• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

MPİOS’den 7 milyon liralık tesis yatırımı

09 Ağustos 2019 Cuma 13:00
12
14
16
18

   ► Türkiye ve Ege Bölgesi sanayisinin kalkınmasında önemli bir yeri olan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, yaklaşık 7 milyon TL yatırım değerindeki  arıtma tesisini Eylül ayında faaliyete geçmesinin heyecanını yaşıyor.

     Türkiye’nin tek plastik ihtisas sanayi  bölgesi olan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (MPİOSB) en son teknolojilerin kullanıldığı arıtma tesisini  Eylül ayında devreye almaya hazırlanıyor. Alan avantajı ve işletim kolaylığı sağlayacak tesisin daha iyi çıkış suyu kalitesi sağlaması bekleniyor.
     Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Eylül ayında devreye girecek tesisle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Diğer organize sanayi bölgelerinde olmayan modern ve güncel bir sistemle arıtma tesisimiz yapıldı. Altyapısına da çok önem verdiğimiz bölgemizde bugün üretim, inşaat ve proje aşamasında olmak üzere toplamda 39 parseli sanayicilere tahsis edildi. Bölgemizde sadece 2 parsel tüm altyapısı tamamlanmış ve inşaata başlamaya hazır halde yatırımcılarını bekliyor. Hayata geçireceğimiz arıtma tesisiyle de Ege Bölgesi’ne örnek olacağız. Bu doğrultuda arıtma tesisimizin tamamlanmasından sonra altyapımız yüzde yüz oranında tamamlanmış olacak” ifadelerini kullandı. 

“Daha küçük hacimde daha çok çözüm sağlayacak”
     Menemen Plastik İhtisas OSB Bölge Müdürü Selim Çetinkaya ise yakın zamanda faaliyete geçecek arıtma tesisinin yaklaşık 7 milyon TL yatırım değerinde olduğunu kaydederek şöyle konuştu:
     “27 Mart 2018 tarihinde başlayan projemiz doğrultusunda tesisimizde o günden bu yana çok yoğun bir şekilde çalışarak inşaat çalışmalarımızı tamamladık, devreye almaya çalışmalarımız da devam etmektedir. Eylül ayı gibi tesisimizin açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Tesisimizin İzmir’de, Ege Bölgesi’nde ve Türkiye’de öncülük edecek bir sistem olduğunu düşünüyoruz. Daha küçük hacimlerde , arıtma verimi daha yüksek, daha ileri teknolojinin kullanıldığı bir tesis inşa ettik. Projemize ve tesisimize güveniyoruz, çıkış suyu kalitemizin çok iyi olacağına inanıyoruz.”
 
“Tesis, kapasite artışına göre tasarlandı”
     Menemen Plastik OSB Çevre ve Arıtma Şefi Latife Koyuncu ise Hareketli Yatak Biyoreaktör (MBBR) sisteminin uygulanıyor olması nedeniyle Ege bölgesinde biyolojik arıtma sistemi olarak tek tesis olduğunu vurguladı. Tesisle ilgili bilgi veren Koyuncu, “1500 metreküp gün nihai kapasiteli tesisimiz, 3 aşamalı olarak  tasarlanmıştır. Tesis ilk aşamada 500 metreküp gün, ikinci aşamada 1000 metreküp gün, üçüncü aşamada da 1500 metreküp güne kadar artış yapabilecek kapasitedir. Organize Sanayi Bölgemizin gelişme kapasitesine bağlı olarak gelecekte gerçekleşecek yeni yatırımlarda kapasite sorunu yaşamamak adına tesisimizi bu şekilde planladık. Tesisimizde, sıkça tercih edilen klasik aktif çamur sistemi yerine hareketli yatak biyoreaktör (MBBR) sistemi uygulanmıştır. Türkiye’de henüz çok yaygın bir sistem değil ama uygulama örnekleri bulunmaktadır. Bu sistemi seçerken mevcut örnekleri ziyaret ettik, tesisin avantaj ve dezavantajlarını yerinde inceleyerek bu sisteme karar verdik” diye konuştu.

“İşletim sistemi kolay, maliyeti düşük”
     Alandan avantaj sağlaması, daha iyi çıkış suyu kalitesi sağlaması, işletiminin daha kolay ve işletim maliyetlerinin daha düşük olması sebebiyle bu sistemi tercih ettiklerini açıklayan Koyuncu, “Normalde sıklıkla klasik aktif çamur sistemi dediğimiz sistemler kullanılıyor ama biz MBBR sistemini kullanıyoruz. Bu sistemde, plastik medya malzemesi veya çip dediğimiz bir malzemenin üzerinde bakterilerin tutulması sağlanarak arıtma gerçekleştiriliyor. Bu şekilde daha çok bakterinin bu malzeme üzerinde tutulması ile yüzey alanı genişletilerek alan avantajı  yakalanıyor. Daha kompakt üniteler ve az hacim ile yüksek verimde arıtma sağlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Kuru fasulye, mısır ve patatesle rekabet edemiyor
» Denizcilik sektöründe ek tedbirler uygulanıyor
» Okullar kapandı kantinciler destek bekliyor
» İnci Holding’den sağlık çalışanlarına maske desteği
» Buğday katma değerli olarak ihraç ediliyor
» “Özel yurtlar da öğrenciler de mağdur”
» 2019’da 127 bin ton nohut ihraç edildi
» “Mandalina üreticileri arasında bir numara olacağım”
» “Turizmde durum iç açıcı değil”
» Dezenfekte üreticileri hammadde sıkıntısı yaşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni