• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Muş: Türkiye’nin cari açık problemi olmayacak

14 Temmuz 2021 Çarşamba 10:00
12
14
16
18

Muş: Türkiye’nin cari açık problemi olmayacak


           HABER MERKEZİ      
     Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) Türkiye Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Muş, cari açığın orta vadede ülke gündeminden düşeceğine inandıklarını belirterek, “Attığımız adımlarla gelecek nesillerin gündeminde Türkiye’nin cari açık problemi olmayacak” dedi.
     Türkiye’de hızlı, kolay, bürokratik külfetlerden arındırılmış, güvenli ve sürdürülebilir ticaret ortamı tesis etmeyi hedeflediklerini dile getiren Muş,”Hükümetimizin dirayetli duruşu ve iş insanlarımızın gayreti sayesinde, pandemi döneminde, dünyaya göre ülkemiz istihdamı büyük yara almamış, üretim ve ihracatı ise birçok sektörde artarak devam edebilmiştir. Bu nedenle bugün burada ekonomimizde çarkların daha hızlı dönmesi ve üretilen katma değerin artması için sektör temsilcilerimizin görüş ve önerilerini duymayı bir hayli önemsiyorum” diye konuştu.

“Küresel ekonomide toparlanma devam ediyor”
     Aşılamanın hızlanması ve 2021 yılına ilişkin öncü göstergeler çerçevesinde küresel ekonomide toparlanmanın devam ettiğini ifade eden Muş, birçok uluslararası kuruluşun, iç taleple iyileşen net ihracat dengesiyle Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 6’nın üzerinde büyüyeceğini öngördüğüne dikkati çekti. İhracatın ve yatırımların katkısıyla gerçekleşen büyümenin gelecek kuşakların daha müreffeh bir ülkede yaşamasını mümkün kılacağını anlatan Muş, ülkede uzun yıllar, büyümeyle birlikte, önemli gündem maddelerinden birinin de cari açık meselesi olduğunu söyledi. Cari açığın önemli oranda enerji ithalatıyla ilgili olduğunu kaydeden Muş, bu anlamda Karadeniz’de çok önemli keşifler yapıldığını hatırlattı.
     Muş, “Önümüzdeki dönemde başka müjdelerin de geleceğini öngörüyoruz. Buradaki kaynakların ekonomimize kazandırılmasıyla, katma değerli ihracat ve yatırımların desteklediği büyümemizle birlikte düşünüldüğünde cari açığın da orta vadede ülkemizin gündeminden düşeceğine inanıyoruz. İnşallah attığımız adımlarla göreceksiniz ki gelecek nesillerin gündeminde Türkiye’nin cari açık problemi olmayacak. Biz bu cari açık sorunun Türkiye’nin gündeminden çıkarmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“İş insanlarımıza büyük görev düşmekte”
     Türkiye ekonomisinin dünyayla tam bir entegrasyon içerisinde olduğunu dile getiren Muş, ülkede ticaretin güvenilir, hızlı ve kolay bir şekilde yapıldığı ekonomik yapının mevcut olduğunu belirtti. Bu doğrultuda dijital dönüşüme, yeşil ve döngüsel ekonomiye verdikleri desteklerle geleceğe yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Muş, “Bu tablonun sürdürülebilir bir düzleme oturtulması ve daha üst seviyelere ulaşması için siz değerli iş insanlarımıza büyük görev düşmekte. Bu doğrultuda özel sektörümüzün kamuyla uyum içerisinde azim, kararlılık ve fedakarlıkla çalışmalarına devam etmesi elzemdir. Sizlerin özverili katkılarıyla daha yükseğe çektiğimiz bu hedef ve göstergeler birer birer gerçekleştikçe ülkemizin geleceğine olan inancımız perçinleşecektir” diye konuştu.
     Türkiye’deki “güven ve istikrar”ın önemine dikkati çeken Muş, 2002’den bu yana bunu en iyi iş dünyasının temsilcilerinin bildiğini anlattı. Muş, Türkiye’nin altyapı, sanayi, bilişim ve teknoloji yatırımlarıyla bugün bambaşka bir ekonomik çehreye kavuştuğunu dile getirerek, “Bu istikrar ortamını bozmaya çalışanların, Gezi olaylarından 17-25 Aralık’a ve 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar ne tür tezgahlar planladıklarını hepimiz yaşayarak gördük. Türkiye güçlü ve istikrarlı bir siyasi iktidarla, bu engelleri ve sinsi planları teker teker bertaraf etmeyi başarmıştır” dedi.

“Algı operasyonları yaparak ekonomik kriz çıkması için var gücüyle çalışanlar var”
     Algı operasyonları yaparak ekonomik kriz çıkması için var gücüyle çalışanların olduğunu belirten Muş, “Beğenmedikleri mega projeler için iş dünyasını ve yatırımcıları açık açık tehdit eden siyasi çevreleri ibretle takip etmekteyiz. Türkiye’ye yabancı yatırımcı gelmemesi için çağrıda bulunanların hezeyanlarını hayretle izlemekteyiz. Türkiye’nin lehine olacak her hizmete sırf siyasi çıkar uğruna engel olmak isteyenlerin neler yaptığını gayet iyi biliyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Bu ülkenin başarısı hepimizin başarısı. Söz konusu Türkiye ise milletimizin işi, aşı ve refahı ise tüm fikir ayrılıklarını ve siyasi tartışmaları bir kenara koyarak ülkemiz için aynı masa etrafında bir araya gelebilmeliyiz. Türkiye siyasi istikrarla birlikte bu birlik ve beraberliği sürdürdükçe önemli hedefleri teker teker gerçekleştirecektir” ifadelerini kullandı.
     Son günlerde bazı basın yayın organlarındaki manşetler ve muhalefet çevrelerinde erken seçim çağrılarının yapıldığına işaret eden Muş, şunları kaydetti: “Bu söylemin ekonomiyi ve piyasaları olumsuz etkilemek için kasıtlı olarak gündemde tutulduğunu gayet iyi biliyoruz. Türkiye’de erken seçimi gerektirecek ne ekonomik ne de siyasi bir koşul mevcuttur. Türkiye’nin erken seçim tartışmalarıyla kaybedecek bir dakikası bile yoktur. Bugüne kadar büyük işlere imza atan Hükümetimiz 2023’e kadar daha birçok dev projeyi hayata geçirecek, siz iş dünyasının da katkılarıyla Türkiye ekonomisini daha da büyütecektir.”


+ Benzer Haberler
» Yeni vak’a sayısı 3 gündür 22 binin altına inmiyor
» TBB’den yangından etkilenenlerin borçlarında kolaylık
» İhracatta %47, ithalatta %39’luk artış
» İş dünyası ‘Yeşil Seferberlik’ ilan etti
» KDV indiriminde süre uzatıldı
» “Aşı kartı uygulaması ile tekrar kapanmaların önüne geçmek mümkün”
» Bakliyat ihracatında ilk 6 ayda %17’lik artış
» Securitas, Tepe Güvenlik AŞ’yi satın alıyor
» Sendikalı işçi sayısı 2 milyonu geçti
» “Orman yangınlarına müdahale için uçak filomuzu genişletmeliyiz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni