• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Oğuzhan Daver ►KEYİF KÖŞESİ
12
14
16
18
27/04/2021 06:16
Aynısefa ve Manolyalar

daveroguz@gmail.com

     Bugün, evimin civarında dolaşayım dedim. Komşularım bu sene cömert bir şekilde “aynı sefa” ekmişler. Eskiden, ben de çok ekerdim. Ekmesi, bakması, yaşatması kolay bir çiçektir. Sarıdan, kahverengimtrak kırmızılara kadar varan renk paleti vardır. Kireçli topraklarda bile yetişir. Güneşte veya yarı gölgede, normal toprakta rahatça yaşarlar. Anlayacağınız aynısefa (ayn-ı sefa’nın, Türkçe’ye çevirisinin galiba zevk uyuşması gibi bir anlamı var) kolay bir bitkidir. 70 cm.’e kadar varan boyları olsa da, benim gördüklerimin boyları 30 cm. civarında, bilemediniz 40 cm.dir. Güney Ege ve Akdeniz’de kışın bile çiçek verebilirler. Bu sarı, turuncu çiçeğin gastronomide de yeri vardır. Bu çiçeğin turuncu yaprakları doğal besin boyası olarak kullanılabilir. Annem tereyağına altın sarısı renk verdiğini söyler. İspat edecek durumda değilim ama, annemin de mutfaktaki maharetini ve bilgisini bildiğimden pek sesimi çıkarmam.

     Genç tomurcukları, yeni yaprakları ve çanak yaprakları, salataları rahatlıkla şenlendirebilir. Tohumdan ekecekseniz, ekim için en iyi zamandayız derim. Köklerinden saldıkları maddeler sayesinde nematod denilen solucan benzeri parazitleri öldürürler. Bu konuda aynı fikirde olmayan bir yığın bahçıvan olsa da, genel kanı budur. Hem yararlı börtü böceği bahçeye çektiği için, hem de renklerinin göz alıcılığından, hem de yenildiği için bostanda veya yüksek kare bahçelerde çokça yeri vardır. Üstelik marulları, salataları nematodlardan koruduğunu da unutmayınız. Özellikle cilt hastalıklarında kocakarı ilacı olarak ya da nemlendirici olarak çok kullanıldığını hep duyarım ama, bunun yapılış şeklini ya da dozajını söylemekten acizim. Aynı şekilde mide bağırsak hastalıklarında kullanıldığını da hep duymuşumdur. Midede ekşimeye, yanmaya, ayrıca da bağırsak problemlerine iyi geldiği söylenir.

     Bu satırları yazarken, çiçeğe meraklı arkadaşlarımdan bir tanesi WhatsApp’dan oturduğu binanın yanındaki manolya ağacının resmini yollamış. Yaprağını döken hibridlerden bir tanesi ama, bu ne güzellik! 10’lu yaşlarımda, daha dışalım yolları bu kadar açık değildi. O zamanlardan, İstanbul’da ben sadece 3 adet yaprağını döken manolya hatırlıyorum. Galatasaray Lisesi’nin arka bahçesinde, Dolmabahçe Sarayında, o zamanki Resim Heykel Müzesi bahçesinde. Bunun yanında yaprağını dökmeyen beyaz çiçekli manolya (Magnolia grandiflora) İstanbul Boğazını kalabalık olarak mesken tutmuştur. Bildiğim kadarıyla, beyaz çiçekli büyük yapraklı manolya, Amerika kıtasının endemik 20 metreyi geçen bitkisidir.

     Genel olarak Güney ve Doğu Asya ile Amerika kıtasının ağaçları olan manolyalar, son zamanlardaki hibritleme teknikleriyle daha koyu renkli çiçeklerle bezeli olanlarla, irili ufaklı değişik boylarda bir çok hibriti elde edilmiştir. Genel olarak manolyalar asitli topraklardan hoşlanırlar. Asitli toprak deyince, süpürge çalısı ya da Rhododendron gibi illa funda toprağına ihtiyaç duymaz. Asitli, taşlarla karışık yamaçları seven manolyalar, güzel gübreli topraklarla karıştırılmak şartıyla kireçli topraklarda bile yaşayabilir. Manolya gövdesinin toprakla buluştuğu yere bolca yaprak çürüğü yaymanız çok güzel olacaktır. Hatta manolyanın dallarının genişliği kadar bir çemberde, değil başka çalı çırpı, çimen bile ekmeyin. Bu ağaçların kökleri başka bitki kökleriyle rekabeti hiç sevmezler. Belki. kökleri dibe gitmeyen bir yer örtücü bitkiye anlayış gösterebilir. Bir de dibini hiç bir zaman çapalamayın, havalanadırmayın.

     Manolya adı, bu bitkiyi kendisi bilim dünyasına tanıtmamasına rağmen, Fransız hekim ve botanikçi Pierre Magnol’den gelmedir. Aynen Kaptan Bougainville gibi, begonvili (Bitkinin adı ‘Bougainville’dir) Güney Amerika’nın ormanlarında kendi bulmamasına rağmen, ismi her gün binlerce defa ağızdan ağıza dolaşıyor. Yüzlerce hibridin arasında M.x ‘Butterfly’ sarı renkli olduğu için; ‘Black Tulip’ ise çok koyu kırmızı pembe rengi olduğu için diğer cinslerinden ayrılıyor. Genel olarak, soğuğa tahmin edilenden çok daha dayanıklı olan manolyaların, çok küçük bahçeler için yetiştirilen küçük boylu hibritleri de vardır. Bu ağaçlar, çok sert kökleri olmadığı için, kokulu ağaçlar veya kavak ağaçları gibi  atık su borularına, beton çatlaklarına girip tehlike yaratmazlar.

     İngiltere’de asırlık şatoların evlerin hemen dibine ekildiklerini hatırlıyorum. Bir de size büyük yapraklı manolyalardan, Latince adlarıyla “Magnolia macrophylla”lardan bahsetmek istiyorum. Bunların da 3 alt türü vardır. Latince isimlerle sizi boğmayayım; en iyisi bunlardan bazılarının 60 cm.’e varan yaprak boyları olduğunu söyleyeyim. Büyük yapraklı bitkilere meraklı okurlar için söyleyeyim dedim. Yerim daralırken, geçen haftalarda, tam olarak 6 Nisan günü yayınladığım yazının sonunda, meyveleri çok kırmızı bir sarı kantaron fotoğrafı yayınlayarak adının “Hypericum odorata” olduğunu yazmıştım. Sizden özür dileyerek düzeltiyorum. Doğru ismi “Hypericum inodorum” olacaktı.

     Keyifli Bahçeler...

Önceki Yazılar :
Haberler
  Buca Belediyesi’nde park mesaisi

  Öğretmenler aşı için turist bekliyor

  Avrupa’da donmuş gıda ihracatında payımız küçüldü

  Kısıtlamada bazı döviz bürolarından haksız rekabet

  Demir fiyatlarındaki artış yüzde 100’ü aştı

  Kurulu gücün yüzde 52’si YEKA’dan

  Kamuda işe alımlar tek kapıdan yapılacak

  Mobil ödeme alışverişleri 2,5 katına çıktı

  “Türkiye’nin çıkışı üretimde, yeni girişimcilere ihtiyaç var”

  İsraf edilen ekmeğin üretiminde yıllık 18 bin kamyon un kullanılıyor

  DHL Global Forwarding’den Türkiye’ye doğrudan demiryolu hizmeti

  e-menşe belgesinde blokzinciri uygulamaları

  Türk Eximbank, 785 milyon ABD doları tutarında kaynak sağladı

  “Belirsizliğin ortadan kaldırılması tüm taraflara fayda sağlayacak”

  16 Mayıs 2021 Tarihli ve 31483 Sayılı Resmi Gazete

  Karayollarında Durum

  15 Mayıs 2021 Cumartesi

  Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261

  T.C. İZMİR 2. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINDAN İLANEN TEBLİĞ

  14 Mayıs 2021 Cuma

  Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi

  Karabağlar’da sahada bayramlaşma

  13 Mayıs 2021 Perşembe

  Rakamlarda gerileme devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  İzmir engelsiz kent haline geliyor

  “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”

  Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak

  Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor

  Yerin 30 metre altında bayramlaşma

  Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO

  Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı

  “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”

  EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha

  2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu

  Başkan Tugay’dan Boğa Ferdinand’ın çiftliğine destek

  Başkan Batur, belediye çalışanları ile bayramlaştı

  Can dostlar Narlıdere Belediyesi’ne emanet

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kartuş toner ve drum satın alacak

  “Az zamanda çok şey başardık”

  Efes Selçuk’ta yeşil atıklar doğal gübreye dönüşüyor

  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

  Anneler Günü harcamaları yaklaşık 3 kat arttı

  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

  Menderes’te Bayram temizliği

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova’da veresiye defterleri siliniyor

  Başkan Sandal’dan çocuklara bayram sürprizi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni