• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mini güneş YEKA’larda fiyat 22-23 kuruş

07 Haziran 2021 Pazartesi 00:00
12
14
16
18

Mini güneş YEKA’larda fiyat 22-23 kuruş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, 2030’a kadar 10 bin megavat güneş ve 10 bin megavat rüzgar kapasitesi devreye almak amacıyla YEKA yarışmaları gerçekleştirdiğini söyledi.

           HABER MERKEZİ      
     Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi özel oturumunda, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini giderek büyüttüğünü söyledi. Dönmez, 2030’a kadar 10 bin megavat güneş ve 10 bin megavat rüzgar kapasitesi devreye almak amacıyla Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları gerçekleştirdiğini söyledi.
     Güneş enerjisinde son olarak yapılan mini YEKA yarışmalarında kilovatsaat başı ortalama fiyatın 22-23 kuruş olduğunu dile getiren Dönmez, bu yıl 2 bin megavatı rüzgar ve bin megavatı güneş olmak üzere YEKA yarışmalarının süreceğini belirtti. Türkiye’de madencilik sektöründe gelişme potansiyelinin yüksek olduğunu belirten Dönmez, bu yıl 5-5,5 milyar dolarlık ihracat beklediklerini söyledi.

Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp gaz keşfedildi
     Fatih sondaj gemisinin Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Tuna-1 kuyusunda geçen yılki 405 milyar metreküp gaz keşfinin ardından üretim ve mühendislik çalışmaları için veri toplamak amacıyla Türkali-1 ve Türkali-2 kuyularını açtığını hatırlatan Dönmez, bu kuyulardan gelen sonuçların Tuna-1’deki verileri teyit ettiğini belirtti. Ayrıca bölgede 10 bin kilometrekarelik alanda sismik çalışmaların da yapıldığını anlatan Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’nın kuzeydoğusunda bulunan Amasra-1 kuyusunda yaklaşık 2 ay önce sondaja başlandığını ve Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp gaz keşfedildiğini dile getirdi.

“Keşfedilen toplam rezerv 540 milyar metreküpe ulaştı”
     Karadeniz’de bir yıl içinde üç önemli keşif gerçekleştirdiklerini anlatan Dönmez, “Keşfedilen toplam rezerv 540 milyar metreküpe ulaştı. Bu keşiflerle Türkiye doğal gazda “tüketen ülke” konumundan “üreten ülke” konumuna ilerledi. Tüm ihtiyacımızın tamamını karşılamaktan uzağız ama ithalatımızı önemli miktarda azaltacağız. Amasra-1 kuyusunda Sakarya Gaz Sahası’nın kuzeydoğusunda çalışıldı. Bu yıl içinde o sahanın güney veya batısında keşif amaçlı bir sondaj kuyusu daha açabiliriz. Bu tür aramacılık faaliyetlerinin bilinmezliği çok, birtakım tahminlerle yapılıyor ama şu anda Karadeniz’de rahatız. Oradaki kaynak yapısına hakimiz, sismik verilerle elde ettiğimiz sonuçlara göre sondaj yapmadan ciddi bir öngörülebilirlikle ilerleyebiliyor arkadaşlar. Karadeniz’de, düne göre ilave rezervler bulacağımız yönünde çok daha ümitliyiz. Çalışmalarımız, planladığımız takvime uygun olarak ilerliyor. Çok büyük bir aksilik olmadığı takdirde inşallah 2023’te bu gazı kullanıyor olacağız” diye konuştu.
     Bu tür büyük sahalarda belirli bir üretim ve işletme planı yapıldığını aktaran Dönmez, “Sakarya Gaz Sahası için bu süre ortalama 25 yıl olarak hesaplandı. Toplamda 540 milyar metreküplük rezervle yıllık maksimum 15-20 milyar metreküplük doğal gaz üretimi yapılabilecek. Bu rakam teorik olarak konutlarda tükettiğimiz doğal gazı en az 25 yıl süreyle tam karşılıyor” ifadelerine yer verdi.

Akdeniz’de yeni sondaj
     Doğu Akdeniz’deki çalışmalara ilgili konuşan Dönmez, bugüne kadar bölgede 8 sondaj yapıldığını ve bazı sondajlarda olumlu işaretler alındığını kaydetti. Dönmez, “Son değerlendirmeler yapılıyor. Ümidimizi koruyoruz. Olumlu sinyaller aldığımız saha var, orada yeni kuyu açmamız gerekiyor. Yavuz sondaj gemimiz şu an uzun dönemli bakım çalışmasında. O bittikten sonra da inşallah orada tekrar sondajlara başlayacağız” şeklinde konuştu.
     Dönmez, Mısır ile deniz yetki paylaşım anlaşması yapılması durumunda bunun her iki ülkenin de menfaatine olacağını sözlerine ekledi.


+ Benzer Haberler
» Mobilya, Kağıt ve Orman ürünlerinde hedef 755 milyon dolar
» Sağlık için güvenli süt tüketin
» Bezmialem Vakıf Üniversitesi, hastane poliklinik cephelerinde açılır kanat yaptıracak
» Yeni evlenecekler için kaçırılmayacak fırsat
» Ege’de hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatında yüzde 10 artış hedefleniyor
» Konak Belediyesi personeline uluslararası belge
» Dewilux Hydrolack ile ahşaplar nefes alıyor
» Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ilaç hazırlama hizmeti alacak
» Sağlık sigortasına talep artıyor
» Rüzgar enerjisi 1 numaralı elektrik kaynağı olma yolunda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.06.2021
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni