamaktadır. İlgili tarihler sürekli ertelenmekte, hatta kapsamdan muaf olan firmalar daha da arttırılmaktadır. Yetkili makamlarca alınan kararların süreç içinde sürekli değiştirilip, yürürlüğe girişlerinin sürekli ertelenmesi TMGD açısından yılgınlık sebebi olmakta ve önünü görememektedir. Ayrıca uygulamaya olan inançlarını da sorgulamaya başlamışlardır.

     İkinci önemli sorun olarak, TMGD mesleğini desteklemeye ve sağlıklı olarak yapılmasını sağlamakla görevli olan karar verici konumunda olan kişilerin azlığı ve sık sık değişmesi olarak görülmektedir. Bu nedenle yapılan görüşmeler, ilerlemeler istenilen hızda olmamaktadır. Her değişimde tekrar başa dönülmektedir.

     Bu şekilde sorunların uzun zamandır çözülememesi nedeniyle sektöre ilgi azalmış, eğitim almış önemli miktarda TMGD sektörde çalışmayı bırakmıştır.
     Çok geç olmadan TMGD gibi yetişmesi seneler alan bir mesleğin sorunlarının tekrar gözden geçirilip toplum sağlığı ve güvenliği yönünden acilen değerlendirilmesi gerektiğinin farkına varılması dileğiyle.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vefat yüzdesi stabil durumda

  İkinci el’de fiyat artışı devam edebilir

  MB’den kredi kartı faizlerine düzenleme

  HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayi ile sağlanacak

  Turizmde gelir kaybı 460 milyar $’a ulaştı

  İzmir iş dünyasından deprem mesajı

  SunExpress’ten İzmir’e destek

  Başkan Soyer depremde son durumu anlattı

  Başkan Kılıç geceden sabaha ihtiyaçları karşıladı

  Bayraklı Belediyesi, vatandaşı bir an yalnız bırakmadı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri teyakkuzda

  Gaziemir Belediyesi’nde deprem teyakkuzu

  “Vatandaşlarımızın sağlığı için marketlerimizde üst düzey önlemlere devam ediyoruz”

  Biyoteknoloji yatırımları yükseliyor

  İşitme engelli cemaat için işaret dili öğrenmeye başladı

  Arsa fiyatları yüzde 21, arazi fiyatları ise yüzde 25 arttı

  İklimlendirme sektörünün en iyi ihracatçıları ödüllerine kavuştu

  Borsalarda Alım-Satım

  Ege Ekonomik Forum 2 Kasım’da başlıyor

  Şeker pancarı baz alım fiyatı 336 TL oldu

  2021 yılında 387 fuar düzenlenecek

  Viven İnşaat’tan İzmir’e yatırım hamlesi

  İşler: Tesislerimiz İzmir Valiliği’nin emrinde

  Asrın projesi Marmaray 7 yaşında

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Koçtaş hizmet ağını genişletmeyi sürdürüyor

  Türkiye Finans ülke ekonomisine 60,5 milyar lira katkı sağladı

  Vestel İngiliz Hostess ve White Knight markalarını satın aldı

  Efes Selçuk Belediyesi vatandaşların yanında

  Bornova Belediyesi alanda

  “Deprem değil bina öldürüyor”

  SULAMA GÖLETİ DAMLA SULAMA TESİSİ İNŞAATI YAPIM İŞİ

  İhale Özetleri

  31 Ekim 2020 Tarihli ve 31290 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif hasta sayısı 40 bini aştı

  İzmir’de 6,6 büyüklüğünde deprem

  Nestle’den Bursa’ya 250 milyon liralık yatırım

  Dış ticaret açığı Eylülde %190 arttı

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Anadolu’da sanayinin güneş panelleri HT Solar’dan

  Bornova’ya yeni bağlantı yolu

  İzmir’e Dünya Turizmi’nden çifte ödül

  İnci Akü’ye Social Media Awards Turkey’den altın ödül

  GSYİH’nin % 70’i aile şirketlerinden

  Evde kalan vatandaşlara ‘Canlı’ konser

  Araç izin süresi uzatıldı

  Turizm gelirlerinde yüzde 71’lik düşüş

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.10.2020
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni