• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Migros’ta hasat zamanı

23 Kasım 2021 Salı 11:00
12
14
16
18

Migros kooperatiflerden toplam 1000 ton ayva ve kivi alımı yaptı

Migros’ta hasat zamanı


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye’nin en fazla meyve ve sebze satan perakendecisi Migros, güçlü yatırımlarıyla tarımın ve yerel üreticinin en büyük destekçisi olmaya devam ediyor. Migros, Tarım Kredi Kooperatifleri iş birliği ile Denizli’deki kadın ayva üreticilerinden 235 ton alım yaptı. Migros aynı zamanda Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki üreticilerden de 765 ton kivi alımı gerçekleştirdi.
     Türkiye’nin en büyük taze gıda alımı yapan perakende şirketi Migros, çiftçiye ve tarımsal üretimin her aşamasına sahip çıkmaya devam ediyor. Migros, Tarım Kredi Kooperatifleri iş birliğinde Denizli’nin Irlıganlı ilçesinde  ayva üreticisi olan 100’e yakın kadın tarım emekçisinden 235 ton alım yaptı. Bölge üreticilerinden alınan ayvalar hasat tazeliği ile Türkiye’nin dört bir yanındaki Migros mağazalarında yerini aldı. Migros aynı zamanda Türkiye’nin daha önce ithal ettiği, ancak verilen desteklerle yakın zamanda yerli üretim haline gelen ve ihraç edilmeye başlanan kivi için de Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki üreticilerden 770 ton alım gerçekleştirdi. Alınan kiviler soğuk hava depolarında depolanarak Mayıs ayına kadar satışa sunulacak.

“SATIN ALIM MİKTARLARIMIZ ARTTIKÇA ÜRETİCİLERİMİZ DE DAHA CESUR ÜRETİM YAPIYOR”
     Migros Ticaret A.Ş. Meyve Sebze Pazarlama Direktörü Yener Arslan, “Cirosunun yüzde 77’si tarıma dayalı olan şirket olarak Tarım Kredi Kooperatifleri ve diğer kamu girişimleriyle yıl içerisinde 150 milyon TL’lik meyve sebze alımı gerçekleştiriyoruz. Ülkenin her köşesinde üreticinin ürünlerinin ulusal pazarda değer görmesini ve tüketicilerin en uygun fiyatlarla ürünlere ulaşmasını sağlıyoruz. Satın alım miktarlarımız arttıkça üreticilerimiz de daha cesur davranarak bölge ve iklim şartlarına uygun yeni ürünleri tarım alanlarına ekleyebiliyorlar. Örneğin kivi bizim desteğimizle Karadeniz’de yetiştirilmeye başlandı. Uzun yıllardır mevsiminde ithal kivi satmıyoruz. Geçtiğimiz hafta kadınlarımızın bin bir emekle ürettikleri ayvaların haşatını yaptık, bu hafta da kivi hasatımızı gerçekleştirdik. Sürdürülebilir tarım ve üreticinin emeğinin karşılığını alması, hem bizim raflarımızda tüketicilere taze ürünler sunmamız hem de dallardan toplanan hiçbir ürünün israf olmaması adına büyük önem taşıyor” dedi.

“ÜRÜN ALIMI YAPTIĞIMIZ KADIN KOOPERATİF SAYISINI 3 KATINA ÇIKARTTIK”
     Yener Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Cinsiyet ve fırsat eşitliği anlamındaki çalışmalarımızı tarım sektörüne de yansıtıyoruz. Kadın tarım emekçilerine eğitim ve danışmanlık vermenin yanı sıra kadın kooperatiflerinden alımlara öncelik vererek ürünlerini mağazalarında satışa sunuyoruz. Ürün alımı yaptığımız kadın kooperatif sayısını 3 katına çıkarttık. Bu vesileyle tarımsal alanda kadınların güçlenmesine ve kadın girişimciliğinin artmasına katkıda bulunuyoruz.”
     Kivi üreticisi Kemal Yıldız Güven ise şunları söyledi: “Kivi Doğu Karadeniz itibariyle Ordu’dan Sarp’a kadar yetiştirilmektedir. Kasım ayı ortalarına kadar şekeri itibariyle istenen kıvama ulaştığında toplama aşamasına geliniyor. Topladığımız kivileri Tarım Kredi Kooperatifi vasıtasıyla Migros’a emanet ediyoruz. Önümüzde baktığımızda daima açık olduğunu, güvende olduğumuzu hissediyoruz. Migros’u tercih ediyoruz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Engelli bireyler için dijital erişilebilirliğin önemi
» Veri ihlali sonrasında atılması gereken 10 temel adım
» Şirketlerin korkulu rüyası; işten ayrılan çalışanlar
» SASKİ, mekanik malzeme satın alacak
» Vak’a test oranı 21 Kasım’dan beri en düşük seviyede
» EİB’ten kasımda 1 milyar 437 milyon $’lık ihracat
» Enflasyon yıllık yüzde 21,31’e çıktı
» Yİ-ÜFE, kasımda yüzde 9,99 yıllık yüzde 38,94’e yükseldi
» Dikili TDİOSB’nin, jeotermal arama ruhsatı 9’a yükseldi
» EPDK, lisans bedeli ve katılma payını yürürlükten kaldırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni