• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

16 Ekim 2021 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor


   ► Akgül: Pandemide geçen bir buçuk yıllık dönemde 270’ten fazla kurye hayatını kaybetti

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Pandemiyle birlikte artan online sipariş uygulaması motosikletli kuryelerin de çalışama yükünü artırdı.  İstanbul Motosikletli Kuryeler Derneği 9 Ekim 2021’de, trafik kazalarında motosikletli kuryelerin hayatını kaybetmesi ve çalışma şartlarındaki zorluklara dikkat çekmek için bir eylem gerçekleştirdi.  Motosikletli kuryelerin zor ve tehlikeli şartlarda mesleğini devam ettirdiğini belirten İzmir Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Burhan Akgül, “Pandemide geçen bir buçuk yıllık dönemde 270’ten fazla kurye hayatını kaybetti. Bu meslektaşlarımızın hepsi de sadece motosikletli kuryeydi. Maalesef genç arkadaşlarımız tecrübesiz oldukları için bazen kendi hatalarının da kurbanı olabiliyor. Eskiye göre çalışma koşulları daha iyi olsa da piyasadaki rekabet ve hız puanlama sistemi motosikletli kuryeler için sorun yaratıyor” ifadelerinde bulundu.

“MÜŞTERİ VE İŞVEREN DAHA ANLAYIŞLI OLMALI”
     Hız puanlama sisteminin motorlu kuryeler için tehlike oluşturduğunu belirten Akgül, “Bu sistem ve uygulamanın maalesef bize zarar verdiğini, çeşitli ağır hasarlı kazalara neden olduğunu defalarca söyledik. Mesleğimiz pandeminin de etkisiyle ister istemez büyüdü ve göz önüne geldi. Şu an mesleki tehlike sınırımız bile az tehlikeli sınırında olarak görünüyor. Müşterilerden anlayış bekliyoruz ama maalesef hala o anlayışı görmediğimiz müşterilerimiz var. Bu eylemin en büyük amaçlarından biri bize değer verilmemesi. Ne kadar profesyonel olsak da bu meslekte anlık hatayı ağır ödüyorsunuz. Zaten belirli bir yaştan sonra bu mesleği yapmak çok zor. Emekli olan bir kurye arkadaşımız yok. Bu nedenle biz de erken emeklilik istiyoruz. Çünkü motokuryeler meslek hastalığı denen sebeplerden dolayı rahatsızlanıp meslek değiştirmek zorunda kalıyor. Müşterilerden, işverenlerden de daha anlayışlı olmalarını bekliyoruz. Bunun için şu anda bir federasyon kurma aşamasındayız” diye konuştu.

     Motosikletli Kuryeler Derneği, İstanbul’da 9 Ekim’de eylem yaparak pandemi ile yaşadıkları zorlukların arttığını, işverenler tarafından hayatlarına değer verilmediğini, hız puanlama sisteminin trafik kazalarına neden olduğunu açıkladı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları yaptığı açıklamayla konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e cevaplanması istemi ile ilettiği soru önergesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdığını duyurdu. Sunduğu önergede motorlu kuryelerin, siparişleri yetiştirme konusunda sürekli işveren ve müşteri baskısı yaşadığını belirten Hatimoğulları, pandeminin başından bu yana trafik kazalarında 200’ün üstünde motokuryenin hayatını kaybettiğini, bu nedenle motorlu kuryelerin iş ve can güvenliğinin sağlanması için kuryelere dayatılan süre kısıtlamasının kaldırılması gerektiğini ifade etti.


+ Benzer Haberler
» “Nükleer çöplük haline geleceğiz”
» İzmir’de ekmeğin fiyatı 2,50 TL
» Girdi artışı tavuk üreticisini çıkmaza soktu
» İş dünyası kur artışından tedirgin
» Gübrede fiyat yüzde 300 arttı
» Taksiciler yoğun trafik nedeniyle müşteriye yetişemiyor
» Yurtdışı satışları gelinlik sektörünü canlandırdı
» Altın 2022’de yükselişini sürdürecek
» “Oteller orman yangınlarına karşı ‘su topları’ ile önlem almalı”
» Türkiye yaş meyve sebzeyi en kaliteli ihraç eden ülke konumunda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
  Ticaret 22.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni