• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Minnihanov’dan Türk yatırımcılara işbirliği çağrısı

16 Ekim 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

Minnihanov’dan Türk yatırımcılara işbirliği çağrısı

   ► Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkiye’nin Tataristan Cumhuriyeti’ni Rusya ve Avrasya’nın ekonomik bölgesinde bir çıkış noktası olarak kullanmasını teklif etti.

           SELDA AK      
     Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, İzmir-Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ekonomik İşbirliği toplantısı kapsamında İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nı ziyaret etti.
     Türk yatırımcıların, Tataristan’a 2 milyar dolardan fazla yatırımlarının bulunduğunu belirten Minnihanov, “Türkiye ile Tataristan arasındaki 18 belediye kardeş şehir anlaşmasıyla yakın ilişki içerisinde. Pek çok Türk şirketiyle çalışıyoruz. Türk sanayi ile işbirliği yapıyoruz ve çok alanda ortak projelerimiz mevcut. Türk şirketleri buradaki çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürüyor” dedi.

“Türk iş çevresi stratejik partnerimiz”
     Tataristan’ın Rusya bölgesinde çeşitli sanayi kollarında önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Minnihanov, “Özellikle makro ekonomik göstergeler açısından önemli bir yere sahip. Bizim ekonomimizin temeli petrokimya oluşturuyor. 6 milyon tondan fazla üretim yapıyoruz. Yarısını bizim petrokimya rafinelerimizde işliyoruz. Ayrıca ülkemizde uçak sanayisi, tarım ve otomotiv çok gelişti ” diye konuştu.
     Stratejik iş partnerlerinin Türkiye iş çevresinin olduğunu dile getiren Minnihanov, “Türk iş çevresinin bizde bundan sonra da projelerini geliştireceğini ümit ediyoruz. Türk yatırımcıların 2 milyar dolardan fazla yatırımları var. Bizim Cumhuriyetimizi, Rusya ve Avrasya ekonomik bölgesinde bir çıkış noktası olarak kullanmasını teklif ediyoruz. Bizler size şirketlerimizde her türlü desteği sağlayacağız” dedi.

“Otomotiv sanayi Tataristan ile işbirliğimizde önemli zemin”
     Eylül ayında gerçekleştirilen seçimlerde tekrar seçilen Minnihanov’u kutlayan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise toplantıda, “Cumhurbaşkanı Minnihanov’un ülkesinin önümüzdeki döneme ilişkin rotasını belirlediği süreçte, birlikte büyüme ve kazan-kazan anlayışıyla ilk durak olarak ülkemizi, şehrimizi ve Odamızı tercih etmesini çok önemsiyoruz” dedi.
     Tataristan’da üretilen Ford ve Kamaz markalı araçların, ülkemizin bölgeye yaptığı yan sanayi ürün ihracatının gelişimine büyük katkı sağladığını anlatan Özgener, “İzmir’in de lokomotif ve yüksek potansiyel barındıran sektörlerinin başında gelen Otomotiv Sanayi, Tataristan ile kentimiz arasında daha yüksek hacimli işbirlikleri için önemli bir zemin sağlıyor” diye konuştu.

     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında kurumsal işbirliğimizi geliştirirken, diğer yandan da Türk ve Tatar girişimcilerin faaliyetlerine daha çok destek olmak istediklerini ifade eden Özgener, “Firmalarımızın birbiriyle daha yakın çalışmasını ve daha fazla sayıda firmanın Tataristan’a ilgi göstermesini diliyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda imzalayacağımız Mutabakat Zaptı ile TOBB ve Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası olarak “Türkiye-Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu”nu kuruyoruz” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Anadolu’da sanayinin güneş panelleri HT Solar’dan
» Bornova’ya yeni bağlantı yolu
» İzmir’e Dünya Turizmi’nden çifte ödül
» İnci Akü’ye Social Media Awards Turkey’den altın ödül
» GSYİH’nin % 70’i aile şirketlerinden
» Evde kalan vatandaşlara ‘Canlı’ konser
» ”İzmirliler yaşamlarında incelikli bir tarza sahip”
» EGİKAD’dan coşkulu Cumhuriyet kutlaması
» Atatürk’ün hayatı Medicana’da
» Ege’de “Atatürk Fotoğrafları” sergisi açıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.10.2020
  Ticaret 29.10.2020
  Ticaret 28.10.2020
  Ticaret 27.10.2020
  Ticaret 26.10.2020
  Ticaret 24.10.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni