• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mimarlar tarihi elektrik fabrikası için yarıştı

17 Haziran 2019 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

Mimarlar tarihi elektrik fabrikası için yarıştı

           SELDA AK     
     Türkiye genelindeki Mimarlık Fakültesi öğrencileri, İzmir’in kent merkezinde yer alan ve yıkılmak üzere olan Tarihi Elektrik Fabrikasının, kentin kültür ve sanat hayatına renk katacak bir işleve büründürülmesi için düzenlenen yarışmada birbirleriyle yarıştı.
     İzmir’in kültürel ve sosyal hayatına yön verecek projelerden biri olan Tarihi Elektrik Fabrikası için düzenlenen fikir yarışmasının ödül töreni İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

     Türkiye genelinde 39 üniversiteden 130 projenin katıldığı yarışmada birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin yanı sıra 5 eşdeğer mansiyon, 2 jüri özel  ödülü, 10  teşvik ödülü  de genç mimarlara verildi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin kentin sosyal ve kültürel hayatında yol gösterici olması hedefiyle mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlediği ‘İzmir Elektrik Fabrikası Ne Olmak İster?’ başlıklı ulusal öğrenci fikir proje yarışmasının ödül törenine, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Elektrik Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Avni Gündüz katıldı.

“Ortak akılla İzmir’i planlama çabası gerekiyor”
     CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer törende yaptığı konuşmada Mimarlık Fakültesi öğrencilerine teşekkür etti. Elektrik fabrikasının İzmir’in sembol yapılarından biri olduğunu dile getiren Başkan Soyer, “Elektrik fabrikası elimizden alınmıştı. Biz 35 milyon lira vererek aldık fakat biliyorsunuz Türkiye’de rejim değişti, bu nedenle henüz alabilmiş değiliz. Tekrar bizim mülkiyetimize geçmesi için Sayın Cumhurbaşkanı’nın onay vermesi gerekiyor. Diliyorum bir kazaya uğramadan hak ettiğimiz şekilde tekrar İzmir’e ait olur. Ama ortak akılla bütün İzmir’i planlama çabası gerekiyor. Siz hem geçmişi dinleyerek hem buradan geleceğe yol haritası çıkartarak çalışmalar yaptınız. Hepinize emekleriniz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

     Önümüzdeki süreçte fabrikanın mülkiyetini almaları durumunda İzmir olarak yapacakları ilk işin projenin çizilmesini sağlamak olduğunu kaydeden Başkan Soyer, “Bunu da yine bir yarışmayla yapacağız. Verilen emekler o yarışmanın şartnamesini oluşturacak ve bize bu konuda rehberlik edecek. Ve o şartnamenin dışında da tekrar bir yarışma açacağız. Bu sefer ödüllerimiz çok daha büyük olacak. Diliyorum ki yine bugün ki gibi çok katılımlı, çok yaratıcı çözümlerin sunulduğu bir tartışma ortamı olur” dedi.

“STK’lar ile 2 yıldır mücadele veriyoruz”
     Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İbrahim Alpaslan da, son 2  yıllık süreçte oda olarak birçok kentli ile birlikte elektrik fabrikasının kamu mülkiyetinden çıkmaması ve kent yaşamına katılması için mücadele ettiklerini söyledi. Elektrik fabrikasının herhangi bir yapı olmadığını, kentsel bellekteki yerinin yanı sıra mekansal olarak da harap görünüşüne rağmen olağanüstü bir potansiyel taşıdığını dile getiren Alpaslan, “Mimarlar Odası olarak tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte 2 yıldır mücadele veriyoruz.

     Tarihi fabrikayla ilgili ihale süreçleri özel bir şirketin almasıyla sonuçlanmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu alanı satın aldı. Bu bizim için mutluluk verici ve doğru bir karardı. Gelecek kuşaklar da bu kararı memnuniyetle karşılayacak. Umarız satın alma süreci de sorunsuz şekilde tamamlanır ve yapının kent hayatına yeniden katılmasını sağlayacak projeleri elde ederiz. Bu yarışmayla elde ettiğimiz deneyimlerin üzerine restorasyon aşamasında da tartışmalar yaparız” şeklinde konuştu.

     Yarışmada Modern Eğitim Fen Üniversitesi öğrencileri Nimet Değertaş, Melike Kavalalı ve Berin Erikci birincilik ödülünü paylaşırken, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Berrin Karadağ, Emre Aydın, Halil Durmuş ve Nasibe Nur Dündar ikinciliğe layık görüldü. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Handenur Aksu ile Dilek Turhan da üçüncülük ödülünü kazandı. Mansiyon ödülleri ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Sümeyye Uçar, İlda Ersezer, Fatih Endez ve Saffet İlkay Kaya’ya verildi.


+ Benzer Haberler
» Kriz yurtdışı proje hedefini vurdu
» Çin-Türkiye Kültürel İletişim Forumu İstanbul’da düzenlendi
» “Perakendecilerin ve tüketicilerin yükü alındı”
» Kurulan ve kapanan şirket sayısı arttı
» Güvende kırılganlık sürüyor
» Konutta 3 milyarlık Eylül bereketi
» Philsa’da ‘Lider Tütün Çiftçileri Günü’ buluşması
» Otokar’ın elektrikli KENT Otobüsü Busworld Europe’da sergilenecek
» Ulusal Beste Yarışması’nın 11’incisi viyolonsel dalında
» Türk lezzetleri Amerikalılara Türk kahvesiyle tanıtıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.10.2019
  Ticaret 18.10.2019
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni