• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Nitelikli eğitime bugünden başlamalıyız”

29 Kasım 2018 Perşembe 10:00
12
14
16
18

“Nitelikli eğitime bugünden başlamalıyız”

   ► İSO Başkanı Bahçıvan, Türkiye’nin ‘Orta Eğitim Tuzağı’ndan çıkması için öneride bulundu.

           ANKARA TİCARET     
     İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayinin, eğitim sisteminin yetiştirdiği insan gücüyle çalıştığına dikkat çekerek “İnsanları vasatlıkla birleştiren Türkiye’deki orta eğitim tuzağından çıkış için ana unsur; nitelikli öğretmenlerin varlığıdır. Gelecek 15 yılda en zeki gençlerimiz, çok özendirici ve teşvik edici programlarla mutlaka öğretmen yetiştiren fakültelere yönlendirilmelidir” dedi.

     İSO Başkanı Bahçıvan: “MEB’in açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonu belgesindeki Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğitim-İstihdam-Üretim ilişkisinin güçlendirilmesi hedefi, sanayiciler için hayati bir konu. Çocukların mesleki eğilimlerine yönelik yeni bir yapının kurulacak olması, sanayi üretimimize büyük katkıda bulunacak.”
     İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisinin kasım ayı olağan toplantısı, “Rekabet, Bilim ve Teknoloji Odaklı Dünyada Yeni Eğitim Modeli Vizyonunun Sanayimiz Açısından Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuk olarak katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

     Konuşmasına “Geleceğin dünyasında varoluşumuz, Bilgi Çağının ruhuna uygun hareket etmemize bağlıdır” diyerek başlayan Bahçıvan, yeni çağın yeni mesleklerini etkili bir şekilde icra edebilecek nitelikli insan kaynağının nasıl yetiştirileceği sorusunun giderek büyük önem taşıdığını vurguladı. Sanayinin, eğitim sisteminin yetiştirdiği insan gücüyle çalıştığına dikkat çeken Bahçıvan, bu noktada yapılması gereken ilk şeyin “nitelikli eğitime bugünden başlayarak gereken önemi vermek” olduğunu belirtti.

     Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un işaret ettiği üzere, Türkiye’de orta gelir tuzağı gibi orta eğitim tuzağının bulunduğunu hatırlatan Bahçıvan, bunun ana nedeninin de insanları vasatlıkta birleştiren eğitim anlayışı olduğunu dile getirdi. Bahçıvan şunları söyledi: “Orta eğitim tuzağından çıkış ve nitelikli bir eğitim için; öğrenci bilinç ve düzeyi, çağdaş teknoloji odaklı eğitim araçları-gereçleri ve derslik sayısı elbette ki çok önemli. Ülkemiz bu konularda son yıllarda önemli mesafeler de kat etti. En önemlisi eğitimin en temel unsuru olan nitelikli öğretmenlerin varlığıdır. Bu konuda bir öneride bulunmak istiyorum: Önümüzdeki 15 yılda en zeki gençlerimiz çok özendirici ve teşvik edici programlarla, mutlaka ama mutlaka öğretmen yetiştiren fakültelere yönlendirilmelidir.”

Mesleki eğitimdeki yeni bir yapı, sanayi üretimine katkıda bulunur
     Erdal Bahçıvan “Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı “2023 Eğitim Vizyonu” Belgesinin bahsettiğimiz bu ihtiyacı gidereceğine yürekten inanmaktayız. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un veli, öğretmen, müfredat gibi eğitimin en önemli unsurlarına hakim birisi olarak bakanlık görevini üstlendiği andan itibaren umudu yakaladık. Sayın Bakanımızın ‘Kitlesel olarak öğretim yapılan ülkeler, kitlesel olarak yok olurlar’ tespitine katılıyoruz. İşte bu açıdan ‘Yeni Eğitim Modeli’ndeki müfredatın, insanlık değerleriyle harmanlanarak, çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına göre oluşturulacak olması çok önemlidir. Eğitimi bir ekosistem olarak gören bir anlayışla, çocukların mesleki eğilimlerine yönelik yeni bir yapının kurulacak olması sanayi üretimimize de büyük katkıda bulunacak” dedi.

Aileler, özendirici teşviklerle desteklenmeli
     Yeni Eğitim Modeli çerçevesinde sanayicileri ilgilendiren hedeflerin başında Mesleki ve Teknik Eğitim konusunun geldiğini de dile getiren Bahçıvan “Mesleki ve Teknik Eğitime atfedilen değerin artırılması hedefi konusunda İSO olarak gerekli hassasiyeti gösterdik; bundan sonra da tüm desteği vermeye hazırız. Eğitim sistemi içinde üretimi merkeze alan, insanın tüketimden değil üretimden itibar kazanan üretici yönünü ön plana çıkartan kişi ve toplum düşüncesi geliştirilmelidir. Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okulları’nın itibarı artırılmalı, bu kurumlar yeniden yapılandırılmalıdır.

     Çünkü mesleki eğitim, bireysel olarak kişinin gelişimine, kurumsal olarak şirketlere, toplumsal olarak da ülkelerin kalkınmasında büyük rol oynar. Son yıllardaki gelişmelere baktığımızda, meslek liselerinin maalesef gençlerimiz tarafından yeteri kadar tercih edilmediğini görüyoruz. Zeytinburnu TRİSAD Tekstil Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yöneticileri bize bu konuda somut rakam verdiler: Bu yıl kontenjanları 90 olmakla birlikte okula sadece 13 öğrenci kazandırabilmişler. Bu konuda ailelere de büyük görev düşüyor. Aileler, çocuklarını bu okullara yönlendirmek konusunda özendirici teşviklerle desteklenmeli ve ödüllendirilmelidir.”

Eğitim-İstihdam-Üretim ilişkisi güçlendirilmeli
     Yine 2023 Eğitim Vizyonu belgesindeki Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğitim-İstihdam-Üretim ilişkisinin güçlendirilmesi hedefini çok değerli bulduklarını, bunun sanayiciler için hayati bir konu olduğunu belirten Bahçıvan, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü gençler, öğrencilik sürecinde iş hayatını tanıma imkanı bulmakta zorlanıyorlar. Ayrıca gençlerin çoğu kariyer planı yapmayı üniversiteden sonraya erteliyor. Bu durum hem işverenler açısından hem de gençler açısından çalışma hayatında verimsizliği getiriyor.

     Yeni Eğitim Modeliyle gençlerin erken yaşlarda iş hayatıyla tanışmasının sağlanması onları daha kolay çalışma hayatına hazırlayacak. Meslek liselerinde ders programlarının yerli yersiz değişmesine, bir okulda 4 yılda 4 müdür değişmesine geçmişte tanık olduğumuz için Yeni Eğitim Vizyon Belgesi bizlere heyecan veriyor. Bu vizyon belgesinde, meslek liseleriyle ilgili hedeflerin arzu edilen ölçülerde gerçekleşmesi; önemli bir paydaş olarak biz sanayicilerin masada olmasına bağlıdır.”

 


+ Benzer Haberler
» Şubat ayında kapanan şirket sayısı azaldı
» Türk Eximbank, ihracatçılar için 11 yeni ürünü devreye alacak
» Büyüme dostu bankacılık
» Çorapçının hedefinde Japonya ve Avustralya var
» “Yarına Yatırım” oturumunda katılımcılar start-up dünyasını ve girişimciliği konuştu
» Bakan Pakdemirli “Zeytinde hedef birinci lig”
» Ege Finans Derneği’nden krizden çıkış reçetesi
» Ege-Koop, işyerleri için ticaret merkezi oluşturuyor
» “Bizim kökümüz Kuvai Milliye, bölücülükle işimiz olmaz”
» Karabağlar’daki muhtarlardan Başkan Selvitopu’na “Yanındayız” mesajı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni