• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Mehmet Önder ►ÇOK GEÇ OLMADAN
12
14
16
18
28/01/2021 06:25
Yöre Halkının Farkındalığı Hayatınızı Kurtarır

monder4@me.com

     Afetler insanların canına, malına ve çevreye kısa sürede büyük zarar veren olaylardır. Doğal afetler yaşamımızın bir parçası olarak kabul edilirken, insan kaynaklı afetler de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. En çok etkileyenlerin bir tanesi de denizde olan tanker kazaları ve sonucunda kimyasal maddelerin denize dökülmesidir. Büyük zarar vermelerinden dolayı afetlerin etkilerinden korunmak ve sonuçlarını yönetebilmek için afet öncesinde ve sonrasında birçok çalışma yapılmaktadır. Bu amaçla AFAD, AKUT gibi çeşitli kurumlar kurulmuştur.

     Afetleri yönetebilmek için iki temel yöntem uygulanmaktadır. Bunlar, risk yönetimi ve kriz yönetimdir. Kriz yönetimi olay olduktan sonra neler yapılması gerektiğini belirlerken, risk yönetimi olay olmadan önce yapılan hazırlıklı olma, zarar azaltma ve erken uyarı çalışmalarını kapsar. Yapı itibariyle proaktif bir yaklaşımdır.

     Bugün kriz yönetimi üzerinde sıklıkla durulmakta, ekipler kurulmakta ve aletlerin, teknolojinin reklamı yapılmaktadır. Halbuki afet yönetiminde esas olan yaklaşım kriz yönetimi değildir. Esas olan risk yönetimine ağırlık verilip afet olmadan tedbirlerin alınarak zararın en aza indirilmesidir. Ancak Türkiye’de yapılan çalışmalara bakıldığında risk yönetimi arka planda bırakılıp kriz yönetimi üzerinde daha fazla durulduğu görülmektedir. Bu olumsuz durumu engellemek için risk yönetimi ön plana çıkartılacak şekilde planlanmalıdır.

    Risk yönetimini ön plana çıkarmanın en etkili yöntemi de yöre halkını işin içine katmak, farkındalığını arttırmaktır. Yöre halkının farkındalığının arttırılması ile risk yönetimi öne çıkarılmakta, hazırlıklı olma, zarar azaltma ve erken uyarı konularında yöre halkına görev verilmektedir.

     Yöre halkına verilen görevlerin neler olabileceğini bir örnek üzerinden inceleyelim.
     Örneğin İzmir’e yakın olan Çandarlı körfezinde sürekli bir gemi ve tanker trafiği bulunmaktadır.   Bu trafik aynı zamanda kaza olasılığını arttırmakta ve risk yönetiminin nasıl uygulanacağını göstermek için örnek vermeye uygun hale gelmektedir.  

     Bu kapsamda, denize dökülmesi olası olan tehlikeli maddeler için hazırlıklı olma, zarar azaltma ve erken uyarı sistemi kurmak önemlidir. Özellikle denize dökülen tehlikeli maddelere etkin şekilde müdahalede edebilmek için hızlı davranmak gerekmektedir. Hızlı olmak ancak erken uyarı ile mümkün olur. Tehlikeli madde denize döküldükten sonra kısa sürede müdahale edemezseniz zarar katlanarak artmakta, geri dönülemez boyuta çıkmaktadır.  Bu nedenle bu tip bir olayı ilk olarak fark etme potansiyelinde olan yerel halkın işbirliği ve davranış şekli çok önemlidir.

     Bu şekilde bir farkındalık çalışmasının amacının doğru belirlenmesi önemlidir. Bu bağlamda örnek olayımızdan devam edelim ve Çandarlı körfezi ele alınarak yapılacak çalışma için amaç belirleyelim.  

     Amacımız çevre farkındalığı ve koruma anlayışına sahip bilinçli-duyarlı ve anlayışlı bir kamuoyu yaratmak olarak belirlenebilir. Bu amaç çerçevesinde yöre halkının desteğini nasıl sağlayacağız? Bunu sağlamak için öncelikle kendilerine karşı karşıya oldukları sorunlar anlatılacak ve kazanın yaşamlarını doğrudan etkileyeceğini, çocuklara, işlerine zarar vereceği gösterilecektir. Aynı zamanda bunun olmasını engellemek için yapabilecekleri şeyler olduğunu da bilmeleri lazımdır. Bu şekilde duyarlılık ve farkındalık artacak, yol gösterildiğinde gönüllü olarak destek olacaklardır.

     Duyarlılığın ve farkındalığın arttırılması çalışması yöredeki öğretmenler, sağlık ocağı personeli, muhtarlar, imamlar, izciler, balıkçılar, öğrenciler ve diğer gönüllülere eğitimler verilerek, uygulamalar yapılarak desteklenecektir. Yapılacak eğitimlerde karşı karşıya kalacakları olayın ne olduğu, nasıl sonuçları olabileceği, olayı gördüğümüz anda ne yapılması gerektiği, olayın devamında ne yapılması gerektiği, müdahale ekipleri gelene kadar nasıl davranılacağı gibi konular öğretilecektir.

     Bu kapsamda yapılacak olan çalışma sonrasında herhangi bir olayı ilk olarak fark etme olasılığı çok yüksek olan yöre halkı adeta bir erken uyarı sistemi gibi çalışacaktır. Bu sayede uyarı ve doğru yönlendirme sonucu müdahale ekipleri zamanında müdahale edeceklerdir.

     Buna ek olarak çevre bilinçleri de artacak, sahile vuran bidon, denizdeki koku, kimyasal gibi normalden farklı olan durumlar için ne yapılması gerektiğini bilecekler ve müdahale ekipleri gelene kadar başkalarının da zarra görmesini engelleyeceklerdir.

     Bu şekilde yerel halkın olaya bilinçli şekilde proaktif olarak katılımının sağlanması sadece denizde olan kazalar için değil, deprem, yangın gibi doğal afetler içinde kullanılabilir. Böyle bir pilot proje yöre belediyelerinin koordinasyonu ile yapılabileceği gibi, proje sonuçları diğer paydaşlarla paylaşılarak tüm Türkiye çağında seferberlik oluşturulabilir.

     Çok geç olmadan yöre halklarının doğru yönlendirilmesiyle tüm Türkiye çapında erken uyarı sistemi kurmanın mümkün olduğu ve çevre bilincine sahip gençlerin ülkemizin geleceği olduğunun farkına varılması dileğiyle.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Ege Orman Vakfı’ndan 26 yılda 10 milyon fidan

  Gençler, sürdürülebilir bir dünya için “su”yu çalıştı

  Karşıyaka Belediyesi bank ve çöp kovası satın alacak

  Balıkesir OSB yeni yatırımcılar için hazır

  Gürer: Karayolları, PTT ve TCDD’de binlerce taşeron çalışan var

  Piri Reisli miniklere NASA’dan teşekkür belgesi

  Başkan Soyer’e teşekkür ziyareti

  İnternetle ilgili şikayetler yüzde 117 arttı

  Şubat ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri bugün yapılıyor

  Trafikte ‘normalleşme’ yoğunluğu

  Türk Telekom’dan, 5 alanda önemli başarı

  İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

  Vestel’in akıllı tasarımlarına ABD’den 17 ödül

  Narlıdere metrosunda ilk tünel tamam

  AXA, öngörü raporu ile geleceğe bakıyor

  Başkan Kılıç’tan Yeşilova kâşifine vefa ziyareti

  Çatalca Orman İşletme Müdürlüğü orman yolunda sanat yapım işi yaptıracak

  19. Caz Afişi Yarışmasına davet

  Turkcell, Kadın Futbol Ligi’nin ilk isim sponsoru oldu

  Şirket içi tehditler kabusunuz olmasın

  Hackerler bu kez “3 bin TL pandemi desteği” yalanını kullanıyor

  Bayraklı’da spor var, engel yok

  Bakırköy Belediyesi tribün inşa ettirecek

  Yapay zekada sınırlar hukuki düzlemde çizilmeli

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Geleceğe damgası vurması beklenen cep telefonu teknolojileri

  E-ticaret, tüketicilerin güvenlik endişelerine rağmen büyüyor

  SUV’un öncüsü Nissan Qashqai yine lider

  Kale Alarm’dan sevdiklerinizin güvenliği için iki yeni kamera

  TIBBİ CİHAZ SATIN ALINACAK

  BAHÇE MAKİNESİ ve EKİPMANLARI ALIMI

  TONER ALIMI YAPILACAK

  GÜVENLİK HİZMETİ ALINACAK

  İhale Özetleri

  09 Mart 2021 Tarihli ve 31418 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a oranı %9,48’e yükseldi

  Organik tarım sektörü 3 projeyi birden hayata geçirecek

  İhracatçı kadınlardan Afrika’ya sanal çıkarma

  İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Şubat’ta 51,5 oldu

  Eczacıların işi 20 kat hızlandı

  Türk ilaç endüstrisi, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile bir araya geldi

  Türkiye’de ihracat 2021’de 30 milyar dolar artacak

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Bıçakçı Han’da Kadın Emeği Sergi ve Satış Pazarı açıldı

  OGM’den 10 yılda 1.027 kadına 7,2 milyon TL destek

  “Fiyat istikrarı için tarımda planlı üretim gerekli”

  Avrasya Tüneli ülke ekonomisine 6 milyar liralık katkı sağladı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 09.03.2021
  Ticaret 08.03.2021
  Ticaret 06.03.2021
  Ticaret 05.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni