• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Merkez Bankası: Para politikasındaki temkinli duruş sürecek

05 Aralık 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Merkez Bankası: Para politikasındaki temkinli duruş sürecek

           HABER MERKEZİ     
     TCMB, para ve kur politikası raporuna göre 2020 yılında 12 faiz toplantısı yapacak. Raporda enflasyondaki düşüşü kalıcı hale getirmek için para politikasındaki temkinli duruşun süreceği belirtilirken, enflasyonda belirsizlikleri azaltacak yapısal reformların fiyat istikrarına katkıda bulunacağına dikkat çekildi.
     Merkez Bankası (MB) 2020 yılı para ve kur politikası raporunu açıkladı. Enflasyonla mücadelede toplumsal mutabakat ve ortak bir çabanın önemine vurgu yapılan raporda, Türkiye’de enflasyon oranı akran ülkelere kıyasla halen yüksek seyretmektedir. Enflasyondaki düşüşü kalıcı hale getirebilmek için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığı, ülke risk priminin ve uzun vadeli faizlerin gerilemesi açısından büyük önem taşımaktadır. TCMB’nin amacı enflasyonu önce tek hanelere indirmek, sonrasında da nihai hedef olan yüzde 5’e düşürmektir” denildi.

“Enflasyona dair aşağı yönlü riskler belirgin”
     MB 2020 yılı para ve kur politikası raporunda küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleştiğini bildirdi. Ticarette korumacılık önlemleri ve küresel ekonomi politikalarına dair belirsizliklerin Türkiye ekonomisini etkileme potansiyeli taşıdığına değinilirken “Küresel büyüme ve ticaret savaşlarına ilişkin endişeler ile gelişmekte olan ülke varlıklarına yönelik risk iştahındaki oynaklıklar 2020 yılı için yukarı yönlü risk unsurları arasında ön plana çıkmaktadır. TCMB, 2020 yılında fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edecektir. Bankaların TL ve döviz likidite yönetimlerine katkıda bulunmak amacıyla TCMB, 2019 yılında olduğu gibi piyasa şartları gereğince dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici bir rol oynamayı sürdürecektir. Ayrıca, TCMB piyasa koşulları elverdiği müddetçe rezervleri artırma politikasına devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

“MB Kanunu’nda yapılan değişikliğe değinildi”
     MB zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına yönelik bazı değişikliklerin yapıldığını da duyurdu. Geçen temmuz ayında 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda yapılan değişikliğe değinilen raporda “Zorunlu karşılık uygulamasında bankaların sadece yükümlülüklerinin değil, bilanço içi ve dışı uygun görülen kalemlerin de esas alınabilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu çerçevede, Ağustos ayında zorunlu karşılıkların finansal istikrarı destekleyecek şekilde makro ihtiyati bir araç olarak daha esnek ve etkin kullanılmasına karar verilmiştir. Buna göre Türk lirası zorunlu karşılık oranları ve Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenecek faiz/nema oranı, bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi standart nitelikli ve yakın izlemedeki nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir” denildi.

“Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek”
     Rapora göre dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek. Uygulanmakta olan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentiler döviz arz ve talebinin temel belirleyicileri olacak. TCMB’nin nominal ya da reel olarak herhangi bir kur hedefi bulunmadığı belirtilirken “Döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi veya finansal istikrara dair risk oluşturması halinde TCMB, bu duruma kayıtsız kalmayacak ve sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir. TCMB, döviz piyasalarının etkin bir şekilde çalışabilmesi için döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve TCMB rezervlerinin etkin kullanımı esasıyla ilgili araçları kullanmaya devam edecektir” cümlelerine ver verildi.


+ Benzer Haberler
» “Avıs Yanında” uygulaması ile kiraladığınız araç yanı başınızda
» Yorglass yatırımlarına hız veriyor
» İdeal klima seçimi ve kullanımı
» TSKB’den sürdürülebilirliğin finansmanı alanında bir ilk
» Aile Sağlığı Merkezlerinde tehlike büyük!
» Türk Telekom’da ilk yarı rekoru
» Gözlükte buğulanma sebepli kazalara dikkat!
» Aşırı sıcaklar psikolojiyi bozuyor
» Açık göz renginde sarı nokta hastalığı riski daha fazla
» Can Dostlara MamaMatik hizmeti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2020
  Ticaret 12.08.2020
  Ticaret 11.08.2020
  Ticaret 10.08.2020
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni