• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Midilli’den İzmir’e uzanan halk müziği

03 Ocak 2018 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

Midilli’den İzmir’e uzanan halk müziği

   ► Andrikos, “İzmir, benim için oldukça özel bir kent. Uzun bir süre araştırmalar yaptım, İzmirlinin müziğe olan ilgisi muhteşem”

           DUYGU GÖKSU     
     Midilli doğumlu olan sanatçı Nikos Andrikos, İzmir’de kilise müziğini tanıttı. Küçük yaşlardan bu yana müzikle uğraşan ve bu alanda eğitim alan Nikos Andrikos, İzmir’in hayatında ve müziğinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

     Küçük yaştan beri müzikle uğraşan Nikos Andrikos, Kilise Müziği üzerine eğitim gördükten sonra, 2004 yılında İstanbul’a yerleşti. 2007 yılına kadar orada bulunduğu sürede, Mehmet Erenler Şahin Gültekin, Yücel Paşmakçı gibi TRT’nin eski kuşak sanatçılarından Türk Halk Müziği ile ilgili dersler alan Andrikos, “Uzun yıllardır müzikle ilgileniyorum. 19. yüzyıl İzmir Kilise Musikisi üzerine İyonya Üniversitesi’nde doktoramı yaptım.

     Sonrasında ise, 2 yıl Arta Teknik Üniversitesi’nde doçent olarak hocalık yaptım. Burada 2 yıl kaldıktan sonra Midilli’ye döndüm. Midilli’de Doğu Müziği Araştırma ve Eğitim Merkezi’ni kurduk. Bu yıl yeniden Arta’ya gideceğim ve üniversitede kadrolu olarak hocalık yapmaya devam edeceğim” diye konuştu. Şimdiye kadar kendi bestelerinden oluşan iki albüm yaptıklarını söyleyen Andrikos, “Albümlerimizden ilke Motivasyon, ikincisi ise sedef adıyla çıktı. .

     Bu albümlerimiz Türkiye’de de bulunuyor. Her iki albüm de kendi bestelerimden oluşuyor” ifadelerini kullandı. İyonya Üniversitesi’nde okuduktan sonra iki sene Arta Teknik Üniversitesi’nde doçent olarak sözleşmeli çalışan Andrikos, “Midilliye döndükten sonra Kesam’ı kurduk. Bu sene yine Arta Teknik Üniversitesi’ne doçent olarak gideceğim. İki albümümüz. İlki, ‘Motivasyon’ yenisi ise ‘Sedef’. Albümlerimiz Türkiye’de bulunuyor. İkisi de kendi bestelerimden oluşuyor” dedi.

    Konser vermek için İzmir’e iki defa geldiklerini ifade eden, Andrikos, ilk konserinde üçlü olarak Midilli’den geldiklerini ve konserde daha çok Osmanlı müziğinden örnekler sunduklarını söyledi. Andrikos, “Bunun yanında kendi bestelerimizi, İzmir şehir müziği ve Midilli türkülerini söyledik. İkinci konserimizde ise 19. yüzyıl kilise müziğini seslendirdik” dedi.

“İzmir benim için çok özel”
     İzmir’de iki defa konser vermek için bulunan Andrikos, İzmir’in kendisi için çok özel bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Yaptığım araştırmaların içinde İzmir kilise müziği de vardı. Bu nedenle burada çok güzel anılarım var. Ayrıca çok yakın dostlarda edindim. Birde köken olarak İzmirli olduğum için burayı daha çok seviyorum. Anneannemin annesi İzmirliymiş. Nüfus mübadelesinden sonra Midilli’ye göç etmişler. Bu nedenle İzmir çok güzel ve özel bir yer. Ayrıca müziğini de çok seviyorum. İzmir kent müziği her zaman ilgimi çekmiştir” diye konuştu.

“İzmir’de ilgiden memnunuz”
     İzmir’e geldiğinde İzmirlilerinde kendisine her zaman ilgi gösterdiğini dile getiren Andrikos, “İzmirliler her iki konserimizde bizlere çok ilgi gösteriyor. Yaptığımız müziği sevdiklerini düşünüyorum. İzmir’e gelmek beni mutlu ediyor. Umarım en kısa sürede yeniden böyle bir fırsatım olur” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Kasaplar memnun marketler durgun
» Dövizdeki artış Türk Pamuğu için fırsat
» Kolay doğumun yolu yogadan geçiyor
» İEF’te yerli robot vatandaşlarla buluştu
» Demuraj ücreti ithalatçıyı zora soktu
» “Maliyet arttı süt fiyatları arttırılsın”
» İzmir’in gözde ilçeleri fuarda ziyaretçilerini bekliyor
» Sırbistan: “İEF’de olmaktan dolayı mutluyuz”
» İEF’de tasarruf cihazları standına yoğun ilgi
» Domatesi ‘Tuta’ tuttu, fiyatlar fırladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.09.2018
  Ticaret 18.09.2018
  Ticaret 17.09.2018
  Ticaret 15.09.2018
  Ticaret 14.09.2018
  Ticaret 13.09.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni