• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Odalar ortak metinle 15 Temmuz’u kınadı

13 Temmuz 2017 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Odalar ortak metinle 15 Temmuz’u kınadı

   ► Ortak açıklamayı okuyan Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilcisi Ahmet Doğruyol, 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğunu belirtti.

           NURETTİN BAKİ     
     15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin maruz kaldığı hain darbe girişimine birlikte karşı koyan, devletin ve milletin varlık mücadelesinin içinde yer alan; TOBB, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, T.KAMU-SEN, TİSK, TÜRK-İŞ, TESK, TZOB Başkanları, İzmir Ticaret Odası’nda bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.
15 Temmuz hain darbe girişimine karşı birlikte karşı koyan, devletin ve milletin varlık mücadelesi içinde yer alan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN), HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ortak basın açıklaması yaptı.  81 ilde eşzamanlı olarak gerçekleşen ortak açıklamada 15 Temmuz’un unutulmayacağını ve unutturulmayacağı vurgulandı.

     Ortak açıklamayı okuyan Türkiye Kamu-Sen İzmir Temsilcisi Ahmet Doğruyol, 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğunu belirterek, “Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi. 15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi. O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı.  Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek, kardeş kavgası başlatmak ve Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı.
     Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu” dedi.

     “Türkiye demokrasi sınavını başarıyla verdi”
     15 Temmuz’da Türki ye’nin en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla verdiğini kaydeden Ahmet Doğruyol, “Büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2 bin 301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir. Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır. Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir. Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır” diye konuştu.

     15 Temmuz darbe girişiminden sonrasında FETÖ tarafından yapılan karalama kampanyaları ile ekonominin de olumsuz etkilendiği belirten Doğruyol “Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı. Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık. Ama rehavete kapılmayacağız. Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var” dedi.

     Demirtaş, “250 şehit gönlümüzde yaşayacak”
     Ortak bildirinin okunmasının ardından İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “Cumhuriyet tarihimizin en kötü günü ve o gün parlamento bombalanıyor. Bu dünyada yapılan hiçbir darbe harekatında böyle bir şey yok. Özel harekat, polis vuruluyor. Boğaz Köprüsü’nde asker tanklara çıkmış aldatılan kişiler, halk tankların önüne yatıyor. Bu hareket Cumhurbaşkanının, Başbakanın dik duruşu ile ve halkın karşı duruşuyla önlendi. Türkiye böyle bir badireyi atlattı. 250 şehidimiz Türk halkının yüreğinde yaşayacaktır” dedi.
     Demirtaş ayrıca Mütevelli Heyet Başkanı olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin de 15 Temmuz’da gökyüzüne uçuracağı balonda tüm şehitlerin adının yazılarak, 40 bin metre yukarıya çıkacağını söyledi.

     Yorgancılar, “Türkiye’nin geleceği milli irade ile olacak”
     EBSO Yönetim Kuruluşu Başkanı Ender Yorgancılar, 15 Temmuz gecesi başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, halkın, medyanın ve sivil toplum örgütlerinin tek yürek olduğunu belirterek, “FETÖ terör örgütünden ülkemizi o gün için kurtardı, kurtarma adımları devam ediyor. Türkiye’nin geleceği milli irade ile olacak, inşallah bunları bir daha yaşamayız “dedi.
     Memur Sen İzmir Şubesi Başkanı Ali Musa ise, 15 Temmuz yıldönümü sebebiyle etkinlikler düzenleneceğini belirterek, “Bize düşen birlikteliğimizi bütün dünyaya göstermektir. Tüm İzmir halkımızı milli iradeye sahip çıkmak için Konak Meydanı’nda buluşmaya davet ediyorum. Saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda sivil toplum örgütleri ile bir araya geleceğiz ve Konak Meydanı’na yürüyerek yıl dönümüzü kutlayacağız. Sanmayın orda sadece biz bizeyiz. Bizi bütün dünya izliyor. Her izlediklerinde titrediklerini de biliyoruz” diye konuştu.

     Kestelli, “15 Temmuz’da darbelerin defteri kapandı”
     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli,  15 Temmuz’da darbeler defterinin kapandığını işaret ederek, “Bugün geleceğe büyük bir güven ve inançla bakabiliyorsak, bu milletimizin o gece sergilediği yiğitlikten kaynaklanmaktadır” dedi.

     Mutlu, “Her zaman devletimizin yanındayız”
     İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ise esnaf teşkilatı olarak her zaman devlet ve milletin yanında yer aldıklarını belirterek,  esnaf teşkilatının olmazsa olmazının milli irade olduğunu vurguladı.
     TİSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Ünal, 15 Temmuz’un ardından başlayan adli süreçte hızlı yargılama ile gerçek suçluların bir an önce ortaya çıkmasını söyledi.
     Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Argun Gündüç de15 Temmuz gibi bir gecenin bir daha yaşanmamasını temenni etti.
     İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak “Halkın iradesi karşısında demokratik ortamlarda kesinlikle dayatmaların olmaması gerekiyor. Türkiye’nin üzerinde oynanmak istenen ve buna alet edilen birçok kurum var. 15 Temmuz’da yaşatılan kara geceyi kınıyoruz. Allah bundan başka sıkıntılar göstermesin. Ve her zaman altını çiziyoruz; demokrasi, demokrasi, demokrasi” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» İzmirli çocuklar "tasarım atölyesinde" buluşacak
» İBB’den Altın dokunuş
» Bergama Belediyesi’nden sosyal yardımlaşma örneği; “Hasta Yakını Konuk Evi”
» Karşıyaka’nın parkları yenileniyor
» Başkan Kocaoğlu’nun 13 yıllık hayali
» Karabağlar’da deprem gerçeği masaya yatırıldı
» 86. İzmir Enternasyonel Fuarı’nda İzmirliler Migros ile müziğe doyacak
» Bornova Deresi’ne "beton operasyonu"
» Yarım asırlık rüya gerçek oldu; Karşıyaka’dan Demirci’ye ‘düğün salonu’ hediyesi
» İzmirspor yönetiminden Selvitopu’na ziyaret


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni