• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Metal fiyatına delta varyantı riski”

18 Eylül 2021 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

“Metal fiyatına delta varyantı riski”


   ► İnfo Yatırım, Londra metal borsasını konu alan metal fiyatlarında konsolidasyon sürecinin haftalık bültenini açıkladı

           HABER MERKEZİ      
     İnfo Yatırım, Londra metal borsasını konu alan metal fiyatlarında konsolidasyon sürecinin haftalık bültenini açıkladı. Yapılan açıklamada, metal fiyatlarında bu hafta genele yayılan düşüşlerin, artan volatilite ile birlikte gerçekleşdiği belirtildi. Çin Hükümeti’nin daha önceden açıkladığı ekonomik büyüme planına bağlı kalarak, endüstriyel metallere olan talebinin artması beklenirken, yeniden artışa geçen Delta varyantı vaka sayıları nedeni ile büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revizyonu, metal fiyatları için risk oluşturuyor. Londra Metal Borsası’nın yeniden fiziksel alım satım işlemlerine başlaması, işlem hacmini ve likiditeyi artırıcı bir gelişme yaşandı. Genel olarak, endüstriyel metal fiyatlarında geri çekilmeler gözlenirken, tarihi zirvelerinde olan alüminyumun bu seviyelerde tutunamadığı gözlendi.

“Alüminyumda arz fazlası olabilir”
     Haftalık bazda stok değişimleri incelendiğinde, alüminyum stoklarında devam eden artışların, bu hafta da gücünü koruması önümüzdeki dönemlerde arz fazlalığı beklentilerini arttırdı. Bakır stoklarında geçtiğimiz haftalardaki yükselişlerin aksine, sert geri çekilmeler gözlendi. Kurşun stoklarındaki hafif artış, bu hafta da devam ederken, son olarak  çinko stoklarında devam eden artışların bu hafta hız kestiği ve sert düşüşler kaydetti.
     Alüminyum fiyatlarında zirve seviyelerin test edilmesinin ardından geri çekilmeler gözleniyor. Fiyatların 3 bin dolar psikolojik seviyesini test etmesinin ardından, bu seviyenin üzerinde kapanışlar yapamaması dikkat çekiyor. Yukarı yönlü denemelerde sırası ile 2 bin 900 ve 2 bin 950 seviyeleri öne çıkarken, olası geri çekilmelerde ise 2 bin 800 dolar ve 2 bin750 dolar seviyeleri yakından izlenecek. Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretiyor.

Bakır fiyatları yükselişte
     Bakırda ise fiyatlarda her iki yönlü, yüksek volatiliteli seyir devam ediyor. Teknik indikatörlerin pozitif bölgeye geçmeleri, olumsuz fiyatlamaların bir miktar hız kestiğine işaret etti. Yukarı yönlü denemelerde sırası ile 9 bin 370 dolar ve 9 bin 250 dolar seviyeleri öne çıkarken, olası geri çekilmelerde ise 9 bin 750 dolar ve 9 bin 975 dolar seviyeleri yakından izlenecek. Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretiliyor. Çinko, fiyatlarda güçlü direnç noktası 3 bin 065 dolar seviyesinin yukarı yönlü kırılması ile 3 bin 130 dolar seviyesine yükselişler gözlendi. 3 bin 130 dolar seviyesinin üzerindeki fiyatlamalar geçtiğimiz hafta sert satışlar ile karşılanarak, yeniden 3 bin dolar önemli destek noktasını gündeme getirdi.  Yukarı yönlü denemelerde sırası ile 3 bin 100 dolar ve 3 bin 250 dolar seviyeleri öne çıkabilirken, olası geri çekilmelerde ise 2 bin 950 dolar ve 2 bin 875 dolar seviyeleri yakından izlenecek. Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretiyor.

Nikel fiyatları sert yükselişin ardından geriye döndü
     Nikel fiyatları, her iki yönlü dalgalı ve sert hareketler gücünü korunduğu belirtilerek şu açıklamalarda bulunuldu:  “Fiyatlar, geçtiğimiz haftaki sert yükselişin aksine; tüm hareketi geri alacak şekilde düşmüştür. Yukarı yönlü denemelerde sırası ile 20 bin dolar ve 20 bin 700 dolar seviyeleri öne çıkabilir, olası geri çekilmelerde ise 19 bin 500  dolar ve 19 bin 150 dolar  seviyeleri yakından izlenecek. Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin üzerinde iken, MACD indikatörü ise pozitif bölgede sinyal üretiyor.
     Kalay fiyatlarında çift dip oluştuktan sonra, tepki alımlarının geldiği gözlendi.  Özellikle, 35 bin dolar psikolojik seviyesinin yukarı yönlü kırılması; önümüzdeki günler için bir diğer önemli seviye olan 36 bin dolar seviyesini gündeme getirdi. Yukarı yönlü denemelerde sırası ile 33 bin dolar  ve 32 bin 500 dolar seviyeleri öne çıkabilir; olası geri çekilmelerde ise 34 bin dolar ve 35 bin dolar seviyeleri gündeme gelecek. Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında iken; MACD indikatörü ise negatif bölgede sinyal üretiyor.
     Kurşun fiyatlarının psikolojik 2 bin 250 dolar  seviyesini aşağı yönlü kırmakta zorlandığı gözleniyor. Bu seviyenin olası aşağı yönlü kırılması ile sert ve hızlı satışlar gündeme gelebilecek. Yukarı yönlü denemelerde sırası ile 2 bin 300  dolar ve2 bin 350 dolar seviyeleri öne çıkmakta, olası geri çekilmelerde ise 2 bin 230 dolar ve 2 bin 200 dolar seviyeleri yakından izlenecek. Teknik indikatörlerden RSI indikatörü 50 eşik seviyesinin altında iken, MACD indikatörü de negatif bölgede sinyal üretiyor.”


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 25 binin altına indi
» Günlük vak’a sayısında %7 düşüş.
» TÜSİAD: Ülke risk primini düşürmek için öngörülebilirliği arttırmalıyız
» TAV ilk dokuz ayda 88,1 milyon avro net kar açıkladı
» Ağırdır: Senaryolarla üretim modeline geçin
» Piyasalar istikrar istiyor
» TÜRİB Tarımsal Ürün Endeksleri’ne ödül
» Son Kaynak Tedarik Tarifesi miktarı belirlendi
» Yabancı kartlarla yapılan ödemeler 59 milyar TL’ye ulaştı
» Türk Telekom’un yapay zekâ projesine birincilik ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni