• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

MOPAK’ın çevresel çalışmaları sertifika ile ödüllendirildi

06 Ekim 2018 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

MOPAK’ın çevresel çalışmaları sertifika ile ödüllendirildi

   ► Çevre yatırımlarıyla öne çıkan MOPAK bir ödülün daha sahibi oldu.

           HABER MERKEZİ     
     Türkiye’nin önde gelen kağıt ve defter üreticilerinden MOPAK, yaptığı çalışmalarla çevreye karşı farkındalık oluşturmaya devam ediyor. MOPAK son olarak kazandığı Karbon Ayak İzi Sertifikası ile çevre dostu ürünlere sahip olduğunu belgelendirdi.
     Çevreye duyarlı kimliği ile dikkat çeken MOPAK, iklim dostu bir kuruluş olarak yeni ve önemli bir çalışmaya daha imza atmış oldu. MOPAK’ın fotokopi kağıdı ve defter ürünleri, Karbon Ayak İzi Sertifikası ile ödüllendirildi. Çevreye duyarlı ürün yönetim sistemini geliştirmek için anlamlı adımlar atan firma, malzemelerinde iyileştirmeler yaparak karbon emisyonlarını daha da azaltmayı başardı.

     Carbon Footprint firmasıyla gönüllülük esasına dayalı olarak yapılan çalışma kapsamında, MOPAK’ın fotokopi kağıdı ve defter ürünlerinin üretimleri sırasındaki CO2 emisyon miktarları detaylı bir şekilde hesaplandı. Hammadde üretimi, hammaddenin fabrikaya taşınması ve hammaddenin kullanımı esnasındaki tüm emisyon miktarları dikkate alındı. Carbon Footprint tarafından incelenen ve doğruluğu onaylanan hesaplamalar sonucunda, 1 ton kağıt için ne kadar CO2 salınımı yapıldığı elde edildi.

     MOPAK, elde edilen değerin daha da düşürülmesi için çalışmalara başladı, bu kapsamda Carbon Footprint de 2 yıl boyunca markanın karbon ayak izini  takip etmeye devam edecek. Türkiye’deki 1. Hamur üreticileri arasında ilk kez gerçekleştirilen bu çalışma, ISO14064-1, PAS2050, GHG Protocol, ISO14064-3  standartlarına göre yapıldı.
     Sürdürülebilir, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, çevrenin korunması, bilinçli enerji kullanımı ve enerji verimliliği gibi konularda toplumu aydınlatmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar yürüten MOPAK, gelecek nesillere daha temiz ve sürdürülebilir çevre sunma vizyonuyla bağdaşan çalışmaları da destekliyor.

Mopak hakkında:
     Mopak Kağıt – Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş, 1926 yılından bu yana matbaa ve kağıt sektöründeki faaliyetlerini sürdürmektedir. 90 yılı aşkın tarihiyle kağıt endüstrisi sektörüne ilkleri kazandırmayı amaç edinen Mopak, ileri teknolojisi ve global vizyonu ile Ortadoğu ve Balkanlar’ın kağıt ve karton üreticisi olmayı başarmıştır. Türk Kağıt ve Karton Sektörü’nün önde gelen firmalarından Mopak, 36 ülkeye yaptığı ihracat ve toplam 3 dev entegre tesisi ve şirketiyle üretimine devam etmektedir. Ürünleri arasında fotokopi kağıdı, ofis kağıdı, karton ve defter bulunan Mopak, kağıtta 18 gramdan 500 grama uzanan ürün çeşitliliği, mukavva, karton, selüloz, sigara ve filtre uç kağıdı alanlarında dev üretim hacmine sahiptir. Mopak, atık kağıt geri kazanımı gerçekleştiren 3.000 ton kapasiteli Toplama Ayırma tesisinde kağıtların toplanması, ayıklanması ve geri dönüşümünü sağlamaktadır. Mopak, her 3 fabrikasında bulunan atık su geri kazanım, atık su arıtma tesisleri ve enerji santralleriyle sürdürülebilir çevresel çalışma anlayışında sektöre liderlik etmekle birlikte su tüketimini de en aza indirmeyi başarmış öncü firmadır. 2016 itibariyle faaliyete geçirdiği Çıraklık Okulu ile sektörün ihtiyacı olan “ara teknik elemanları” yetiştiren Mopak, şu an mevcutta 40 çırak öğrencisine eğitim vermektedir. Mopak’ın 1997 yılında hayata geçirdiği Mopak Kağıt Endüstri Meslek Lisesi’nde 648 öğrenci eğitimine devam ederken, kağıt ve kağıt işleme sektöründe uzman ve iyi eğitimli iş gücü yetiştirilmesine öncülük edilmektedir.


 


+ Benzer Haberler
» “Yüzde 5 büyümeye ihtiyaç var ama kaynak yok”
» ABD menşeli 22 ürünün ithalatında gümrük vergisi indirildi
» Çalışma Meclisi, 4 yıl aradan sonra toplanıyor
» Pınar Enstitüsü’nden ‘Bilimsel Makale Ödülleri’
» “Kırsala ait olan otu, kente Giritliler soktu”
» 33. Uluslararası İzmir Festivali’ni Gülsin Onay açıyor
» Air France, Travel Plus Awards’dan ödül kazandı
» “Daha iyi hizmet vereceğiz”
» Serter, Çeşme Otoyolu ücretini meclis gündemine taşıdı
» Sivri: Büyüme trendinin yolu reformlar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni