• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Öğretmenleri resen görevlendirmek yanlış”

29 Mayıs 2020 Cuma 14:00
12
14
16
18

     Koronavirüs tedbirleri kapsamında 25-26 Temmuz’da yapılması planlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) 27-28 Haziran tarihlerine alınması ile birlikte sınavda görev alacak gözetmen bulunamadığı öğrenildi. Öğretmenler, sağlık endişesi nedeniyle YKS’de görev almak istemeyince ÖSYM, öğretmenlere resen (istekleri dışında) görev vermeye başladı. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim İş İzmir 4 Nolu Şube Başkanı Haşim Karaman, sınav için görevli bulmakta zorlanan ÖSYM’nin resen görevlendirme yaptığını ancak öğretmenlerin de geçerli mazeretlerinin olabileceğinin göz önünde bulundurulmadığını söyledi. Karaman, bu nedenle resen görevlendirmenin doğru olmadığını vurguladı.

“Öğretmenler virüs sebebiyle görev almak istemiyor”
     Koronavirüs salgı nedeniyle öğretmenlerin de tedirginlik yaşadığını belirten Karaman, “Ortada bir belirsizlik durumu var. Örneğin, sınıfların kaç kişi olacağını bilmiyoruz. Ayrıca öğretmenlerin öğrenciler ile temas halinde olma ihtimali var. Bu nedenle öğretmenler virüs bulaşma riskine karşı kendilerini korumak amacıyla özellikle bu sınavda görev almak istemiyorlar” şeklinde ifade etti.

     Sınav için görevli bulmakta zorlanan ÖSYM’nin ilk olarak öğretmenlere sınava başvurmaları için bir hatırlatma mesajı gönderdiğini söyleyen Karaman, “Talep olmadığı için ÖSYM ‘resen görevlendirme’ yapıyor fakat resen görevlendirme herkes için uygulanamayabilir. Örneğin; bazı öğretmenler de veli olabilir ve kendi çocuklarının sınavı ile ilgilenmek durumunda kalabilir. Bunun yanı sıra şehir dışında olan kişiler ya da hastalığı olan kişiler de var. Bu tür bir uygulamada resen görev vermek doğru değil. Mesela bu tarz sınavlarda görev alan kişiler sınavlar ile ilgili hatalı bir uygulama yaptığı takdirde bir daha sınav görevi verilmeme cezası alıyor. Yani isteği dışında verilen görevde görevin yeterince yerine getirilememesi durumunda ne yapılacak bu da ayrıca sıkıntılı bir durum” diye konuştu.

“Diğer kamu kurumlarındaki memurlar da görevlendirilebilir”
     Gözetmenlerin mazeret belirttiği taktirde görevi iade etme şanslarının olduğunu dile getiren Karaman, “Çocuklarımız zor bir dönemde sınava giriyor ve ne kadar etkilenip ne kadar etkilenmeyeceklerini bilemiyoruz. Bu durumda mağdur olma ihtimalleri yüksek. Bu yüzden toplumun geniş bir kesiminden sınavlar ile ilgili ileri tarih isteği gelmişti. Çünkü henüz daha salgın tehlikesi geçmedi ve insanlar hala tedirgin. Ama sınavlar ertelenmediği için bir şekilde çözüm yolu bulunması gerekiyor.

     Bu durumda görev almak isteyen öğretmenler dışında diğer kamu kurumlarında çalışan memurlara da görev verilebilir. Çünkü özellikle Açıköğretim Fakültesi sınavlarında bu sistem uygulanıyor. Yani diğer kamu kurumlarında görev yapan memurlar salon başkanlığı yapamasa da gözetmenlik yapabiliyor. Sonuç olarak biz de ne olacağını merak ediyoruz ama bir şekilde çözümlenecektir diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Maliyetlerin artışı konut fiyatına yansıyacak
» “Sıfır araç üretimi fiyat artışını engelleyecek”
» “Haller ihracat merkezi olmalı”
» Öğrenciye destek, çiftçiye örnek, Türkiye’ye kıvanç
» Çelik sektörü ithal edilen mamulleri üretir ise yükselişe geçer
» “KOBITrack ile KOBİ’lere yol haritası sağlıyoruz”
» Yılın ilk yarısında Aliağa’da elleçlenen konteyner arttı
» “Döviz büroları ‘darphane altını’ satsın”
» “Çin’de beyaz eşya üretiminin düşmesi tedarik sıkıntısı yarattı”
» Kemeraltı esnafı düğüncüleri bekliyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.07.2020
  Ticaret 13.07.2020
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni