• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Nadir hastalıklar Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişiyi etkiliyor

18 Mart 2020 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

Nadir hastalıklar Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişiyi etkiliyor

           ANKARA TİCARET     
     Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Güner Hayri Özsan, “Tüm dünyada nadir hastalıklar konusunda toplumda ve sağlık sektöründe farkındalık ve bilgi düzeyini arttırmak, bu hastaların sorunlarına toplum ve karar verici otoriteler nezdinde dikkat çekmek için her yıl Şubat ayının son günü ‘Nadir Hastalıklar Günü’ olarak kutlanmaktadır.” dedi.

     Özsan, Avrupa Birliği tarafından 2.000 kişiden 1 kişiyi veya ABD’de 1/200.000 kişiden azını etkileyen hastalıkların ‘nadir hastalık’ olarak kabul edildiğini belirterek, “Tüm dünyada 250-350 milyon insanı etkileyen yaklaşık 6.000-8.000 arasında nadir hastalık bulunuyor.Geçmişte nadir hastalıklar ‘yetim hastalıklar’ olarak adlandırılmaktaydı. Bunun sebebi nadir rastlanan bu grup hastalıklarla ilgili tanı, tetkik ve tedavi olanaklarının sınırlı olması idi. Öyle ki bu alandaki sağlık profesyonellerinin sayısı oldukça az ve ilaç endüstrisi kar oranı düşük olduğundan  AR-GE çalışmalarına önem vermemekteydi. Bu hastalıklar da kullanılan  ilaçlar da ‘yetim ilaçlar’ olarak adlandırılmaktaydı. Sağlık profesyonelleri ile birlikte hastaların çabalarıyla kurulan dernekler, farklı ülkelerde bu hastalıkların farkındalığının artmasını sağladı. Günümüzde uluslararası düzeyde faaliyet gösteren, bu nadir hastalıkların tanı, tetkik ve tedavisine hız kazandıran, uluslararası pek çok  hasta derneği mevcuttur.” dedi.

     Nadir görülen kan hastalıklarının, sağlık çalışanları arasında akla gelip erken tanı ve tedavi uygulanmadığı takdirde kronik, ilerleyici, ve hayatı tehdit edici durumla sonlanabildiğini belirten Özsan, “Bu nedenle Türk Hematoloji Derneği  kendi  bünyesinde Prof. Dr. Sema Karakuş başkanlığında ‘Nadir Hematolojik Hastalıklar  Bilimsel Alt Komitesi (BAK)’ kurmuştur. Çoğunlukla genetik nedenlerden kaynaklanan bu hastalıkların yaygın görüldüğü ülkeler arasında Türkiye’ de yer almaktadır. Ülkemizde hala her 5 evlilikten birinin akraba evliliği olması nedeniyle genetik geçişli ve çekinik olarak kalıtılan birçok nadir hastalık Avrupa ve ABD’den daha sık görülmektedir. Ülkemizde yaklaşık 6-7  milyon insanın nadir hastalıklara sahip olduğunu biliyoruz. Nadir görülen ve kanın pıhtılaşmasında görev alan faktörlerin eksiklikleri hayatı tehdit eden kanamalara yol açabilir.” dedi.

“CASTLEMAN HASTALIĞI” LENFOMAYI TAKLİT EDİYOR
     Türk Hematoloji Derneği Nadir Hematolojik Hastalıklar Bilimsel Alt Komite Başkanı Prof. Dr. Sema Karakuş da, nadir görülen kan hastalıklarından biri olan, lenf hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasıyla giden ve lenfomayı taklit eden nadir bir hastalık olan ‘Castleman Hastalığı’ hakkında şunları söyledi:
     “Lenf hücrelerinin bulunduğu bezeler dışında tükürük bezleri, akciğer, pankreas, gırtlak, beyin zarları hatta uzuv kaslarını tutabilir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte tek odaklı olan alt tipinde iltihapla ilgili interlökin-6 adı verilen bir maddenin ve çok odaklı olan alt tipte ise İnsan Herpes Virüsü-8 (HHV-8)’in rolü vardır. Bazı kötü huylu hastalıklarla ilişkili olabileceği akılda tutulmalıdır. Tek odaklı alt tipitek bir bölgeyi tutar, hastaların farkettiği şişlik dışında hiçbir yakınması olmayabilir.

     Tedavide hastalıklı bölgenin ameliyatla çıkarılması ve ışın tedavisi uygulanır. Çok odaklı olan alt tipi ise sıklıkla AIDS virüsü (HIV) varlığında görülen yaygın ve daha saldırgan seyreden bir hastalıktır. Lenf bezi büyümesi, dalak büyümesi, kansızlık, ateş, halsizlik gece terlemesi gibi yakınmalar görülür. Tedavide kortizon içeren ilaçlar, kemoterapiler ve hedefe yönelik akıllı moleküller uygulanabilir. Tanı etkilenen doku ve/veya organdan alınacak biyopsi ile konur. Özellikle lenf bezesinden yapılacak biyopsilerde iğne ile girerek örnek almak yerine bezenin tamamen çıkarılması önemlidir.  Tanısı kesinleştikten ve alt tip tanımlandıktan sonra tedavi kararı ve hastalık seyrinin belirlenmesi için hastalık evrelemesi yapılmalıdır. Bu değerlendirmenin amacı hastalığın tek odaklı mı yoksa çok odaklı mı olduğunu ortaya koymak, tedavi gerektiren bulguları olan hastaları belirlemek ve eşlik eden virüslerin varlığını saptamaktır. Değerlendirmeler sırasında kan testleri ve normal muayene dışında boyun, göğüs ve karına yönelik bilgisayarlı tomografiler çekilmelidir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda mevcut tedavilerden en uygun olanı ülkedeki temin ve onay koşulları da göz önünde bulundurularak seçilir.”


+ Benzer Haberler
» Mart ihracatında % 18’lik düşüş
» “Turizm sezonunun mayıs sonunda başlayacağını düşünüyoruz”
» Bakan Selçuk’tan kronik hastalara ilişkin açıklama
» “Tüm sanayi sektörleri, mücbir sebep kapsamına alınmalı”
» Migros’tan bir ayda 3.200 kişiye yeni istihdam
» British American Tobacco COVID-19 aşısı geliştirme çalışmalarına başladı
» Kiracıları ilgilendiren yasal düzenlemeler
» Gürer: Binlerce gazeteci işsizlik tehdidiyle karşı karşıya
» İzmir’de sosyal belediyecilik
» ABD’de geçen hafta 6.6 milyon kişi işsizlik başvurusu yaptı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 03.04.2020
  Ticaret 02.04.2020
  Ticaret 01.04.2020
  Ticaret 31.03.2020
  Ticaret 30.03.2020
  Ticaret 28.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni