• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Mobilya ihracatında hedef 4,5 milyar dolar

05 Ağustos 2020 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

   ► Yeni pazar hedeflerinin Amerika kıtası ülkeleri ve ABD olduğunu belirten Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Mustafa Balcı, “Geçtiğimiz yıl ABD’ye yaklaşık 200 milyon dolar olan ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefledik” dedi.

     Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinin mobilya sektörüne yansımalarını değerlendirerek, sektörün 2020 yılı hedeflerini ele aldı.
     Mobilya ihracatını bu yıl 4,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Bu süreçte ihracatta yeni pazar hedeflerini Amerika kıtası ülkeleri ve özellikle ABD olacak şekilde belirledik. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıl ABD’ye yaklaşık 200 milyon dolar olan ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefledik. ABD, Çin ile koronavirüs salgını nedeniyle ticari gerginlik yaşamaya devam ediyor. Yabancı alım heyetleri Türkiye’deki yüksek kapasiteli üreticilerle görüşmelerine devam ediyor. İhracatçı firmalarımızla bu süreci yürütüyoruz. Geçen yıl 3,5 milyar dolar olan toplam mobilya ihracatımızı bu yıl 4,5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. 2020’nin ikinci yarısını yoğun mesai yaparak geçirip inşallah hedeflerimize ulaşacağız” diye konuştu.

“Haziran’da kayıpları telafi ettik”
     Yeni normalleşme süreciyle mobilya sanayinde çarkların tekrar dönmesiyle birlikte sektörün yeniden hareketlendiğini belirten Mustafa Balcı, “Özellikle ihracatta 2020’nin yıl sonu hedeflerini yakalamak için tam kapasiteyle çalışmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda mobilya sektörü adına haziran ayında yakaladığımız artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 oldu. Böylece pandemi nedeniyle üç aylık dönemde yaşadığımız kaybı bir ayda toparlayarak belli oranda telafi etmiş olduk. Haziran’daki artışı diğer aylarda da yakalamamız halinde 2020 yılını mobilya ihracatındaki hedefimize yakın bir seviyede kapatabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

“Mart’ta ihracat yüzde 35 düştü”
     Mobilya sanayi olarak 2019 yılında ulaşmak istedikleri tüm hedeflere başarıyla ulaştıklarını ve sektör olarak 2020 yılına çok iyi giriş yaptıklarını anlatan MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, “Akabinde düzenlediğimiz İstanbul’daki mobilya fuarında yabancı alım heyetleri ağırlamış ve hem yerli hem de yabancı pazara yönelik anlaşmalar gerçekleştirmiştik. Ancak 2019 yılı Aralık ayından beri tüm insanlığı ve iş dünyasını küresel anlamda olumsuz etkileyen korona virüsünün ilk olarak Çin’de ortaya çıkmasıyla, Çin ekonomisi ağır bir darbe almıştı. Virüsün Avrupa’ya sıçramasından sonra ise dünya mobilya sektöründe söz sahibi olan İtalya’da ciddi bir yara alırken maalesef ki virüsün gelmiş olmasıyla bizde bu salgın gerçeğiyle karşı karşıya kalmış olduk” şeklinde konuştu.


“Düğünler bereketiyle geldi”
Düğün organizasyonlarının başlaması ile mobilya sektöründe hareketliliğin başladığını aktaran Mustafa Balcı, “1 Temmuz’da düğün salonlarının açılmış olmasıyla birlikte düğünlerin mobilya sektörü için de bereketiyle geldiğini ifade edebiliriz.Gelen talebi ve siparişleri karşılamak adına üretimlerimiz aralıksız devam ederken mağazalarımızda da yoğun bir müşteri trafiği göze çarpıyor. Evlilik sezonu ile birlikte son dönemde mobilya markalarımızın tüketicilere yönelik hayata geçirdikleri çeşitli kampanyalarında satışa dönük olarak oldukça faydasını görmüş olduk. Yaşadığımız bu satış hareketliliği ile birlikte iç pazarda yılsonuna kadar 60 Milyar TL’lik bir satış hacmine ulaşmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.


     Virüsün ortaya çıktığı ilk andan itibaren MOSDER üyeleri olarak fabrikalarda ve üretim merkezlerinde gerekli önlemleri aldıklarını kaydeden Başkan Mustafa Balcı, “Çalışanlarımızın sağlını gözettik ve tüm hijyen kontrollerimizi büyük bir titizlikle gerçekleştirdik. Bazı üyelerimiz önlem amaçlı olarak bu süreçte üretim faaliyetlerine geçici olarak ara verdi. Üretime devam eden firmalarımızda ise güvenlik kontrolleri en üst seviyeye getirildi. Ancak yaşanan süreçte zorunlu olarak dışarı çıkılmadığı ve hafta sonları da dışarı çıkma yasağının olduğu günlerde mart ayının ikinci haftasından sonra iç pazarda mobilya satışlarında yüzde 80 oranında bir düşme yaşadık. 2020’nin ilk 2 ayında mobilya sektörü yüzde 15’lik bir ihracat artışı yakalamıştı. Mart ayının ikinci haftasında ise mobilyada ihracat yüzde 20 oranında düştü. Mart ayı sonunda ise ihracat yüzde 35 civarında bir oranda düşüş izledi” diye konuştu.

“Vatandaşın cebini rahatlattı”
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İstikrar Kalkanı Paketi ile vatandaşlara sağladığı kredinin sektöre nasıl yansıdığını aktaran Mustafa Balcı, “Tarihin en büyük kredi paketi olarak hazırlanan ekonomi paketi; konut, otomobil, tatil ve sosyal harcamaları kapsıyor. Tüketicilerin sosyal harcamaları noktasında ön plana çıkan mobilya alışverişlerinde kullanılabilecek kredi miktarının minimum 3bin TL maksimum 30 bin TL olarak açıklanmasıyla birlikte hem vatandaşların hem de mobilyacımız rahat bir nefes aldı. İstihdamı en çok destekleyen sektörlerin başında gelen mobilya sektöründe yerli üretimi desteklemeye yönelik açıklanan İstikrar Kalkanı Paketi’nin alım gücü düşük olan vatandaşlar açısından da oldukça olumlu karşıladık. Kredi kartı kullanımında da tüketiciye belli kolaylıklar sağlandığı bu pakette 3 ay ödemesiz ve 15 ile 18 ay arası uzatılabilen taksitlerin de vatandaşın cebini rahatlattığını görmüş olduk. Pandeminin ilk döneminde alışveriş konusunda çekinceli davranan vatandaşlarımız yeni normalleşme ile birlikte yılın ikinci yarısında ertelenen düğün alışverişleriyle birlikte sektörümüze yeniden hareketlilik kazandırmış oldu” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Bu kış balık herkesi doyuracak
» İzmir’deki kuaförlerde kan kaybı
» Gemi geri dönüşümde kira sözleşmesi engeli
» Üretim yapan ihracatçı yabancının radarında
» Yeni normalde sınavlara çevrim içi hazırlık
» Daldaki kivinin yüzde 40’ı satıldı
» Çiçekçilik sektöründen devlet desteği talebi
» Konutta kronikleşen talep sürüyor
» “Çimentoda maliyetine ihracat dönemi”
» Cari açığın ilacı küçükbaş hayvancılıkta


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
  Ticaret 22.09.2020
  Ticaret 21.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni