• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Midye dolmalar ‘kooperatif’te pişecek

21 Eylül 2019 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

   ► Türkiye’nin Güneydoğu bölgesi başta olmak üzere, mülteciler ve ev sahibi topluluklardan savunmasız haneler için gıda güvenliğinin arttırılmasına ve geçim kaynaklarının geliştirilmesine yönelik projeler uygulanıyor.

     Hayata geçirilen “Beceri Eğitimleri ve Üretim Araçları Vasıtasıyla Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi” projesi kapsamında 10 mülteci ve 10 Türk kadına midye dolma konusunda eğitim verildi. Öte yandan kooperatifçilik ve KOSGEB destekli girişimcilik eğitimleri de alan 20 kadınla üretim ve pazarlama kooperatifi kuruldu. Kadınlar kendileri için kiralanan Alsancak’taki işletmede ekim ayında üretim ve pazarlamaya başlayacak.

“Hedefimiz kooperatifi tüm Türkiye’de tanıtmak”
     Suriye’de yaşarken öğretmenlik ile hemşirelik yapan ve 5 yıl önce Türkiye’ye göç eden Nuhe Kanavati, “Sevgi büyütmek, dayanışma ağları örmek, çok kültürlü yapıda kadınların bir araya gelmesini sağlamak istiyorum” dedi. Bundan sonraki süreçte hedefinin Türkiye’de kalarak para kazanmak olduğunu ifade eden Kanavati, “Türkiye’ye geldikten sonra evde Suriyelilere Türkçe öğrettim. Kızılay toplum merkezinde sağlık gönüllüsüyüm ve Suriyelilere seminer veriyorum. Bu projeyi toplum yararı için bir fırsat olarak bulduk. Suriyeli mültecilerin ekonomik olarak yaralarına destek olacağına inanıyoruz. Bu projeye inandık ve sevdik. Kooperatifte, sadece yiyeceklere değil çeşitlendirilmiş ürünlere de yer verebileceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz, bu kooperatifi tüm Türkiye’de tanıtmak olacak. Midye yapmak da zor değil, her kadının yapabileceği bir iş” ifadelerini kullandı.

“Mültecilerle aramızdaki duvarlar yıkıldı”
     Hayatı boyunca masa başı işlerde çalışan 32 yaşında iki çocuk annesi Senem Kayaoğlu, “Midyeyle ilk defa bu projede tanıştım. Önce yapımının zor olacağını düşünürken internetten yapım videolarını izledim ve ön yargımı kırdım. Bu işe inanmakla başladım. Suriyelilerle ilk defa bu kooperatifte bir araya geldim. Mültecilerle bir araya geldiğimizde duvarlar yıkılmaya başladı” dedi. Kayaoğlu, “Eğitmenlerimiz bize inandı ve güvendiler, böylece bizler de bu kooperatifte olmaktan çok mutluyuz. Tüm kadınlarda azim, isteklilik ve dayanışma var. Bir sokak midyesi yerine onaylı bir tesisten midye almak daha sağlıklı” diye konuştu.

“Çeyizlerimi midye dolma yaparak aldım”
     Dede ve baba mesleği midyecilik olan ve çocukluğu midye önünde geçen Aysun Elinç, “Okul da okumadığım için sürekli midye yapmak zorunda kaldım ama severek yaptım. Midye demek benim çocukluğum demek, midye demek benim hayatım demek. Çeyizlerimi bile midye dolma satarak aldım. Midye bu nedenle benim için çok önemli. Bu proje için benimle irtibata geçtikleri için ben çok sevindim. Sevdiğim bir işin resmileşmesi benim için çok önemliydi. Yıllardır midye yapıyorduk ama bu kooperatif sayesinde aslında daha önceden midye yapmayı bilmediğimizi öğrendik. Midye yapımına dair birçok şeyi eğitimlerde tecrübe ettik” dedi. Çoğu insanın sağlıksız diye baktığı midye yapım yerleri yerine gururla üretim yapabileceği bir yerde olmanın önemine dikkat çeken Elinç, “Midyede merdiven altı üretim yerleri çok fazla, sağlık bakımından test edilmiyor, insanlara mikrop dağıtılıyor. Bu kooperatif ile ilerleyebileceğimizi görüyorum. Kooperatifimiz güzel işler yapacak. Merdiven altı üretimler ile ancak pazar paramızı çıkarabilirken, proje ile daha iyi kazanç sağlayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Müze gelirlerinde yüzde 62,56’lık artış
» Deprem toplanma alanlarında kriter ne olmalı?
» Çobanoğlu, “Avrupa’ya kaliteli açılacağız”
» Kanseri yendi, kanserli çocuklara umut oldu
» “Kitaba kilit vurulmaz”
» Eylül’de turist sayısı yüzde 17,18 arttı
» “Kalbinizde saklayıp büyüttüğünüz bir gurur”
» “Balkabağı özlü sabun ile bir ilke imza attık”
» Hayalet ağlar deniz canlılarını sessizce öldürüyor
» ‘Attilâ İlhan vapuru’ hep hüzün dolu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.10.2019
  Ticaret 18.10.2019
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni