• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

NBŞ kotası yüzde 5’e çıkartıldı

05 Haziran 2021 Cumartesi 00:00
12
14
16
18

NBŞ kotası yüzde 5’e çıkartıldı

           HABER MERKEZİ      
     Resmi Gazete’nin 5 Haziran 2021 tarihli sayısında, Şeker Piyasası ile Şeker Sektörünü yakından ilgilendiren düzenlemeler yapıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle şeker üretim kotaları için kriterler değişirken, halen ülke toplam A kotasının yüzde 2,5’i oranındaki NBŞ kotası, yüzde 5’e çıkartıldı. Cumhurbaşkanı bu oranı yüzde 50’sine kadar artırmaya, eksiltmeye yetkili olacak. Yönetmeliğe göre, her bir şeker türü için tahsis edilen toplam A kotası, toplam kotaya esas kapasitenin yüzde 90’ına ulaşıncaya kadar yeni fabrika kurulmasına izin verilmeyecek. Oranın yüzde 90’a ulaşması halinde şirketlere yüzde 5’e kadar kapasite artırım izni verilebilecek.

     Şeker piyasasında faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişilerin izleme, inceleme ve denetimine ilişkin usul ve esasların belirlendiği Şeker Piyasası İzleme ve Denetim Yönetmeliği, şeker piyasasında faaliyette bulunan her türlü gerçek ve tüzel kişiler ile bunların izleme, inceleme ve denetlenmesine yönelik çalışmaları ve bu çalışmalar sonucunda yapılacak iş ve işlemleri kapsıyor. 4634 sayılı Şeker Kanununa dayanılarak hazırlanan Yönetmeliğe göre, Şirketler, Kanun kapsamındaki her şeker cinsi ve hammaddesi için ürün özellikleri, kampanya süresi, üretim, satış ve stok faaliyetlerine ait her türlü bilgiler ile ekim alanları ve sözleşme bilgilerini doğru olarak derlemek, kayıtlarını tutmak, muhafaza etmek ve mevzuat çerçevesinde talep edilen usul ve şekilde doğru ve tam olarak Bakanlığa bildirmekle yükümlü olacak.

Şeker miktarında % 3’ün üzerindeki sapmalar için para cezası uygulanacak
     Yönetmeliğe göre, fabrikalarda ölçülen miktarlar ile satışa esas kayıtlar ve stok miktarları arasındaki yüzde 3’ün üzerindeki miktarda gerekçesiyle açıklanamayan şekerin, A kotası dışı satıldığı kabul edilerek, şirkete idari para cezası uygulanacak. Şirketler tarafından bildirilmeyen depo ve tesisler ile buralarda tespit edilen ürünler hakkında bildirilmeyen veya eksik ya da yanlış bildirilen miktar için de para cezası uygulanacak. Bakanlık şirketlere, pazarladıkları ürünlerin imalatçılar ve perakendeciye ulaşana kadar olan süreci izlemeye elverişli bir takip sistemi kurdurabilecek.

İki yılda bir en az bir kez denetim yapılacak
     Denetimler, risk esasına göre planlanarak Bakanlık tarafından yürütülecek. Şirket ve bünyesindeki fabrikalar, iki yılda en az bir defa denetlenecek. Bakanlık ihtiyaç halinde izleme ve denetlemeye ilişkin olarak adli ve mülki makamlar ile diğer kurum ve kuruluşlardan talepte bulunabilecek. Yapılan denetimlerde, ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık tespit edilmesi halinde, fiilin niteliğine göre Kanunda öngörülen yaptırımlar uygulanacak.

Kotalar beşer yıllık dönemler veya dönemsel olarak belirlenecek
     Şeker kotalarının tespiti, şirketlere tahsisi, iptali ve transferi ile yeni şeker fabrikası kurulması ve kapasite artırımına ilişkin hususları kapsayan Yönetmeliğe göre, Sakaroz kökenli ve diğer şekerler için ayrı ayrı olmak üzere, şeker türlerine göre ülke ve şirket kotaları, her yıl en geç 30 Haziran tarihine kadar, takip eden pazarlama yılı için tespit ve tahsis edilecek. Kotalar, beşer yıllık dönemler veya dönemsel olarak belirlenecek. Şirketler kendilerine tahsis edilen kotaları aktaramayacak, devredemeyecek ve satamayacaklar. Kota tahsisine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararının yayımlandığı tarihten sonraki 15 gün içinde kotaları kullanıp, kullanmayacaklarını Bakanlığa yazılı olarak bildirecekler. Şirketler haklı bir sebebe dayanmadan iki yıl üst üste kendilerine tahsis edilen kotalardan yüzde 90’ın altında arz sağladıkları takdirde, kota ile arz arasındaki fark kadar haklarını iki pazarlama yılı için kaybedecekler. Bu miktar, diğer şirketlere dağıtılacak. Zorunlu hallerde Cumhurbaşkanı Kararı ile pazarlama yılı içinde kotalar arası şeker transferi yapılacak.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni